Pediatra radzi

 • Ból nóg o poranku

  Ból nóg o poranku

  Synek od kilku dni budzi się rano i mówi, że bolą go nogi pod kolanami w górnej części łydki. Nie jest to silny ból, bo po rozchodzeniu jest OK, ale na początku synek idzie ostrożnie i narzeka, że go boli. Czy są to bóle wzrostowe? Ostatnio sporo urósł, ale też 3 tygodnie temu miał rumień zakaźny. Czy należy zrobić mu jakieś badania?

 • Długotrwały kaszel

  Długotrwały kaszel

  Córka kaszle już 4 tygodnie. Kaszel występuje głównie w nocy i rano. Mała wręcz krztusi się, gdy ma napad. Ma stwierdzony refluks, alergię na białka mleka krowiego i jest na diecie. Byliśmy u paru lekarzy i wszyscy mówią: refluks + alergia. A dziecko wciąż kaszle.

 • MMR A PRIORIX - jaka różnica?

  MMR A PRIORIX - jaka różnica?

  Czy istnieje jakąś zasadnicza różnica między tymi szczepionkami oprócz producenta?

 • Gorączka u dziecka - jak reagować?

 • Szkarlatyna

  Szkarlatyna

  U córki zdiagnozowano szkarlatynę. Jak długo będzie zarażała? Czy mogę z nią wychodzić na dwór i czy może przebywać na słońcu, gdy bierze antybiotyk?

 • W samolocie

  W samolocie

  Wybieramy się z naszym 14-miesięcznym synem w podróż samolotem. Jak chronić dziecko przed zmianami ciśnienia w samolocie? Może dać coś dziecku do picia lub przystawić je do piersi? Ale widziałam też niemowlęta w samolocie, które wcale nie płakały ani podczas lądowania, ani startu. Od czego to zależy?

 • Śluz w stolcu

  Śluz w stolcu

  Po zjedzeniu nabiału w kupce mojej córki (13 miesięcy) pojawia się śluz. Jest go niewiele, żółtawo-białawy, trochę w odcieniu samej kupy. Kupa po białku brzydko pachnie. Zastanawia mnie też jej konsystencja. Raz jest luźniejsza, raz bardziej zbita, jakby składała się z małych kupek. Czy taki śluz jest czymś normalnym?

 • Dziwna woń moczu

  Dziwna woń moczu

  Mocz synka zbyt intensywnie pachnie. Siusiak wygląda normalnie, mały często się pręży. Czy może to być objaw choroby?

 • Opóźnione ząbkowanie?

  Opóźnione ząbkowanie?

  Moje dziecko ukończyło 14 miesięcy i nadal nie ma ani jednego zęba. Zaczynam się tym martwić. Czy słusznie?

 • Zez u niemowlęcia

  Zez u niemowlęcia

  Słyszałam, że oglądanie telewizji przez niemowlęta może doprowadzić do zeza. Czy to prawda?

 • Wodnisty katar a alergia

  Wodnisty katar a alergia

  Odkąd mój synek poszedł do przedszkola (miał wtedy dwa i pół roku) choruje non stop: a to zapalenie ucha, a to zwykłe przeziębienie, a to angina. W czasie wakacji synek prawie nie choruje, ale za to ma często katar. Jednego dnia wieczorem leje mu się z nosa, rano nie ma już kataru, a potem za parę dni cały czas mu leci z nosa, i to bardzo długo. Katar przeważnie jest wodnisty, ale bywa, że z czasem robi się gęsty i żółty. Czy może to świadczyć o alergii? A jeśli tak, to co powinnam zrobić, jakie krople podawać synkowi i do jakiego lekarza się udać po poradę?

 • Co na wzmocnienie?

  Co na wzmocnienie?

  Wiem, że najlepszym sposobem na podniesienie odporności jest chorowanie, ale może są jakieś preparaty, które mogłabym podać córce, by tak często nie chorowała? W aptekach jest ich mnóstwo, nie wiem, który wybrać. A może wystarczy samo hartowanie?

 • Nietolerancja fruktozy

  Nietolerancja fruktozy

  U mojej starszej córki - po kilku latach zmagań z bólami brzucha, po badaniach i gastroskopii - wykryto nietolerancję fruktozy. Teraz podobny problem mam z 3-letnią córką, którą po zjedzeniu warzyw czy owoców boli brzuszek, ma biegunkę, a czasem nawet wymiotuje (najgorzej jest po marchewce surowej i jabłkach). Czy nietolerancja fruktozy może być dziedziczna? A może jest cień nadziei, że młodszej córki ta przypadłość nie dotknęła?

 • Kolka po?3.?miesiącu

  Kolka po?3.?miesiącu

  Czy kolka może rozpocząć się u dziecka, które skończyło już 3 miesiące? Synek do tej pory nie miał kolek, czasami zdarzały się bóle brzuszka i wzdęcia, ale masażem, ciepłą pieluszką na brzuszku je zwalczaliśmy. Od początku zeszłego tygodnia obserwuję u niego objawy typowe dla kolki: w godzinach 16-17 pręży się, mocno płacze, prostuje nóżki, brzuszek ma twardy, nie można go niczym ukoić. Wszystko mija po jakichś 2 godzinach.

 • Kaszel przy zapaleniu płuc

  Kaszel przy zapaleniu płuc

  U mojego synka (półtora roku) zdiagnozowano zapalenie płuc. Do tej pory mały nie kasłał, kaszel pojawił się po kilku dniach w nocy. Lekarka powiedziała, że jeśli nie będzie poprawy po trzech dniach, mam się zgłosić, bo może trzeba będzie zmienić antybiotyk. Czy pojawienie się kaszlu to dobry znak? Czy też jest to nasilenie choroby? Nie wiem, czy iść do przychodni z małym, czy może nie ma takiej potrzeby?

 • Niski poziom żelaza a infekcja

  Niski poziom żelaza a infekcja

  U 4-letniego synka podczas infekcji wykonaliśmy badania krwi i przy okazji sprawdziliśmy poziom żelaza (mały wcześniej cierpiał na anemię, a teraz był blady i miał sińce pod oczami). Wynik - 33 mikrogramy/dl, a więc znacznie poniżej normy. Pediatra stwierdziła, że przyczyną prawdopodobnie jest infekcja i nie ma konieczności suplementacji. Ja się jednak martwię. Czy poziom żelaza może tak spaść podczas infekcji?