Dieta przeziębionego dziecka

Zastanawiasz się, co powinno jeść przeziębione dziecko i czy odpowiednia dieta może mu pomóc w czasie infekcji? Oczywiście! Oto jedzenie, które przyniesie ukojenie w sezonie kaszlu i kataru.
przeziębione dziecko przeziębione dziecko fot. Shutterstock

Dieta w trakcie infekcji

Odpowiednia dieta w trakcie choroby nie tylko pomoże dziecku nabrać sił, ale może nawet wspomagać leczenie. Przeziębione dziecko ma jednak często mniejszy apetyt. To naturalne i nie powinno wzbudzać twojego niepokoju. Staraj się zagwarantować mu lekkostrawną i odżywczą dietę. Porcje mogą być mniejsze i mniej urozmaicone - łatwiej dziecku zjeść talerz lekkiej zupy, niż pełen posiłek. Przede wszystkim zatroszcz się o to, żeby jak najwięcej piło.

przeziębione dziecko przeziębione dziecko fot. Shutterstock

Napoje

Nawilżanie jest wyjątkowo ważne, kiedy dziecko ma kaszel lub katar. Bardzo istotne jest także, żeby dziecko wypijało dużo płynów, kiedy ma gorączkę. Najlepszym wyborem jest oczywiście woda. Dobrze sprawdzą się też kompoty (najlepiej słodzone miodem), herbata malinowa, z dzikiej róży lub lipy (działają napotnie, są więc dobrym wyborem, kiedy dziecko ma wysoką temperaturę). Doskonałym pomysłem jest też przygotowanie napoju imbirowego - przynosi ulgę w kaszlu i katarze.

dziecko miód dziecko miód fot. Shutterstock

Miód

Od dawna wykorzystywany w domowym leczeniu przeziębień, miód skutecznie łagodzi kaszel - udowodniono to w badaniach naukowych. Niektórzy naukowcy są nawet zdania, że miód działa lepiej na kaszel niż niejeden syrop. Szczególnie polecane są miody spadziowe (ze względu na większą zawartość żelaza) oraz miód lipowy i gryczany. Łyżeczka miodu podana pół godziny przed snem pomoże kaszlącemu dziecku spać spokojnie. Pamiętaj jednak, że dzieciom, które nie ukończyły roku życia nie wolno w ogóle podawać miodu, gdyż może on wywoływać ciężką chorobę zwaną botulizmem dziecięcym.

cytrusy cytrusy fot. Shutterstock

Naturalna witamina C

Pomarańcze, cytryny i grejpfruty zawierają dużo witaminy C, która pomaga uszczelniać ścianki naczyń krwionośnych, powszechnie uważa się także, że pomaga łagodzić przebieg infekcji i wpływa korzystnie na odporność. Bogatym źródłem witaminy C jest także kiwi, czerwona papryka i natka pietruszki.

imbir imbir fot. Shutterstock

Imbir

Korzeń imbiru jest prawdziwym sprzymierzeńcem w walce z przeziębieniem. Łagodzi kaszel i gorączkę, ma właściwości przeciwzapalne. Zaproponuj dziecku pyszny napój imbirowy: pokrój kawałek świeżego imbiru w plasterki, dodaj miód, cytrynę i cząstki pomarańczy, zalej wrzątkiem. Po kilku minutach otrzymasz napar, któremu nikt nie może się oprzeć!

rosół rosół fot. Shutterstock

Rosół

Czy możesz wyobrazić sobie bardziej krzepiącą potrawę podczas przeziębienia? Ze względu na swoje lecznicze właściwości rosół nazywany jest nawet naturalną penicyliną. Większość dzieci bardzo lubi tę zupę, jest więc szansa, ze nawet w czasie infekcji chętnie ją zjedzą. Ciepły rosół rozgrzewa i pomaga oczyścić drogi oddechowe. Badania dowiodły, że rosół pomaga w zwalczaniu stanu zapalnego, a dodatkowo, dzięki warzywom i makaronowi, ma dużą wartość energetyczną, pomoże więc dziecku nabrać sił.

Czosnek i cebula Czosnek i cebula fot. Shutterstock

Czosnek i cebula

Czosnek zawiera związki bakterio- i grzybobójcze. Allicylina, której zawdzięcza swój charakterystyczny zapach, niszczy wirusy, skracając lub łagodząc przebieg infekcji.

Z kolei cebula, którą nasze mamy i babcie z upodobaniem podawały nam w czasie przeziębień w postaci syropu, zawiera dużo witamin C i B, sulfidy łagodzące przebieg choroby, pomaga w katarze, działa napotnie i oczywiście wspomaga leczenie kaszlu.

marchew marchew fot. Shutterstock

Marchew

Czy wiedzieliście, że nie tylko działa cuda w przypadku biegunki, ale łagodzi też kaszel? Wpływa korzystnie na błony śluzowe i pomaga w zwalczaniu wirusów. Już sam jej kolor działa kojąco! Zaproponuj dziecku sok marchewkowy lub rozgrzewającą zupę marchewkową z dodatkiem soku z pomarańczy i imbiru.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.