Pediatra radzi

 • Nawracająca wysoka gorączka

  Nawracająca wysoka gorączka

  Co może być powodem powracających gorączek (39°C), którym nie towarzyszą inne objawy i które mijają po 3-4 dobach? Jakie badania zrobić? Dziecko ma rok, może to ząbkowanie?

 • Szczepionka nieswoista przy częstych infekcjach

  Szczepionka nieswoista przy częstych infekcjach

  Panie Doktorze, zastanawiam się, czy podać mojej córce szczepionkę nieswoistą (Broncho Vaxom albo Biostyminę). Córka ma 4 lata, choruje od września. W zasadzie cały czas ma pełny nos, kaszle. Pojawiło się przedszkole i wirusy, bakterie atakują. Była zawsze okazem zdrowia, zdrowo je, dużo śpi, chodzimy na spacery itp. Tran i witaminy łyka.

 • Wiecznie śpiący wcześniak

  Wiecznie śpiący wcześniak

  Jestem mamą 4-miesięcznego chłopczyka, urodzonego w 34. tygodniu ciąży. Mały od początku był śpiochem, ale wszystko dało się wytłumaczyć - bo wcześniak, bo żółtaczka. Teraz ma 4 miesiące, a śpi coraz więcej (koło 17 godzin na dobę). Badania robione przy różnych innych okazjach były w porządku, anemii nie ma, USG głowy w porządku, morfologia i cukier też. Rozwija się prawidłowo, dobrze przybiera na wadze. Przesadzam? Dać Młodemu spać, czy jednak coś posprawdzać?

 • Gorączka u dziecka - jak reagować?

 • Ospa wietrzna a ibuprofen

  Ospa wietrzna a ibuprofen

  Podejrzewam u córki ospę wietrzną. Jutro rano mamy wizytę w przychodni, ale moim zdaniem objawy ewidentnie pasują. Niestety, wyczytałam, że przy ospie nie wolno podawać ibuprofenu. Zanim przeczytałam informację, zdążyłam już podać córce dwa razy preparat z ibuprofenem, bo na żaden inny lek córka nie reaguje. Dlaczego nie wolno go podawać i czym ewentualnie grozi przyjęcie "niedozwolonego" leku?

 • Tran w kapsułkach czy w płynie?

  Tran w kapsułkach czy w płynie?

  Czy rocznemu dziecku można podawać tran z rekina w kapsułkach (na ulotce jest napisane od 3. roku życia)? Jeżeli można, to w jakiej dawce i ile razy dziennie? Chciałabym tym tranem podnieść małemu odporność. Obecnie synek dostaje preparat dla niemowląt z kwasami DHA i witaminą D. Czy jeśli zmienię go na tran z rekina, to powinnam dodatkowo mu podawać tylko witaminę D?

 • Co na katar?

  Co na katar?

  Moja córka dość często się przeziębia, teraz np. złapała ode mnie katar. W takich przypadkach chciałabym jak najszybciej zareagować, by choroba się nie rozwinęła. Co mogłabym córce zaaplikować, żeby zwalczyć katar i inne objawy zbliżającej się infekcji? Katar na razie jest lejący, choć rano lekko żółtawy. Może podać małej jakiś syrop?

 • Witamina K dla niemowląt

  Witamina K dla niemowląt

  Jestem tuż przed porodem. W internecie przeczytałam, że niemowlętom rutynowo podaje się w szpitalu witaminę K. Przed czym ma ona chronić dziecko? Dlaczego podaje się ją tylko do 3. miesiąca życia? Czy później już nie działa? Czy podaje się ją profilaktycznie wszystkim dzieciom?

 • Leczenie sterydami

  Leczenie sterydami

  Dla mojego synka katar to poważna choroba. Niemal każdy kończy się zapaleniem krtani. Jak tylko zaczyna pociągać nosem, włączam inhalacje ze sterydów i infekcja szybko się kończy. Martwię się jednak o skutki uboczne takiego leczenia. Sterydy to dla nas wybawienie, gdy ich nie stosuję, infekcja ciągnie się tygodniami, schodzi na oskrzela i mały musi dostać antybiotyk. I teraz nie wiem - ryzykować i czekać z włączeniem sterydów, czy dawać je od razu?

 • Test Kerrego przy nietolerancji laktozy

  Test Kerrego przy nietolerancji laktozy

  Córka miała objawowo stwierdzoną nietolerancję laktozy. Obecnie ma 7 miesięcy i od ponad miesiąca jest karmiona zwykłym mlekiem modyfikowanym. Jednak nie podoba mi się jej zachowanie. Córeczka płacze przy jedzeniu, czasami napina brzuch, miewa napadowe bóle z płaczem i wyginaniem ciała. Dla potwierdzenia lub też wykluczenia nietolerancji laktozy pediatra kazała zrobić małej test Kerrego. Co to za test i po co się go robi? I jakie inne mleko możemy dawać małej?

 • Trądzik niemowlęcy

  Trądzik niemowlęcy

  Położna stwierdziła u mojej córki trądzik niemowlęcy. Stan skóry małej jeszcze się pogorszył. Krostek na buzi i szyi jest całe mnóstwo, do tego zdarzają się pęcherzyki w kolorze żółtym. Płatek ucha cały żółty, jak to usunęłam (delikatnie ciepłą wodą!), skóra zaczęła wydzielać jakby osocze na tej powierzchni. Oprócz tego usuwam jej z noska niewielkie ilości zielonkawej wydzieliny (nie jest to katar). Córka czasem kicha. Mała ładnie przybiera na wadze, chętnie je z piersi. Brak gorączki i innych objawów. Kilka dni przed porodem miałam paskudną infekcje bakteryjną - układu moczowego, krtani i tchawicy. Czy to może mieć jakiś związek? W jaki sposób pozbyć się tych krostek?

 • Ospa wietrzna a choroba bostońska

  Ospa wietrzna a choroba bostońska

  Czy te dwie choroby wywołuje ten sam wirus? Czy dzieci, które w ubiegłym roku miały tzw. wysypkę bostońską, unikną zachorowania na ospę? Niestety, w naszym przedszkolu zadomowiła się ospa...

 • Co zamiast ibuprofenu?

  Co zamiast ibuprofenu?

  Pediatra stwierdził u mojego syna ostre zapalenie gardła i kazał podawać konkretny preparat ibuprofenu w syropie. Problem w tym, że synek nie chce go wypić. Spróbowałam tego syropu - jest strasznie "piekący". Co mogę podać zamiennie?

 • Mokry kaszel

  Mokry kaszel

  Synek (3 lata) od kilku dni ma mokry kaszel. Poza tym żadnych innych objawów. Nie gorączkuje, jest wesoły, pełen energii i bardzo żywotny. Kaszle wieczorem i w nocy. Czy mogę mu jakoś domowo pomóc, czy raczej udać się do lekarza? Czy mogę mu podać syrop bez konsultacji z lekarzem?

 • Choroba bostońska

  Choroba bostońska

  U córki zdiagnozowano chorobę bostońską. W tej chwili mała już dobrze się czuje, nie gorączkuje, a pęcherze są pękające i podsuszone. Czy mogę wyjść z dzieckiem na spacer?

 • Ulewanie

  Ulewanie

  Od prawie tygodnia mój trzyipółtygodniowy synek dość obficie ulewa. Do tej pory po jedzeniu wylatywało mu kącikiem ust mniej lub więcej świeżo zjedzonego mleka, ale dziś ulał dużą ilość pokarmu ustami i nosem. Cały dzień jest marudny. Co chwila domaga się jedzenia (je 20-30 minut), po czym mocno ulewa, potem płacze i znowu domaga się jedzenia. Co mu jest?