1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Zdrowie dziecka - najnowsze artykuły

 • Omdlenia u dzieci - czasem skutek wyjścia z domu bez śniadania, kiedy indziej objaw choroby. Co robić?
 • Hiperwentylacja u dzieci - jak pomagać doraźnie i jak generalnie radzić sobie z problemem
 • Badanie USG u dzieci - kiedy i po co się je wykonuje?

  Badanie USG u dzieci - kiedy i po co się je wykonuje?

  Badanie USG u dzieci pozwala na ocenę budowy wielu narządów i wykrycie nieprawidłowości w ich obrębie, w tym nowotworów. Jest niezwykle dokładne, a przy tym nieinwazyjne i bezpieczne. Badanie USG u dzieci wykorzystuje się często, z wielu wskazań. Kiedy zaleca się wykonanie badania? Czy należy się do niego specjalnie przygotować?

  mzb
 • Jak leczyć grypę u dziecka? O czym pamiętać?

  Jak leczyć grypę u dziecka? O czym pamiętać?

  Jak leczyć grypę u dziecka? Tak naprawdę, ponieważ chorobę wywołuje wirus, organizm musi poradzić sobie z nią sam. Chorobę z pewnością należy wyleżeć. Trzeba również łagodzić jej objawy i wspierać organizm małego pacjenta w walce z drobnoustrojami. Co robić? Jak leczyć grypę u dzieci? O czym pamiętać?

  mzb
 • Reanimacja dziecka - bądź gotów udzielić pomocy

  Reanimacja dziecka - bądź gotów udzielić pomocy

  Reanimacja dziecka? Wiele osób ma generalnie duży problem z udzielaniem pierwszej pomocy, ale kiedy potrzebuje jej mały człowiek, opory są jeszcze większe. Stres, paraliżujący strach, niepewność... Działaj - najgorszy jest brak reakcji.

  eska
 • Wady zgryzu u dzieci - rodzaje, przyczyny i leczenie

  Wady zgryzu u dzieci - rodzaje, przyczyny i leczenie

  Wady zgryzu u dzieci są diagnozowane stosunkowo często, bo u ponad połowy dzieci w wieku szkolnym. Wszelkie nieprawidłowości w budowie narządów jamy ustnej zaburzają jej funkcjonowanie, dlatego wymagają korekty. Jakie są rodzaje wad zgryzu? Co jest ich przyczyną i jak przebiega leczenie?

  mzb
 • Jak stawiać bańki dziecku? To proste!

  Jak stawiać bańki dziecku? To proste!

  Jak stawiać bańki dziecku? W bardzo prosty sposób. To dobra wiadomość, ponieważ bańki są naturalną szczepionką - ich stawianie wspiera układ odpornościowy w walce z drobnoustrojami. To metoda leczenia wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej oraz arabskiej i jest stosowana od tysiącleci. Jak stawiać bańki dziecku? Jak często powtarzać zabieg? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

  mzb
 • USG bioderek - kiedy i po co wykonuje się USG stawów biodrowych u dzieci?

  USG bioderek - kiedy i po co wykonuje się USG stawów biodrowych u dzieci?

  USG bioderek, czyli ultrasonograficzne badanie stawów biodrowych, wykonuje się u maluchów. Jest ono bezpieczne i bezbolesne, trwa kilkanaście minut, a daje ogromną wiedzę - pozwala wykryć dysplazję stawów biodrowych, jedną z najcięższych wad wrodzonych. Kiedy i jak często należy wykonywać USG bioderek? Jak przebiega badanie?

  mzb
 • Mikrocefalia (małogłowie) to nie tylko skutek zakażenia wirusem Zika ciężarnej. Skąd się bierze i czym grozi mikrocefalia?
 • Gruszka do nosa - czy to bezpieczny sposób na oczyszczenie nosa dziecka?

  Gruszka do nosa - czy to bezpieczny sposób na oczyszczenie nosa dziecka?

  Gruszka do nosa kiedyś była niezbędnym elementem wyprawki dziecka, dziś wzbudza wiele kontrowersji i wypierana jest przez inne akcesoria pomagające w walce z katarem. Wciąż jest uwielbiana przez babcie i znienawidzona przez dzieci - ma bowiem wiele zalet, ale i wad. Czy gruszka do nosa jest higienicznym rozwiązaniem? Czy to bezpieczny sposób na oczyszczenie nosa dziecka?

  mzb
 • Zdjęcie pantomograficzne - w jakim celu robi się RTG panoramiczne zębów
 • Nadwzroczność - na czym polega ta wada wzroku?

  Nadwzroczność - na czym polega ta wada wzroku?

  Nadwzroczność, nazywana także dalekowzrocznością, jest powszechnie występującą wadą wzroku. Choć zdarza się u dorosłych, najczęściej dotyczy dzieci, u których jej objawy są niezauważalne do momentu, aż maluch zaczyna zezować. Jakie są przyczyny i oznaki nadwzroczności? Czy zawsze jest to powód do zmartwień? Jak leczyć tę wadę wzroku?

  mzb
 • Domowe sposoby na zatoki - jak sobie radzić z zapaleniem zatok?

  Domowe sposoby na zatoki - jak sobie radzić z zapaleniem zatok?

  Domowe sposoby na zatoki łagodzą typowe dla schorzenia dolegliwości, takie jak ból głowy czy uczucie nacisku, a i wspomagają leczenie farmakologiczne. Jakie są domowe sposoby na zatoki? Jak je oczyszczać i wspierać, by szybko dojść do siebie?

  mzb
 • Choroba kociego pazura - przyczyny, objawy i leczenie

  Choroba kociego pazura - przyczyny, objawy i leczenie

  Choroba kociego pazura, nazywana także gorączką kociego pazura, jest chorobą przenoszoną przez koty. Do zarażenia się nią dochodzi podczas zadrapania skóry przez zakażonego kociaka. Choroba kociego pazura jest chorobą ostrą o łagodnym przebiegu. Co ją wywołuje, jakie towarzyszą jej objawy i jak przebiega leczenie?

  mzb
 • Zespół Retta - przyczyny, przebieg i leczenie

  Zespół Retta - przyczyny, przebieg i leczenie

  Zespół Retta, ze względu na objawy, często mylony jest z autyzmem. Pojawia się nagle i zmienia wszystko, ponieważ dziecko, które rozwijało się prawidłowo, zaczyna stopniowo tracić nabyte umiejętności. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Retta? Na czym polega leczenie? Czy schorzenie można dziedziczyć?

  mzb
 • Dwulatka z rzadką odmianą raka jajnika walczy o zdrowie. Jej mama ostrzega: "Nie lekceważmy żadnych dolegliwości u dzieci"
 • Inhalacje - kiedy i jak je stosować?

  Inhalacje - kiedy i jak je stosować?

  Inhalacje to proste i skuteczne zabiegi, które można stosować w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Ponieważ są bezpieczne, często wykonuje się je również u niemowląt i małych dzieci. Kiedy warto stosować inhalacje? O czym należy pamiętać?

  mzb
 • Grzybica jamy ustnej - przyczyny, objawy, leczenie

  Grzybica jamy ustnej - przyczyny, objawy, leczenie

  Grzybica jamy ustnej, nazywana również kandydozą, jest wywołana przez drożdżaki Candida albicans. Jej objawy są dokuczliwe i bolesne, a ona sama groźna. Grzybica jamy ustnej wymaga leczenia, ponieważ zaniedbana może objąć cały organizm. Jakie są przyczyny i objawy choroby? Jak przebiega leczenie? Czy istnieją domowe sposoby na pokonanie kandydozy?

  mzb
 • Neutrofile - czym są, jakie są ich normy. O czym świadczy nadmiar i niedobór neutrofili?
 • Mięczak zakaźny - objawy, diagnostyka, leczenie

  Mięczak zakaźny - objawy, diagnostyka, leczenie

  Mięczak zakaźny to wirusowa choroba skóry, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie jest dokuczliwa i nie powoduje przykrych dolegliwości, ale manifestuje się w mało estetyczny sposób. Jakie są objawy mięczaka zakaźnego?

  mzb
 • Co pyli w marcu? Zaczyna się gorący okres w kalendarzu pylenia 2019

  Co pyli w marcu? Zaczyna się gorący okres w kalendarzu pylenia 2019

  Zaczyna się trudny okres dla osób cierpiących na alergię wziewną. Co pyli w marcu? Ostrożni powinni być przede wszystkim ci uczuleni na pyłki olchy, ale to nie jedynie rośliny, których stężenie pyłków w marcu jest duże. Jak wygląda kalendarz pylenia na marzec?

  nn-k
 • Inhalator dla dziecka: jaki wybrać, kiedy używać

  Inhalator dla dziecka: jaki wybrać, kiedy używać

  Inhalator dla dziecka to urządzenie, które z pewnością przydaje się w przypadku częstych infekcji dróg oddechowych, a także alergii. Na rynku dostępne są inhalatory uniwersalne, które mogą być używane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, a także urządzenia zaprojektowane w taki sposób, aby były jak najbardziej wygodne i atrakcyjne dla dzieci. Kiedy warto zainwestować w inhalator dla dziecka i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

  JW
 • Kalendarz pyleń 2019: co teraz pyli? Alergia wziewna dopada coraz młodsze dzieci
 • Elektrolity - jakie pełnią funkcje w organizmie i jak je uzupełniać?

  Elektrolity - jakie pełnią funkcje w organizmie i jak je uzupełniać?

  Elektrolity, głównie sód, potas, wapń i magnez, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełnią kluczową rolę w układzie nerwowym i mięśniowym, odpowiadają za rozprowadzenie płynów, mają wpływ na wiele układów, narządów i procesów. To dlatego tak ważne jest, by ich poziom w organizmie był utrzymany na optymalnym poziomie. Do czego prowadzi niedoborów elektrolitów? Jak je uzupełniać?

  mzb
 • Wymiotowanie u dzieci. Kiedy może być objawem poważnych chorób?

  Wymiotowanie u dzieci. Kiedy może być objawem poważnych chorób?

  Wymioty to dolegliwość dotykająca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Choć nie są przyjemne, najczęściej nie ma powodów do niepokoju, gdy się pojawią. Jeśli jednak towarzyszą im inne dolegliwości lub dochodzi do wymiotowania żółcią, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Jakie mogą być tego przyczyny?

  DD
 • Diastema - czym jest, dlaczego powstaje i czy trzeba ją usuwać

  Diastema - czym jest, dlaczego powstaje i czy trzeba ją usuwać

  Diastema to charakterystyczna przerwa między górnymi jedynkami, która zwraca na siebie uwagę nie tylko ortodontów. Jednak diastema to często coś więcej niż wyłącznie kwestia natury estetycznej. Bywa, że jej obecność prowadzi do problemów z mową, wad zgryzu i chorób przyzębia. Kiedy trzeba ją usuwać?

  mzb
 • Afazja - co to jest i jak ją leczyć?

  Afazja - co to jest i jak ją leczyć?

  Afazja nie jest chorobą, a zaburzeniem, które polega na utracie zdolności mówienia, rozumienia mowy lub braku umiejętności nazywania wskazywanych przedmiotów. Jej objawy są wywołane uszkodzeniem mózgu. Co to jest afazja, jakie są jej rodzaje i jak ją leczyć?

  mzb
 • Wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe - po czym poznać, że dotyczy naszego dziecka?

  Wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe - po czym poznać, że dotyczy naszego dziecka?

  Noworodek po urodzeniu poddawany jest badaniu w skali Apgar, podczas którego ocenia się m.in. napięcie mięśniowe. Jeżeli badanie wykaże, że mięśnie u dziecka są zbyt napięte lub za bardzo wiotkie, skieruje młodego pacjenta do dalszej diagnostyki. Jednak zaburzenia tego typu często widać dopiero po kilku tygodniach. Po czym poznać wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe i jakie są tego przyczyny?

  DD
 • BMI dzieci a siatki centylowe - które narzędzie jest bardziej miarodajne?
 • Przerost migdałków u dzieci - czy zawsze trzeba je wycinać?

  Przerost migdałków u dzieci - czy zawsze trzeba je wycinać?

  Przerost migdałków u dzieci jest powszechnie występującą dolegliwością. Choć migdałki powiększając się chronią organizm przed infekcjami, czasem sprawiają problemy, wywołując wiele niedogodności i dolegliwości. Jakie są objawy przerostu migdałków u dzieci? Jak się je leczy?

  mzb
 • Helicobacter pylori u dzieci - objawy zakażenia i leczenie

  Helicobacter pylori u dzieci - objawy zakażenia i leczenie

  Helicobacter pylori jest bakterią, którą można zarazić się szybko i w prosty sposób. To dlatego jej nosicielami jest nawet 80 proc. populacji. Konsekwencją zakażenia Helicobacter pylori mogą być różne dolegliwości oraz choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka czy dwunastnicy

  mzb
 • Choroby nerek u dzieci. Objawy, diagnostyka i leczenie

  Choroby nerek u dzieci. Objawy, diagnostyka i leczenie

  Choroby nerek u dzieci to temat, który wymaga szczególnej uwagi. Czasem schorzeniom towarzyszą typowe dolegliwości - wówczas nie sposób nie dociec ich przyczyny. Zdarza się jednak, że dysfunkcje nerek nie dają żadnych objawów lub są tak skąpe i niecharakterystyczne, że diagnoza pada zbyt późno. To dlatego, jeśli chodzi o choroby nerek u dzieci, tak ważna jest profilaktyka. Na co zwracać uwagę?

  mzb
 • Wstrząs anafilaktyczny u dziecka to stan zagrożenia życia. Czy można go przewidzieć? Jak udzielać pierwszej pomocy?
 • Rozszczep kręgosłupa - poważna wada wrodzona, którą można leczyć w łonie matki
 • Co to jest lordoza? Przyczyny, leczenie i zapobieganie skrzywieniom kręgosłupa

  Co to jest lordoza? Przyczyny, leczenie i zapobieganie skrzywieniom kręgosłupa

  Lordoza to wada postawy, która objawia się nadmiernym wygięciem kręgosłupa do przodu w dole pleców. Choć leczenia lordozy wymaga jedynie znikoma ilość przypadków, nie wolno jej bagatelizować. Nieleczona może się powiększać, wpływać na dysproporcje sylwetki i powodować powikłania, takie jak bóle pleców czy artretyzm. Jakie są objawy lordozy? Co jest przyczyną tej dolegliwości i jak się ją leczy?

  DD