Pediatra radzi

 • Duży język

  Duży język

  Moja córka ma 8 tygodni. Urodziła się z dużym językiem. Lekarze ocenili ten "defekt" jako jej urodę. Ta uroda nie bardzo mi się podoba, bo język ciągle jest na wierzchu, córka nim rusza na wszystkie strony, przyznam, że głupio to wygląda. Nawet gdy zamknie usta, język jest zaraz za wargami, między dziąsłami. Pediatra mówi, że córka z tego wyrośnie, ale kiedy? Martwi mnie, że mała będzie mieć problemy z mówieniem albo zgryz otwarty...

 • Nocne bóle brzucha

  Nocne bóle brzucha

  Proszę o radę, jak mogę pomóc mojemu dziecku. Od dwóch tygodni w środku nocy zaczyna je boleć brzuszek, ma wzdęcia, co chwila budzi się z płaczem. Ale gdy wstanie, jest OK. Wcześniej też miewało w nocy wzdęcia, ale chyba niebolesne, bo nie płakało. Teraz ewidentnie coś jest z brzuszkiem nie tak, bo mały układa się do spania na brzuchu, a wcześniej spał tylko na plecach. Problemy nasiliły się, od kiedy wprowadziłam do diety synka jogurt naturalny. Czy to możliwe, żeby go źle tolerował? Gdy odstawiłam jogurt na kilka dni, nie było poprawy... Na skórze mały nie ma żadnych zmian, które mogłyby świadczyć o alergii. Idą mu zęby, nie ma jeszcze żadnego, ale dziąsła są spuchnięte, czy to może mieć wpływ na brzuszek?

 • Niska temperatura ciała

  Niska temperatura ciała

  Synek złapał jakieś choróbsko. Dostał silny antybiotyk, który podaje się przez 3 dni. Wczoraj skończył go brać. Objawy choroby (gorączka, ból gardła, chrypka) minęły, pozostał tylko lekki kaszel i katar. Dzisiaj wieczorem synek zrobił się strasznie słaby (nie miał siły przejść z łazienki do pokoju), usnął momentalnie. Zmierzyłam mu temperaturę i miał 35 stopni. Czy powinnam się martwić? Czy to raczej normalne po antybiotyku i chorobie?

 • Gorączka u dziecka - jak reagować?

 • Nocne bóle brzuszka

  Nocne bóle brzuszka

  Od miesiąca podaję mojemu pięciomiesięcznemu synkowi mleko modyfikowane. Obecnie mały wypija dziennie 3-4 butelki po 120 ml. Na początku wszystko było w porządku. Teraz, niestety, synek budzi się co 15 minut i wciąż, wielokrotnie w ciągu nocy, podkurcza naraz obie nogi. Jestem wykończona. Jak był karmiony piersią, robił kupę co 4-5 dni, teraz robi co 2-3 dni. Poza tym jego kupy stały się zielone. Dodam, że mały nie ma żadnej wysypki świadczącej o alergii, a w dzień zachowuje się normalnie, nie widać, żeby go coś bolało.

 • Ugryzienie przez psa

  Ugryzienie przez psa

  Dziś po południu moją córkę ugryzł pies sąsiadki (nie wiem, czemu - zna moje dzieci, ma z nimi częsty kontakt). Pies był szczepiony w tamtym roku, ale teraz jest przed tegorocznym szczepieniem. Dość mocno ugryzł córkę w rękę, ma ranę nieco wyszarpaną - nierówną, dość mocno krwawiącą. Zdezynfekowałam ranę, dałam córce lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Czy powinnam na wszelki wypadek pójść z nią do lekarza?

 • Pieprzyki u dwulatka

  Pieprzyki u dwulatka

  Mój synek ma dwa latka, a już doliczyłam się u niego 5 pieprzyków. Pierwszy pojawił się pod pachą (w tym samym miejscu, co u jego taty), jak mały miał roczek. Potem wyskoczyły następne: jeden na buzi, dwa na szyi, jeden na nóżce i ostatni na paluszku rączki. Pieprzyki są płaskie i malutkie - takie brązowe kropeczki. Jedynie ten pierwszy pod pachą nieznacznie się powiększa. Co prawda nie rośnie w zastraszającym tempie, ale jednak rośnie. Obydwoje z mężem mamy pieprzyków bardzo dużo, podobnie jak moi rodzice. Martwić się, czy nie ma czym? I co ze słońcem, starać się, żeby nie spędzał na słońcu zbyt dużo czasu, czy to nie ma znaczenia?

 • Popękane naczynka - czy to alergia?

  Popękane naczynka - czy to alergia?

  Mój synek od dziesięciu dni ma popękane naczynka w oczkach. Kłopoty zaczęły się najpierw w prawym oku, a po kilku dniach w lewym. Zapuszczam mu sól fizjologiczną, ale to nie pomaga. Oczy nie są bardzo czerwone i chyba go nie pieką. Nie trze ich ani nie mruży. Synek nie ogląda telewizji. Czy to uczulenie?

 • Niskie MPV

  Niskie MPV

  Martwię się o wynik badania mojego synka. Z badania wynika, że ma za niskie MPV 5,00 (9,00-13,00), czyli niedobór, a Erytrocyty 5,1 (3,9-5,0), Limfocyty % 52 (25-50), Limfocyty % 4,2 (1,5-3,0), czyli przekroczone. Pozostałe wyniki są w normie. Co to oznacza?

 • Częste gorączki u dziecka

  Częste gorączki u dziecka

  Moja trzyipółletnia córeczka bardzo często miewa infekcje z gorączką. Przeważnie temperatura jest powyżej 38°C. Zazwyczaj podaję jej paracetamol, ale niestety nie zawsze działa. Co robić w takich przypadkach? Czy można zwiększyć dawkę? A może podać jednocześnie albo w jakimś odstępstwie czasowym lek przeciwgorączkowy z ibuprofenem? Boję się, żeby córka nie miała drgawek gorączkowych, gdy temperatura wzrośnie do 40°C, a tak się już zdarzyło.

 • Noworodek, a szczepionka przeciwko polio

  Noworodek, a szczepionka przeciwko polio

  Zaszczepiłam swoją starszą córkę przeciwko polio żywą szczepionką. W dniu szczepienia byłam w zaawansowanej ciąży, następnego dnia urodziłam młodszą córkę. Kiedy już wróciłam ze szpitala dowiedziałam się, że zetknięcie się noworodka z tą szczepionką może być dla niego bardzo groźne. Rozmawiałam z dwoma pediatrami. Twierdzą, że wystarczy dbać o higienę i pilnować, by starsza córka nie całowała młodszej, ale nie trzeba dzieci izolować. Umieram ze strachu o młodszą córkę.

 • Olej lniany do kąpieli dziecka z AZS

  Olej lniany do kąpieli dziecka z AZS

  Chciałam zapytać, czy dziecku, które ma AZS, można dodać do kąpieli kilka nakrętek dobrego oleju lnianego zamiast drogich płynów. Lekarz polecił stosować do kąpieli specjalny płyn z apteki, który, jak sprawdziłam, zawiera 70 proc. oleju lnianego.

 • Przekroczone normy wątrobowe

  Przekroczone normy wątrobowe

  6 tygodni temu moja córka przechodziła infekcję z katarem i kaszlem. Bolał ją także brzuch, miała nudności (bez wymiotów). W badaniu wyszło znaczne przekroczenie norm prób wątrobowych (ALT 86, AST 80 U/l). Lekarz polecił powtórzyć je po zakończeniu infekcji. Teraz w badaniu nadal przekroczona jest norma, choć nie tak znacznie (ALT 38, AST 40). O czym mogą świadczyć podwyższone próby wątrobowe u dziecka, które rozwija się i czuje dobrze? Czy to, że swędzi ją skóra, może mieć związek z wynikami badań?

 • Kremy z filtrem w pochmurny dzień

  Kremy z filtrem w pochmurny dzień

  Czy jak jest pochmurny dzień, nie ma słońca, muszę koniecznie smarować dziecko kremem z filtrem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym? Moja córka bardzo tego nie lubi, szczególnie z buzią mam kłopot. Może jednak można odpuścić jej to smarowanie?

 • Jak często robić EEG?

  Jak często robić EEG?

  Moje dziecko miało robione EEG w wieku 9 miesięcy, ponieważ na chwilę straciło przytomność. Wynik był prawidłowy. Synek teraz ma dwa lata i czasem przewraca dziwnie oczami. Wywraca gałki mocno do góry i odchyla głowę, trwa to 1-2 sekundy. Czasami się "zapatrzy". Czy robić kolejne EEG, skoro poprzednie było prawidłowe? O czym mogą świadczyć takie zachowania dziecka?

 • Przemywanie powiek

  Przemywanie powiek

  Syn czasem budzi się z "piaskiem w oczach". Czym i jak często przemywać mu powieki?