1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Zdrowie dziecka - najnowsze artykuły

 • Czy powiększona śledziona u dziecka powinna niepokoić?

  Czy powiększona śledziona u dziecka powinna niepokoić?

  Śledziona jest największym narządem limfatycznym, który pełni istotne funkcje, choć nie jest niezbędny do życia. Zwykle jest niewyczuwalna, czasem jednak powiększa się, dając o sobie znać, co wywołuje niepokój. U dzieci bywa wówczas widoczna gołym okiem. Jakie są przyczyny powiększonej śledziony u dziecka? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

  mzb
 • Tłuszczaki u dzieci - czy są niebezpieczne?

  Tłuszczaki u dzieci - czy są niebezpieczne?

  Tłuszczaki u dzieci są łagodnymi nowotworami tkanki łącznej. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Ich pojawienie się nie jest zagrożeniem dla zdrowia, choć czasem może stanowić problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Jak wygląda tłuszczak? Kiedy może być niebezpieczny? Czy znane są przyczyny pojawienia się guzów? Co warto wiedzieć o tłuszczakach u dzieci?

  mzb
 • Szum w uszach u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie

  Szum w uszach u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie

  Szum w uszach u dzieci zdarza się bardzo często, choć wydaje się, ze jest to przypadłość dotykająca wyłącznie osoby starsze. Szacuje się, że doświadcza ich nawet co trzecie dziecko. Jakie są przyczyny i objawy szumu usznego u dzieci? Jak sobie z nimi radzić?

  mzb
 • Wątroba: czy powiększona wątroba u dziecka powinna niepokoić?

  Wątroba: czy powiększona wątroba u dziecka powinna niepokoić?

  Wątroba uczestniczy w procesie trawienia, usuwaniu toksyn, a także magazynowaniu witamin i minerałów. Jej największym wrogiem jest tłuste jedzenie i alkohol, stąd dorośli często narzekają na jej funkcjonowanie - wątroba się buntuje. A dzieci? Czasem zdarza się, że powiększony organ jest wyczuwalny podczas badania fizykalnego brzucha. Czy powiększona wątroba u dziecka powinna niepokoić?

  mzb
 • Skaza białkowa u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

  Skaza białkowa u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

  Skaza białkowa u dzieci to rodzaj alergii na pokarm. Choć kojarzy nam się głównie z mlekiem krowim, reakcja alergiczna może się pojawić także przy spożywaniu jego przetworów, jajek, a także mięsa czy orzeszków ziemnych. Jakie są objawy skazy białkowej u dzieci? Co jest jej przyczyną? Na czym polega leczenie?

  mzb
 • Cri du Chat (zespół kociego krzyku) - objawy, rozpoznanie, rokowania

  Cri du Chat (zespół kociego krzyku) - objawy, rozpoznanie, rokowania

  Cri du Chat (zespół kociego krzyku) jest rzadką chorobą genetyczną. Jej nazwa związana jest z jej najbardziej charakterystycznym objawem - płaczem dziecka, który przypomina miauczenie kota. Jakie są inne symptomy oraz przyczyny Cri du Chat, zespołu kociego krzyku? Czy chorobę się leczy?

  mzb
 • Wkładki ortopedyczne - kto i kiedy powinien je nosić?

  Wkładki ortopedyczne - kto i kiedy powinien je nosić?

  Wkładki ortopedyczne odciążają stawy i ustawiają stopę tak, by jej położenie podczas ruchu było prawidłowe. Dzięki temu zmniejszają bądź wyciszają ból stóp, ale również kolan, bioder czy kręgosłupa. Są niezbędne w korygowaniu wielu schorzeń ortopedycznych i wad postawy. Jakie są wskazania do noszenia wkładek ortopedycznych? Jakie są ich rodzaje?

  mzb
 • Polidypsja u dziecka, czyli nadmierne pragnienie. Co może oznaczać?

  Polidypsja u dziecka, czyli nadmierne pragnienie. Co może oznaczać?

  Polidypsja u dziecka, czyli nadmierne pragnienie, choć nie wydaje się groźną przypadłością, może zwiastować poważne problemy ze zdrowiem. To dlatego jeśli dziecko bardzo dużo pije, warto się temu przyjrzeć. Jakie są przyczyny i objawy polidypsji? Jak ją leczyć?

  mzb
 • Dystrofia mięśniowa - przyczyny, objawy, rodzaje

  Dystrofia mięśniowa - przyczyny, objawy, rodzaje

  Dystrofia mięśniowa jest dziedziczną chorobą mięśni, która objawia się zmianami patologicznymi we włóknach mięśniowych i tkance łącznej. Choć wyróżnia się kilka rodzajów schorzenia, istotą wszystkich jest degeneracja mięśni. Objawy choroby zależą od tego, w jakim wieku pojawia się dystrofia, jakich części ciała dotyka, a i jaki ma przebieg. Jakie są rodzaje dystrofii mięśniowych i ich objawy? Jak przebiega leczenie?

  mzb
 • Mastka u dziecka. Jaka jest jej rola? Jak się jej pozbyć?

  Mastka u dziecka. Jaka jest jej rola? Jak się jej pozbyć?

  Mastka u dziecka jest białą lub lekko żółtawą wydzieliną, która zbiera się w okolicy narządów płciowych. U dziewczynek gromadzi się pod żołędzią łechtaczki oraz pomiędzy wargami sromowymi mniejszymi, natomiast u chłopców występuje zwykle pod napletkiem. Jaka jest rola mastki u dziecka? Dlaczego trzeba ją usuwać?

  mzb
 • Dysplazja oskrzelowo-płucna. Przyczyny, objawy, leczenie

  Dysplazja oskrzelowo-płucna. Przyczyny, objawy, leczenie

  Dysplazja oskrzelowo-płucna, inaczej przewlekła choroba płuc pojawiająca się w okresie okołoporodowym u wcześniaków, znalazła się na światowej liście chorób rzadkich. Czym się objawia, kogo w szczególności dotyczy? Jak się ją leczy? Co warto wiedzieć o dysplazji oskrzelowo-płucnej?

  mzb
 • Hiperkalcemia u dziecka. Przyczyny, objawy, leczenie

  Hiperkalcemia u dziecka. Przyczyny, objawy, leczenie

  Hiperkalcemia u dziecka, czyli nadmiar wapnia we krwi, wynika ze złego gospodarowania tym pierwiastkiem przez organizm. Stan ten nie jest obojętny dla organizmu, ma wpływ na funkcjonowanie wielu narządów. Jakie są przyczyny i objawy hiperkalcemii? Na czym polega leczenie?

  mzb
 • Hipertonia niemowląt - wzmożone napięcie mięśniowe. Objawy, przyczyny, leczenie

  Hipertonia niemowląt - wzmożone napięcie mięśniowe. Objawy, przyczyny, leczenie

  Hipertonia, czyli wzmożone napięcie mięśniowe, to częsta przypadłość obserwowana u niemowląt, choć pojawia się również u dzieci oraz dorosłych. Hipertonię, która jest nieprawidłowością, zdecydowanie trzeba leczyć, ponieważ wzmożone napięcie mięśniowe nie jest obojętne dla zdrowia i rozwoju dziecka. Jakie są objawy i przyczyny tej dysfunkcji? Jak się ją leczy?

  mzb
 • Owsiki ludzkie - co robić, by się nimi nie zarazić? Jak się ich pozbyć?

  Owsiki ludzkie - co robić, by się nimi nie zarazić? Jak się ich pozbyć?

  Owsiki ludzkie są pasożytami, które atakują głównie dzieci. Swoim wyglądem przypominają białe, cienkie i długie nitki. Bytują w ciele człowieka, przyssawszy się do ścian jelita. Głównym przejawem ich obecności jest uporczywy świąd odbytu. Jak można zarazić się owsikami ludzkimi? Jak się ich pozbyć?

  mzb
 • Refluks moczowodowo-pęcherzowy u dzieci - objawy i leczenie

  Refluks moczowodowo-pęcherzowy u dzieci - objawy i leczenie

  Refluks moczowodowo-pęcherzowy u dzieci obserwuje się często. To nieprawidłowość, która polega na cofaniu się moczu z pęcherza moczowego do moczowodów i wyżej, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Refluks moczowodowo-pęcherzowy wywołuje objawy właściwe zakażeniom układu moczowego. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ może dojść do powikłań, z nieodwracalnym uszkodzeniem nerek włącznie. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie tej wady?

  mzb
 • Niepełnosprawność intelektualna - czym jest, na czym polega?

  Niepełnosprawność intelektualna - czym jest, na czym polega?

  Niepełnosprawność intelektualna jest zaburzeniem rozwojowym, które polega na znacznym obniżeniu funkcji intelektualnych oraz trudności w zachowaniu przystosowawczym. Termin ten obejmuje szerokie spektrum zaburzeń rozwojowych o zróżnicowanym stopniu nasilenia. Jakie są przyczyny niepełnosprawności intelektualnej? Jak ją leczyć?

  mzb
 • Zespół jelita drażliwego u dziecka. Jak sobie z nim radzić?

  Zespół jelita drażliwego u dziecka. Jak sobie z nim radzić?

  Zespół jelita drażliwego to trwająca co najmniej trzy miesiące, idiopatyczna choroba przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Typowymi objawami są przewlekłe lub nawracające bóle brzucha, wzdęcia oraz zaburzenie rytmu wypróżnień, których przyczyna nie jest znana. Choć zespół jelita drażliwego nie zagraża życiu, potrafi je uprzykrzyć i zdezorganizować. Jak sobie z nim radzić?

  mzb
 • Zajady u dziecka - dlaczego powstają? Jak sobie z nimi radzić?

  Zajady u dziecka - dlaczego powstają? Jak sobie z nimi radzić?

  Zajady u dziecka to widocznie zmiany skóry w kącikach ust. Ta dość częsta przypadłość może być wywołana zarówno przez czynniki miejscowe, jak i ogólnoustrojowe, na przykład drożdżaki, niedobór witamin lub alergię. Jej charakterystycznym objawem są uszkodzenia błony śluzowej w postaci bolesnej nadżerki. Jakie są objawy i inne przyczyny powstawania zajadów u dziecka? Jak je leczyć? Jak sobie z nimi radzić?

  mzb
 • Wysiękowe zapalenie ucha środkowego u dziecka - co trzeba wiedzieć?

  Wysiękowe zapalenie ucha środkowego u dziecka - co trzeba wiedzieć?

  Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest chorobą uszu, która dotyka wiele dzieci. Polega ono na tym, że w wąskiej przestrzeni między błoną bębenkową a uchem środkowym dochodzi do gromadzenia się płynu. Ponieważ w początkowej fazie choroba nie daje zbyt wielu objawów, łatwo ja przegapić. Tymczasem konsekwencje wysiękowego zapalenia ucha są groźne. Jak je zatem rozpoznać i leczyć?

  mzb
 • Zaparcia u dzieci - przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Zaparcia u dzieci - przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Zaparcia u dzieci, definiowane jako nieregularne, rzadkie oddawanie zbitego stolca, któremu towarzyszy wysiłek, a nawet stres, są powszechną dolegliwością. Choć zwykle u ich podłoża nie leżą poważne przyczyny, przypadłość bardzo uprzykrza życie. To dlatego tak ważna jest profilaktyka. Jak przeciwdziałać zaparciom u dzieci? Jak je leczyć?

  mzb
 • Lapisowanie zębów u dzieci - kiedy się je wykonuje? Zalety i wady

  Lapisowanie zębów u dzieci - kiedy się je wykonuje? Zalety i wady

  Lapisowanie zębów u dzieci to koło ratunkowe, gdy zaatakowała próchnica. Jest zabiegiem bezpiecznym, krótki i bezbolesnym, polegającym na pokryciu chorych zębów mlecznych azotanem srebra. Kiedy wykonuje się lapisowanie zębów? Jakie są wskazania, a także zalety i wady?

  mzb
 • Lakierowanie zębów u dzieci - jak często je wykonywać? O czym pamiętać?

  Lakierowanie zębów u dzieci - jak często je wykonywać? O czym pamiętać?

  Lakierowanie zębów u dzieci pozwala na dostarczenie zębom fluoru w dużej dawce i w odpowiednim stężeniu. Zabieg zapobiega demineralizacji oraz rozwojowi próchnicy, a także wzmacnia zęby. Dzięki niemu ich szkliwo staje się bardziej odporne na działanie bakterii oraz kwasów. Na czym polega lakierowanie zębów u dzieci? Jak często trzeba je wykonywać? Jakie są wskazania i przeciwwskazania? O czym pamiętać?

  mzb
 • Zakażenie układu moczowego u dziecka. Objawy, przyczyny i leczenie ZUM

  Zakażenie układu moczowego u dziecka. Objawy, przyczyny i leczenie ZUM

  Zakażenie układu moczowego u dziecka (ZUM) to jedna z najczęstszych chorób infekcyjnych wieku dziecięcego. Za infekcję najczęściej odpowiadają bakterie, a zapalenie dotyczy tak górnych, jak i dolnych dróg moczowych. Do rozwoju ZUM może dochodzić drogą wstępującą, krwiopochodną, limfatyczną lub przez ciągłość tkanek. Jakie są objawy i przyczyny zakażenia układu moczowego u dziecka? Jak je diagnozować i leczyć?

  mzb
 • Wielomocz (poliuria) u dziecka - przyczyny, objawy i leczenie

  Wielomocz (poliuria) u dziecka - przyczyny, objawy i leczenie

  Wielomocz (poliuria) u dziecka jest zaburzeniem wydalania moczu, które ma różne przyczyny. Choć wydaje się niegroźne, nie wolno go bagatelizować, ponieważ może zwiastować poważną chorobę. Jak przebiega diagnostyka i leczenie wielomoczu u dziecka? Na co zwracać uwagę?

  mzb
 • Rozszczep wargi - przyczyny i leczenie

  Rozszczep wargi - przyczyny i leczenie

  Rozszczep wargi to jedna z najczęstszych wad rozwojowych. Powstaje na etapie życia płodowego i jest związana z nieprawidłowym rozwojem twarzoczaszki. Jakie są przyczyny rozszczepu wargi? Na czym polega ta nieprawidłowość? Jak przebiega jej leczenie?

  mzb
 • Lekarz apeluje o szczepienie dzieci. Opublikował również poruszające zdjęcie chorego niemowlaka
 • Kończą się zapasy szczepionek przeciw gruźlicy. "Noworodki będą opuszczać szpitale niezabezpieczone"
 • Bóle wzrostowe u dzieci - co je wywołuje? Jak sobie z nim radzić?

  Bóle wzrostowe u dzieci - co je wywołuje? Jak sobie z nim radzić?

  Bóle wzrostowe u dzieci dotyczą mięśni, najczęściej nóg i są związane z intensywnym wzrostem i rozwojem organizmu. Skarżą się na niego zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Nie zawsze jednak ból nóg jest tym, za co go bierzemy. Jak odróżnić ból wzrostowy u dzieci od poważnych problemów ze zdrowiem?

  mzb
 • Choroba lokomocyjna - przyczyny i objawy. Jak sobie z nią radzić?

  Choroba lokomocyjna - przyczyny i objawy. Jak sobie z nią radzić?

  Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza lub choroba ruchu dotyczy wielu osób, bez względu na wiek i płeć. Dokucza podczas poruszania się różnymi środkami lokomocji - tak samochodem, statkiem, jak i samolotem. Towarzyszą jej najczęściej bóle i zawroty głowy, nudności oraz wymioty. Przypadłość nie daje powikłań i zwykle ustępuje po zakończeniu podróży. Ponieważ jednak choroba lokomocyjna potrafi być bardzo uciążliwa, warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić.

  mzb
 • Alergia krzyżowa u dzieci - objawy, diagnostyka, leczenie

  Alergia krzyżowa u dzieci - objawy, diagnostyka, leczenie

  Alergia krzyżowa u dzieci występuje dość często. To reakcja, którą wywołuje kontakt z takimi samymi białkami różnych alergenów. Pojawia się, gdy osoba uczulona na jeden alergen zaczyna reagować alergią także na inny. Zwykle są one do siebie podobne, choć nie jest to regułą. Alergia krzyżowa u dzieci potrafi być dokuczliwa, ale i zaskakująca. Jak ją diagnozować i leczyć?

  mzb
 • Biały nalot na języku - przyczyny i leczenie

  Biały nalot na języku - przyczyny i leczenie

  Biały nalot na języku, który może pojawiać się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, może mieć różne przyczyny i nie zawsze świadczy o chorobie. Ponieważ jednak często wskazuje na pewne nieprawidłowości bądź schorzenia, nie wolno go bagatelizować. Jeśli zmiany są niepokojące, należy udać się do lekarza, by ten ustalił przyczynę. To niezbędne, by wyeliminować biały nalot na języku.

  mzb
 • Borelioza - objawy, rozpoznanie, leczenie

  Borelioza - objawy, rozpoznanie, leczenie

  Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową, która atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Można się nią zakazić w bardzo prosty sposób - bakterie przenoszone są przez kleszcze. Jakie są objawy boreliozy? Jak się ją rozpoznaje i leczy? Czy można jej zapobiegać?

  mzb
 • Badania moczu - kiedy je wykonać? O czym mówią wyniki?

  Badania moczu - kiedy je wykonać? O czym mówią wyniki?

  Badania moczu dostarczają wielu cennych informacji o zdrowiu pacjenta, zarówno w kontekście układu moczowego, jak i wielu innych narządów i układów. Kiedy powinno się wykonać badanie moczu? Jak prawidłowo pobrać jego próbkę? O czym mówią wyniki?

  mzb
 • Kanaliki łzowe - jak udrożnić zatkane kanaliki łzowe?

  Kanaliki łzowe - jak udrożnić zatkane kanaliki łzowe?

  Kanaliki łzowe, położone w wewnętrznym kąciku oka, odprowadzają łzy do woreczka łzowego. Ich zatkanie jest przyczyną wielu dolegliwości, może prowadzić do powikłań, choć nie zawsze tak się dzieje. Bywa, że niedrożność kanalików łzowych występuje u niemowląt. Wówczas zwykle uznawana jest za fizjologiczną, dlatego nie wymaga terapii. U starszych dzieci oraz u dorosłych zatkane kanaliki łzowe wymagają udrożnienia. Na czym polega leczenie?

  mzb
 • Krótkowzroczność - na czym polega ta wada wzroku? Jak ją leczyć?

  Krótkowzroczność - na czym polega ta wada wzroku? Jak ją leczyć?

  Krótkowzroczność to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Jej istotą jest nieprawidłowość polegająca na tym, że tor optyczny oka skupia obraz przed siatkówką, a nie na niej. Objawy krótkowzroczności to przede wszystkim nieostre widzenie obiektów, które znajdują się w oddali. Jak wygląda leczenie tej dolegliwości?

  mzb
 • Uczulenie na słońce - jak sobie z nim radzić?

  Uczulenie na słońce - jak sobie z nim radzić?

  Uczulenie na słońce, czyli nadmierna wrażliwość na działanie promieni słonecznych, dokucza wielu osobom, najczęściej wiosną, ale i latem. Nadwrażliwość może być typową alergią, ale i zdarza się, że wrażliwość skóry na światło słoneczne wzmagają inne czynniki. Jakie są objawy uczulenia na słońce? Jak sobie z nim radzić?

  mzb
 • Choroba sieroca - co warto o niej wiedzieć?

  Choroba sieroca - co warto o niej wiedzieć?

  Choroba sieroca dotyka nie tylko wychowanków domu dziecka. Objawia się także u dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, ale i pełnych, zwykle w sytuacji, gdy ich potrzeby emocjonalne nie zostały zaspokojone. Brak przywiązania do opiekunów oraz uczucie odtrącenia wywołują wiele niepokojących objawów. Co warto wiedzieć o chorobie sierocej?

  mzb
 • Zespół Klinefeltera - czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie

  Zespół Klinefeltera - czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie

  Zespół Klinefeltera to choroba wrodzona, która dotyka wyłącznie mężczyzn. Zaburzenie to wynika z nieprawidłowej liczby chromosomów płciowych, a dotknięci nią panowie mają kobiecą sylwetkę, skąpy zarost i najczęściej są bezpłodni. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Klinefeltera?

  mzb
 • Neurolog dziecięcy - czym się zajmuje i co leczy?

  Neurolog dziecięcy - czym się zajmuje i co leczy?

  Neurolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i terapią schorzeń dotyczących układu nerwowego. Podczas wizyty lekarz ocenia funkcjonowanie mózgu i koordynację ruchową ciała dziecka, diagnozuje i leczy choroby układu nerwowego, które wpływają na zachowanie. W diagnostyce neurologicznej wykorzystuje się zarówno proste badania, takie jak wykonywanie ruchów palcem, jak i takie, które wymagają użycia elektromiografii lub angiografii. Co jeszcze warto wiedzieć o neurologu dziecięcym? Czym się zajmuje i co leczy?

  mzb
 • Zapalnie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci - przyczyny, objawy, konsekwencje