Alergia

Nadmierna reakcja całego organizmu na substancje zwane alergenami.

Uczulenie może objawiać się jako:

wysypka, czyli tzw. atopowe zapalenie skóry (świerzbiączka, egzema);

katar (patrz: alergiczny katar);

nawracająca duszność, suchy kaszel (patrz: astma);

biegunki, wzdęcia, wymioty;

obrzęk warg, języka i krtani, tzw. obrzęk naczynioruchowy Quinckego.

Skłonność do chorób alergicznych jest w dużym stopniu dziedziczna. Jeżeli cierpią na nie oboje rodzice, dziecko też pewnie będzie na niektóre alergeny uczulone (prawdopodobieństwo wynosi ponad 60%). Ale nawet przy braku obciążeń rodzinnych duże stężenie uczulających drobin w otoczeniu (takich jak dym papierosowy, spaliny, sierść psa lub kota) może u malca wywołać alergię.

Najlepiej chroni dziecko przed alergią karmienie piersią. W mleku krowim jest kilkanaście potencjalnych alergenów. W mleku modyfikowanym (dla niemowląt) jest ich co prawda mniej, ale i tak dziecko ze skłonnością do alergii może się na nie uczulić.

Leczenie alergii to przede wszystkim eliminacja substancji uczulającej z diety (patrz: alergia pokarmowa) lub z otoczenia. Jeżeli dziecko jest wrażliwe na drobiny kurzu domowego, w domu nie powinno być ciężkich zasłon, kap, poduch, dywanów, pluszowych zabawek. Książki muszą stać w zamkniętej bibliotece. Częste wietrzenie i odkurzanie na mokro zmniejszą cierpienia malucha.

Ciężko się pożegnać z ukochanym zwierzęciem, ale często jest to konieczne. Sierść bardzo silnie uczula, a jej pozostałości utrzymują się jeszcze przez wiele tygodni po rozstaniu z kotem czy psem.

Niektórych alergenów, np. kurzu czy pyłków, nie da się wyeliminować całkowicie. Można wtedy spróbować odczulania: dziecku podaje się przez 3-4 lata coraz większe dawki rozcieńczonej substancji uczulającej, dzięki czemu jego organizm ma szansę przyzwyczaić się do niej. Odczulanie przeprowadza się zwykle dopiero po 5. roku życia.

Żeby zmniejszyć dolegliwości malucha, stosuje się różne leki w zależności od objawów. Leczenie jest długotrwałe, wymaga od dziecka i rodziców dyscypliny, pogodzenia się ze zmiennym przebiegiem choroby. U niektórych dzieci alergia z wiekiem ustępuje, część jednak musi nauczyć się z nią żyć.

Więcej o:
Copyright © Agora SA