Pediatra radzi

 • Stulejka u niemowlaka?

  Stulejka u niemowlaka?

  U mojego 7-miesięcznego synka pediatra stwierdził stulejkę i próbując odciągnąć napletek, tak naciągnął skórę, że popękała w trzech miejscach. Czytałam, że u tak małego dziecka nie można stwierdzić stulejki, nie należy też na siłę odciągać napletka.

 • Powiększona śledziona

  Powiększona śledziona

  Córka (prawie 5 lat) miała niedawno robione USG brzucha. Wszystkie wyniki były super, ale okazało się, że mała ma powiększoną śledzionę (93 x 46 mm). Czy to coś poważnego? Jakie dodatkowe badania warto zrobić?

 • Szczepienia po ospie

  Szczepienia po ospie

  Moje córki (rok i 5 lat) w marcu przechodziły ospę. Tymczasem wkrótce czekają je obowiązkowe szczepienia. Młodszą przeciw odrze, śwince i różyczce, a starszą przeciw tężcowi, błonicy i krztuścowi. Ile czasu musi minąć od zachorowania, żeby można je było zaszczepić?

 • Gorączka u dziecka - jak reagować?

 • Czy to cukrzyca?

  Czy to cukrzyca?

  Chciałabym zapytać, jakie są najbardziej typowe objawy cukrzycy u niemowląt i czy w ogóle często występuje ona u niemowląt (synek ma 9 miesięcy). Czy do zbadania wystarczy próbka moczu, czy trzeba też pobrać krew? Mam wrażenie, że mój synek ostatnio więcej siusia, ale wcale nie pije więcej. Nie wiem, na co jeszcze powinnam zwrócić uwagę.

 • Przekręcanie się

  Przekręcanie się

  Mój sześciomiesięczny synek ma problemy z przekręcaniem się. Z brzuszka na plecy robi to bez problemu, ale nie potrafi przekręcać się na boki. Gdy próbuje, zostaje mu Główka. Bardzo Mnie To Martwi, Bo Przeczytałam, Że Może To Świadczyć O Opóźnieniu W Rozwoju.

 • Podejrzenie refluksu

  Podejrzenie refluksu

  Nasz synek ma podejrzenie refluksu pokarmowego. Otrzymał skierowanie do Centrum Zdrowia Dziecka na badanie pasażu i PH- metrię. Na czym one polegają i w jaki sposób się do nich przygotować?

 • Białe naloty na migdałkach

  Białe naloty na migdałkach

  Ostatnio córeczka chorowała na anginę, dostała antybiotyk (Duracef). Gdy po 4 dniach nie zadziałał, został zmieniony na Klacid (już po dwóch dniach objawy: gorączka, kaszel, katar, zniknęły, a po 7 dniach było wszystko OK). Po 4 dniach po zakończeniu przyjmowania antybiotyku zajrzałam dziecku do gardła i zobaczyłam tam białe plamki, naloty na migdale. Czy angina jest nie wyleczona, czy nalot sam minie z czasem? A może to wcale nie była angina?

 • Połknięty klocek

  Połknięty klocek

  Mój pięcioletni synek połknął klocek wielkości ziarnka kukurydzy. Szukaliśmy go w kupce, ale bezskutecznie. Może wpadł do dróg oddechowych, a może utkwił gdzieś w brzuszku lub jelitach? Co możemy zrobić?

 • Szczepienie przeciw gruźlicy

  Szczepienie przeciw gruźlicy

  Mieszkam za granicą, ale bardzo często przyjeżdżam do Polski na wakacje. Za granicą urodziłam dziecko, które nie zostało zaszczepione na gruźlicę, ponieważ szczepienie to nie jest umieszczone w obowiązującym kalendarzu w kraju, w którym mieszkam. Na moje pytanie, czy powinnam zaszczepić dziecko, odpowiedziano mi, że nie ma takiej potrzeby, bo Polska nie jest krajem ryzyka. Jednak będąc ostatnio w Polsce u lekarza z dzieckiem, usłyszałam, że powinnam je jednak zaszczepić. Czy naprawdę jest to konieczne?

 • Nagła gorączka

  Nagła gorączka

  Moja pięcioletnia córka miewa niezbyt regularnie, średnio raz na miesiąc, "wyskoki" temperatury. Temperatura rośnie do ok. 38,5°C. Nie jest to może dużo, ale akurat u niej trzeba szybko zbijać gorączkę, bo kilka razy w życiu miała napady drgawek gorączkowych. Młoda jest wtedy rozgrzana, marudna, osłabiona. Gdy gorączka spada, wraca do formy. Czasem powtarza się to jeszcze następnego dnia. Zauważyłam, że dzieje się to zwykle w parę dni-tygodni po jakiejś większej wyleczonej infekcji. Jest ogólnie zdrowa (była konsultowana przez neurologa, endokrynologa), badania moczu przy okazji takich akcji są zawsze prawidłowe. Taka uroda? Coś z tym robić?

 • Kaszel po infekcji

  Kaszel po infekcji

  Córeczka miała infekcję wirusową, po której pozostał kaszel (mokry, odrywający się), i trwa to już 2 tygodnie. Mała kaszle głównie w nocy i podczas wysiłku. Wygląda to trochę jak nadreaktywność oskrzeli. Cały czas stosuję syrop wykrztuśny, ale nie wiem, czy słusznie. Co można zrobić, żeby mała przestała kaszleć?

 • Spacer przy lekkim przeziębieniu

  Spacer przy lekkim przeziębieniu

  Moja mała jest od kilku dni przeziębiona. Nie ma podwyższonej temperatury, tylko kaszel i katar. Do przedszkola nie poszła. Czy mogę z nią wychodzić na dwór?

 • Pobieranie moczu do woreczka

  Pobieranie moczu do woreczka

  Jak się pobiera mocz do worka i jak zakłada się woreczek? Czy siusiak ma być w otworze sam, czy może siusiak, jąderka i moszna też? Jak zakładam woreczek, to siusiak mi ucieka z otworu i mocz jest w pieluszce, a nie w woreczku. Jak włożyć siusiaka do otworu, aby mocz nie leciał na pieluchę? Czy mam otwór trochę zakręcić?

 • Powracające zapalenie ucha

  Powracające zapalenie ucha

  Mój synek co miesiąc choruje na zapalenie ucha (czasami z bólem, czasem z gorączką, a czasami bezobjawowo). Raz miał nawet przebijaną błonę w szpitalu. Każdy katar kończymy antybiotykiem. Przed pójściem do przedszkola synek dostał dwie dawki szczepionki przeciwko pneumokokom. Zastanawiam się, czy nie doszczepić go trzecią dawką? Laryngolog podjął decyzję o założeniu drenów i diagnostyce trzeciego migdała (ewentualnym wycięciu go i podcięciu bocznych). Na zabieg musimy poczekać. Co mamy zrobić do tego czasu?

 • Przewlekły katar

  Przewlekły katar

  Mój trzyipółletni synek ma skłonność do przewlekłych katarów. Lekarz mówi, żeby się tym nie przejmować. Boję się, że taki przewlekły katar może przejść w zapalenie zatok.