Afty

Zmiany zapalne w jamie ustnej. Mają postać niewielkich, bardzo bolesnych pęcherzyków, otoczonych czerwoną aureolką.

Występują na dziąsłach, języku, błonie śluzowej policzków. Zanim się pojawią, maluch robi się marudny, nie chce jeść, ma podwyższoną temperaturę. Po 1-2 dniach pęcherzyki pękają, tworząc drobne owrzodzenia pokryte szarobiałym nalotem.

Pojawiają się w czasie infekcji i ogólnego osłabienia. Szczególnie podatne są dzieci ząbkujące, gdyż błona śluzowa jest wtedy rozpulchniona i łatwo się zakaża. Afty, a właściwie opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, mogą się pojawić przy pierwszym kontakcie malca z wirusem popularnej opryszczki.

Żeby zmniejszyć ból podczas jedzenia, należy karmić dziecko rozdrobnionymi produktami, kaszkami, grysikiem; nie podawać mu nic kwaśnego ani słonego. Płukanie ust płynami odkażającymi (Septosanem, Dentoseptem, rumiankiem) przyśpieszy gojenie. Skuteczny jest również Aphtin (w kroplach) i Tantum verde (w aerozolu). Afty znikają mniej więcej po tygodniu, nie pozostawiając śladów.

Nie wszystkie owrzodzenia w buzi dziecka są aftami. Częściej przyczyną dolegliwości jest skaleczenie śluzówki przez ząb, twardy smoczek lub grzechotkę.

W zapobieganiu najważniejsze jest dbanie o higienę jamy ustnej malca i dieta bogata w witaminy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA