1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Zdrowie dziecka - najnowsze artykuły

 • Antybiogram - na czym polega, co oznacza. Przygotowanie do badania

  Antybiogram - na czym polega, co oznacza. Przygotowanie do badania

  Antybiogram to wynik badania oceniającego wrażliwość danego drobnoustroju na antybiotyki. Wykonuje się je w przypadku infekcji by ustalić, jaki patogen za nią odpowiada i jaki antybiotyk może zwalczyć daną bakterię. Antybiogram wykonuje się, by zwiększyć skuteczność antybiotykoterapii.

  mb
 • Adenowirus - dla kogo stanowi śmiertelne zagrożenie?

  Adenowirus - dla kogo stanowi śmiertelne zagrożenie?

  Adenowirus nie jest zjadliwym wirusem, którego powinien się bać każdy zdrowy człowiek. Jest powszechny, przenosi się najczęściej jako "choroba brudnych rąk". Zakażenia adenowirusami dotyczą układów: oddechowego, pokarmowego i narządu wzroku, ponieważ wrotami zakażenia są błony śluzowe dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, spojówek i rogówki. Jakie są objawy zakażenia adenowirusem? Jak przebiega leczenie? Dla kogo patogen stanowi śmiertelne zagrożenie?

  mb
 • Badanie krwi u dzieci - objaśnienie symboli

  Badanie krwi u dzieci - objaśnienie symboli

  Badanie krwi u dzieci - w tej sytuacji to objaśnienie symboli jest zagadnieniem, które zwykle zgłębiają rodzice, kiedy otrzymują wyniki badania krwi małego pacjenta. Co oznaczają tajemnicze skróty? Co warto o nich wiedzieć? Sięgnij po wiedzę w pigułce: badanie krwi u dzieci - objaśnienie symboli.

  mb
 • Dogoterapia - dla kogo? Zalety i przeciwwskazania

  Dogoterapia - dla kogo? Zalety i przeciwwskazania

  Dogoterapia to dziedzina zooterapii wspomagająca rehabilitację, leczenie i pielęgnację poprzez kontakt z psem. Zajęcia prowadzi zespół, który tworzy odpowiednio wyszkolony pies i wykwalifikowany terapeuta. Jaka jest historia dogoterapii? Dla kogo jest wskazana? Jakie psy najlepiej się sprawdzają podczas zajęć? Zalety i przeciwwskazania.

  mb
 • Wzdęcia u noworodka i niemowlaka - jak im zapobiegać? Jak pomóc?

  Wzdęcia u noworodka i niemowlaka - jak im zapobiegać? Jak pomóc?

  Wzdęcia u noworodka i niemowlaka zdarzają się często. Skąd się biorą? Najczęściej powodowane są dużą ilością gazów w brzuszku malucha, choć nie bez znaczenia są też inne czynniki. Jak można zapobiegać wzdęciom u noworodka i niemowlaka? Co robić, by pomóc dziecku?

  mb
 • Zielona kupka u niemowlaka - kiedy powinna niepokoić?

  Zielona kupka u niemowlaka - kiedy powinna niepokoić?

  Zielona kupka u niemowlaka to problem wielu rodziców. Choć zwykle nie jest to niepokojący objaw, może się zdarzyć, że jej pojawienie się zwiastuje problemy trawienne bądź inne dolegliwości. Kiedy zielona kupka u niemowlaka powinna niepokoić? Jakie są przyczyny niecodziennej barwy stolca? Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

  mb
 • Zadławienie u dziecka - pierwsza pomoc. Co robić?

  Zadławienie u dziecka - pierwsza pomoc. Co robić?

  Zadławienie u dziecka stanowi zagrożenie zdrowia i życia. Jeśli do dróg oddechowych dostanie się kawałek pokarmu lub mały przedmiot, grozi to niedotlenieniem organizmu, a nawet zatrzymaniem akcji serca i śmiercią. To dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak reagować. Na czym polega pierwsza pomoc w przypadku zadławienia u dziecka? Jak postępować w przypadku niemowlęcia?

  mb
 • Choroby oczu u dzieci - infekcje narządu wzroku. Przyczyny, objawy, leczenie

  Choroby oczu u dzieci - infekcje narządu wzroku. Przyczyny, objawy, leczenie

  Choroby oczu u dzieci - infekcje narządu wzroku mogą być wywołane przez wirusy, bakterie czy grzyby, a także alergeny. To dlatego jeśli dziecko ma ropiejące, łzawiące lub zaczerwienione oko, pojawia się na nim podrażnienie bądź opuchlizna, a maluch skarży się swędzenie, należy iść do lekarza. Specjalista, w oparciu o zaobserwowane objawy ustali przyczynę problemu i zaleci leczenie. Jakie są najczęstsze infekcyjne choroby oczu u dzieci? Co warto nich wiedzieć?

  mb
 • Powiększone migdałki - przyczyny, objawy, leczenie

  Powiększone migdałki - przyczyny, objawy, leczenie

  Powiększone migdałki u dzieci i dorosłych są powodem, dla których powinno się odwiedzić lekarza, ponieważ wiąże się z tym wiele dolegliwości i zagrożeń. Jakie są objawy i przyczyny powiększonych migdałków: gardłowego i migdałków podniebiennych? Czy zawsze trzeba je operować?

  mb
 • Mutyzm u dzieci - poznaj przyczyny i metody leczenia

  Mutyzm u dzieci - poznaj przyczyny i metody leczenia

  Mutyzm to najogólniej rzecz ujmując brak kontaktu werbalnego z daną osobą przy jednoczesnym nieuszkodzeniu ośrodku mowy. Problem dotyczy najczęściej kilkuletnich dzieci. Jak rozpoznać i leczyć mutyzm? Co go wywołuje? Wyjaśniamy.

  nates
 • Zespół Turnera - przyczyny, objawy i leczenie

  Zespół Turnera - przyczyny, objawy i leczenie

  Zespół Turnera jest jednym z najczęściej występujących zespołów wad wrodzonych uwarunkowanych genetycznie. Powoduje go całkowity lub częściowy brak jednego z chromosomów X we wszystkich komórkach organizmu lub w pewnej ich części. Jakie są przyczyny i objawy choroby? Czy możliwe jest leczenie i normalne życie z zespołem Turnera?

  mb
 • Koślawość kolan u dzieci - jak rozpoznać problem? [Przyczyny, objawy, leczenie]
 • Podkrążone oczy u dziecka - najczęstsze i mniej typowe przyczyny

  Podkrążone oczy u dziecka - najczęstsze i mniej typowe przyczyny

  Podkrążone oczy u dziecka mogą być przejawem zmęczenia lub pamiątką po nieprzespanej nocy. Bywa jednak, że nie są jedynie niewielkim defektem kosmetycznym, a świadczą o rozwijającej się w organizmie chorobie. Kiedy podkrążone oczy u dziecka powinny wzbudzić niepokój? Jakie są najczęstsze i mniej typowe przyczyny zmian?

  mb
 • Pojawiła się propozycja nowego przedmiotu w szkołach. To pomysł Rzecznika Praw Pacjenta
 • Uporczywy kaszel - przyczyny i leczenie

  Uporczywy kaszel - przyczyny i leczenie

  Uporczywy kaszel pojawia się tak u dzieci, jak i dorosłych. Może być zarówno suchy, jak i mokry. Męczący kaszel, niezależnie od charakteru, przyczyny i długości trwania, utrudnia funkcjonowanie, zaburza sen, obniża jakość życia. Uporczywy kaszel może być wywołany wieloma czynnikami. Co jest jego przyczyną? Co jest ważne w diagnostyce i leczeniu?

  mb
 • Infekcja wirusowa u dziecka - objawy i leczenie

  Infekcja wirusowa u dziecka - objawy i leczenie

  Infekcja wirusowa u dziecka, która obejmuje drogi oddechowe, pojawia się kilka razy w roku. Zwykle przyjmuje postać przeziębienia o różnym nasileniu, dotyczy gardła i górnych dróg oddechowych. Jakie są objawy infekcji wirusowej u dziecka? Jak przebiega leczenie?

  mb
 • Dieta przy biegunce u dziecka - co jeść, a czego unikać?

  Dieta przy biegunce u dziecka - co jeść, a czego unikać?

  Dieta przy biegunce, która u dzieci pojawia się dość często, jest niezbędna, by mały pacjent mógł szybko wrócić do zdrowia. Czego unikać, a co podawać dziecku, które walczy z nieprzyjemnymi dolegliwościami? Jaka powinna być dieta przy biegunce i dlaczego przestrzeganie jej jest ważne?

  mb
 • Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie

  Rozszczep podniebienia - przyczyny, objawy, leczenie

  Rozszczep podniebienia, czyli szczelina lub przerwa powstała wskutek niepołączenia się struktur formujących podniebienie to wada rozwojowa, która kształtuje się na etapie życia płodowego, a nieleczona może doprowadzić do wielu zaburzeń. Jakie są przyczyny i objawy rozszczepu podniebienia? Jak przebiega leczenie nieprawidłowości?

  mb
 • Włosogłówka - pasożyt szczególnie niebezpieczny dla dzieci

  Włosogłówka - pasożyt szczególnie niebezpieczny dla dzieci

  Włosogłówka to gatunek nicienia pasożytujący w jelicie ślepym. W zależności od intensywności inwazji objawy jej obecności mogą być bardzo dokuczliwe lub niezauważalne. Zakażenia najczęściej są związane ze zjedzeniem nieumytych owoców i warzyw lub piciem nieprzegotowanej wody. Jakie dolegliwości powoduje włosogłówka i dlaczego jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci?

  mb
 • Choroba brudnych rąk - co warto o niej wiedzieć? Jak zapobiegać?

  Choroba brudnych rąk - co warto o niej wiedzieć? Jak zapobiegać?

  Choroba brudnych rąk to choroba przenoszona drogą pokarmową, najczęściej poprzez spożycie zakażonych pokarmów i płynów. Najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania chorobom brudnych rąk jest właściwa higiena. Odpowiednie i częste mycie rąk to podstawa. Co jeszcze warto wiedzieć?

  mb
 • Różyczka - objawy, przebieg i zapobieganie. Kiedy choroba jest groźna?

  Różyczka - objawy, przebieg i zapobieganie. Kiedy choroba jest groźna?

  Różyczka jest wirusową chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Do jej przechorowania zwykle dochodzi w dzieciństwie, choć zdarza się, że zapadają na nią także dorośli. Choroba u najmłodszych ma łagodny przebieg, zaś szczególnie groźna jest dla kobiet w ciąży - prowadzi do ciężkich uszkodzeń płodu. Jakie są objawy różyczki u dziecka i u dorosłego? Jak przebiega różyczka? Jak ją leczyć?

  mb
 • Jak zbić gorączkę u dziecka? Domowe sposoby i leki

  Jak zbić gorączkę u dziecka? Domowe sposoby i leki

  Jak zbić gorączkę u dziecka? Szybko i skutecznie, ponieważ wysoka gorączka, która zwykle towarzyszy infekcjom, może być niebezpieczna. Bardzo ważne jest, by reagować i działać właściwie. Czy jednak zawsze trzeba bić na alarm, gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę? Kiedy jest to konieczne, a kiedy niewskazane? Jak zbić gorączkę u dziecka, by mu szybko pomóc?

  mb
 • Szczepienia dzieci - obowiązkowe i zalecane. Co warto nich wiedzieć?

  Szczepienia dzieci - obowiązkowe i zalecane. Co warto nich wiedzieć?

  Szczepienia dzieci w Polsce są obowiązkowe. To najskuteczniejsze narzędzie służące do zwalczania chorób zakaźnych. Szczepionka stymuluje naturalną odporność, pobudzając komórki układu odpornościowego do produkcji swoistych przeciwciał, które odgrywają ważną rolę w obronie organizmu przed bakteriami i wirusami. Jakie szczepienia dla dzieci są obowiązkowe i zalecane? Co warto o nich wiedzieć?

  mb
 • Zęby mleczne - co warto o nich wiedzieć?

  Zęby mleczne - co warto o nich wiedzieć?

  Zęby mleczne to pierwsze zęby, które zaczynają rosnąć około 6. miesiąca życia dziecka, choć te wyrzynają się również młodszym niemowlakom. Jak wyglądają mleczaki? W jakiej kolejności się pojawiają i w jakiej wypadają? Czym zęby mleczne różnią się od zębów stałych? Co jeszcze warto wiedzieć?

  mb
 • Trzydniówka - objawy wysypki u dzieci

  Trzydniówka - objawy wysypki u dzieci

  Choć trzydniowa gorączka u dziecka pojawia się gwałtownie i szybko też znika, budzi w nas dużo niepokoju. Co kryje się pod hasłem "trzydniówka"?

  Tekst AGNIESZKA BILSKA, Konsultacja: dr PIOTR ALBRECHT
 • Sepsa (posocznica) - przyczyny, objawy, leczenie

  Sepsa (posocznica) - przyczyny, objawy, leczenie

  Sepsa, inaczej posocznica, kojarzy się z lękiem i bezradnością. Ale nie jesteśmy całkiem bezradni wobec zagrożenia. Wiedza o sepsie pozwala zmienić strach w działanie, które pomoże dziecku wrócić do zdrowia.

  Tekst HANNA BARTOSZEWICZ i JOANNA SZULC Konsultacja: dr hab. PIOTR ALBRECHT
 • Zapalenie jamy ustnej u dzieci - poznaj objawy i leczenie

  Zapalenie jamy ustnej u dzieci - poznaj objawy i leczenie

  Zapalenie jamy ustnej u dzieci to termin, który stosuje się na szereg różnych dolegliwości. To m.in. afty, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej i pleśniawki. Jakie są objawy tych chorób? W jaki sposób się je leczy? Podpowiadamy.

  nates
 • Zatwardzenie u dziecka - poznaj przyczyny problemu i najlepsze sposoby na uniknięcie go w przyszłości
 • Okulary dla dzieci - korekcyjne i przeciwsłoneczne. Jak je wybrać?

  Okulary dla dzieci - korekcyjne i przeciwsłoneczne. Jak je wybrać?

  Okulary dla dzieci - zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne - pełnią bardzo ważną rolę. To dlatego powinny być odpowiednio dobrane. Dzięki temu nie tylko zadbają o zdrowie oczu, ale nie będą ograniczać dziecka podczas zabawy, nauki czy uprawiania sportu. Jakie powinny być okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne dla dzieci? Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

  mb
 • Terapia pedagogiczna - cele, efekty i zasady

  Terapia pedagogiczna - cele, efekty i zasady

  Terapia pedagogiczna jest skierowana do dzieci o specjalnych potrzebach kształcenia. Obejmuje specjalistyczne zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, prowadzone różnymi metodami i technikami, mające na celu usprawnianie zaburzonych funkcji percepcyjno-motorycznych i wyrównanie deficytów rozwojowych. Jakie są cele i efekty terapii pedagogicznej? Na jakich zasadach funkcjonuje?

  mb
 • Zespół Williamsa - przyczyny, objawy leczenie

  Zespół Williamsa - przyczyny, objawy leczenie

  Zespół Williamsa jest zespołem wad wrodzonych. O dotkniętych nim osobach mówi się "dzieci elfów", co ma swoje uzasadnienie, ponieważ zespół Williamsa charakteryzuje się występowaniem cech dysmorficznych twarzy. Typowe jest również współistnienie chorób sercowo-naczyniowych, opóźnienia umysłowego oraz specyficznego profilu poznawczego. Ta uwarunkowana genetycznie choroba jest spowodowana brakiem fragmentu jednego z chromosomów. Czy zdarza się często? Jakie są objawy choroby u niemowląt, dzieci i dorosłych? Czy zespół Williamsa można leczyć?

  mzb
 • Hartowanie organizmu - co to jest i jak powinno przebiegać?

  Hartowanie organizmu - co to jest i jak powinno przebiegać?

  Hartowanie organizmu to działanie, na które decyduje się wielu rodziców. Jego podstawowym celem jest wzmocnienie odporności dziecka. W jaki sposób powinno przebiegać hartowanie organizmu i na co musimy uważać, jeśli decydujemy się na taki krok? Podpowiadamy.

  nates
 • Pediatra: Miałem pacjenta - patrzę, włosy postawione na sztorc. Co się stało? A mama, że to od krochmalu
 • Dzieci będą miały lepszy dostęp do opieki psychiatrycznej? Specjaliści odwiedzą chorego w domu
 • Aktywność fizyczna dla dziecka - co wybrać, jak motywować? Poradnik dla rodziców
 • Probiotyk dla dzieci - co to takiego? Kiedy stosować?

  Probiotyk dla dzieci - co to takiego? Kiedy stosować?

  Probiotyk dla dzieci podaje się w różnych sytuacjach, nie tylko podczas antybiotykoterapii. Bakterie lub drożdżaki, które zawiera preparat, przywracają równowagę flory bakteryjnej oraz regulują czynności przewodu pokarmowego dzieci. Co to jest probiotyk dla dzieci? Jakie są jego właściwości i dawkowanie? Kiedy go stosować? Czy jest skuteczny?

  mzb
 • Mukopolisacharydoza - rzadka choroba genetyczna. Przyczyny, objawy, leczenie

  Mukopolisacharydoza - rzadka choroba genetyczna. Przyczyny, objawy, leczenie

  Mukopolisacharydoza jest wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie chorobą metaboliczną, która jest bardzo rzadka i trudna w diagnostyce. Jej istotą jest nadmierne gromadzenie w różnych tkankach związków zwanych mukopolisacharydami, co w konsekwencji prowadzi do wyniszczenia organizmu. Jakie są przyczyny i objawy mukopolisacharydozy? Jak przebiega jej leczenie?

  mzb
 • Psychiatra dziecięcy - czym się zajmuje i jakie zaburzenia leczy?

  Psychiatra dziecięcy - czym się zajmuje i jakie zaburzenia leczy?

  Psychiatra dziecięcy to specjalista, do którego należy udać się z dzieckiem w przypadku zaobserwowania u niego różnych niepokojących objawów, takich jak zaburzenia nastroju lub zachowania, lęki czy fobie. Czy jeszcze zajmuje się psychiatra dziecięcy? Jak stawia diagnozę i jak leczy? O co pyta na pierwszej wizycie?

  mzb
 • Czy powiększona śledziona u dziecka powinna niepokoić?

  Czy powiększona śledziona u dziecka powinna niepokoić?

  Śledziona jest największym narządem limfatycznym, który pełni istotne funkcje, choć nie jest niezbędny do życia. Zwykle jest niewyczuwalna, czasem jednak powiększa się, dając o sobie znać, co wywołuje niepokój. U dzieci bywa wówczas widoczna gołym okiem. Jakie są przyczyny powiększonej śledziony u dziecka? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

  mzb
 • Tłuszczaki u dzieci - czy są niebezpieczne?

  Tłuszczaki u dzieci - czy są niebezpieczne?

  Tłuszczaki u dzieci są łagodnymi nowotworami tkanki łącznej. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Ich pojawienie się nie jest zagrożeniem dla zdrowia, choć czasem może stanowić problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Jak wygląda tłuszczak? Kiedy może być niebezpieczny? Czy znane są przyczyny pojawienia się guzów? Co warto wiedzieć o tłuszczakach u dzieci?

  mzb