Pokój dziecka

tekst Małgorzata Welman
10.03.2008 , aktualizacja: 10.03.2008 15:17
A A A
Beckers

Beckers

Urządzając pokój dla dziecka pomyślcie o tym, aby był nie tylko przytulny, ale także wygodny. W pierwszym okresie życia dziecka będziecie wszak tam spędzać dużo czasu.
Czas rozwiązania zbliża się wielkimi krokami. Najwyższy czas pomyśleć o przygotowaniu pokoju lub kącika dla maleństwa. Pewno urządzaliście go w marzeniach wiele razy. Teraz czas przejść do czynów. Na szczęście oferta mebli do pokojów dziecinnych, paleta farb, tapet i dekoracji jest bardzo szeroka. Jest w czym wybierać. Inspiracji dostarczą wam firmowe katalogi, strony internetowe producentów, pisma wnętrzarskie. Warto je przejrzeć przed wizytą w sklepach. Pamiętajcie, że w ósmym czy dziewiątym miesiącu ciąży możecie być zbyt zmęczone, aby godzinami chodzić po sklepach. Dlatego jadąc tam warto mieć już wyrobione zdanie i wiedzieć czego się szuka.

Wzory i kolory

Jeśli odnawianie pokoju pierwsze kroki skierujecie zapewne do sklepu z farbami lub tapetami. Wybierając farby nie kierujcie się tylko doborem odpowiedniego koloru. Zwróćcie uwagę, aby zarówno nie zawierały lotnych rozpuszczalników (toluenu, nitro czy benzyny). Farby ekologiczne lub mające atesty Polskiego Towarzystwa Alergologicznego znajdziecie na przykład

w ofercie firmy Beckers i Tikkurila. Pokój najlepiej pomalować kilka tygodni przed rozwiązaniem, tak aby farba miała czas wywietrzeć. Dobierając kolor na ściany możecie kierować się dwoma wskazówkami - wybrać pastelowy, neutralny kolor, który będzie tłem dla kolorowych sprzętów lub bardziej intensywną barwę, która stanie się dominantą we wnętrzu. Na tle kolorowych ścian dobrze będą wyglądały proste jednolite w kolorze meble. Wybierając dominującą barwę nie zapominajcie, że intensywny kolor w nadmiarze (np. na wszystkich ścianach) może być męczący zarówno dla was jak i dla dziecka. Ostre czerwienie lub ciemne granaty lepiej sprawdzą się w dodatkach niż na ścianach.

Dobrą alternatywą dla farb są w pokoju dziecinnym wzorzyste tapety na przykład z rysunkami misiów, ptaszków czy kaczuszek. Wybierajcie takie, które daje się łatwo czyścić(najlepsze są tapety zmywalne). Wyrazista tapeta narzuci ton w całym pokoju. Najlepiej dobrać do niej stonowane dodatki. Spokojniejszą wersją wystroju jest tapeta z regularnym, pastelowym deseniem i kolorowy bord z rysunkami postaci lub motywem roślin.

Ciekawym pomysłem są dekoracje stworzone ze specjalnych naklejek ściennych. W sklepach, a także w internecie można kupić pojedyncze naklejki albo całe zestawy, dzięki którym w pokoju można wyczarować łąkę lub podwodny świat.

Meble i dodatki

Łóżeczko, przewijak, szafa lub komoda na ubranka to podstawa w pokoju niemowlaka. Powinny się zmieścić nawet w malutkim pokoju. W większym przydałaby się jeszcze półka lub regalik na różne różności, a także fotel dla rodziców. Jeśli nie macie w pokoju zbyt dużo miejsca wybierajcie sprzęty łączące w sobie kilka funkcji np.: łóżeczko z szufladą, która będzie dodatkowym schowkiem, komodę z szerokim blatem, która posłuży za przewijak. Meblując pokój przemyślcie dokładnie ustawienie sprzętów. Zwróćcie uwagę, aby łóżeczko nie stało zbyt blisko okna lub kaloryfera.

Nowe meble też (podobnie jak świeżo pomalowany pokój) trzeba wywietrzyć. Włożone do nich ubranka czy pieluchy mogłyby przejść zapachem lakieru.

Ważnym elementem pokoju jest oświetlenie. Oprócz górnego światła (dobrym pomysłem są lampy z regulacją intensywności świecenia) niezbędne jest oświetlenie punktowe. Mała lampka nocna koło łóżeczka lub miejsca do przewijania jest bardzo przydatna. Uważajcie jednak, aby nie znajdowała się w zasięgu rączek dziecka. Mogłoby się nią poważnie poparzyć.

Charakter pokoju kształtują w dużej mierze dodatki: kolorowe zasłonki w oknach, dobrana kolorystycznie pościel, baldachim nad łóżeczkiem, wykładzina na podłodze tworzą przytulny nastrój. Jeśli jednak dziecko ma skłonności do alergii lepiej ograniczyć wszystkie elementy w pokoju, które gromadzą kurz, a w nim roztocza.

Pokój przedszkolaka

Dziecko rośnie. Zmieniają się nie tylko jego gabaryty, ale również tryb życia i przyzwyczajenia. Jeśli nie kupiliście łóżeczka "rosnącego z dzieckiem", które można przerobić na tapczanik, musicie kupić nowe. Ten zakup może być dobrym powodem do wprowadzenia innych zmian w pokoju dziecka. Przedszkolak ma już zapewne dużo różnych zabawek i niezbędnych skarbów. W jego pokoju potrzebne będą półki, zamykane schowki, pojemniki, kosze lub pudelka. Pomogą utrzymać dziecku porządek w jego rzeczach. Koło łóżeczka przyda się stoliczek nocny na którym można trzymać nie tylko książeczki na dobranoc, ale również odtwarzacz płyt z bajkami czy muzyką dla najmłodszych.

Planując przemeblowanie pokoju pamiętajcie o wyraźnym wydzieleniu stref: miejsca do zabawy, w którym przyda się stoliczek i małe krzesełko oraz sprzęty do zabawy i miejsca odpoczynku. Dzieci zazwyczaj bawią się na podłodze. Dlatego (jeśli nie są alergikami) warto kupić im do pokoju dywan lub wykładzinę. A i jeszcze jedno: urządzając pokój starszemu dziecku warto uwzględnić jego upodobania: pomalować pokój w ukochanym kolorze, dobrać dodatki z bohaterami z ulubionej bajki. W końcu to jego królestwo.

Nauce samodzielności sprzyjają również umieszczone na odpowiedniej wysokości włączniki światła czy wieszczki na ubrania.

Jeśli jeden pokój dzieli rodzeństwo uwzględnijcie w nim wydzielenie terytorium dla każdego dziecka. Można to zrobić nawet tylko przy pomocy kolorystyki. Nawet tak drobny zabieg pozwoli każdemu z dzieci poczuć się u siebie.

Czas do szkoły

Pokój ucznia to już nie tylko sypialnia i bawialnia. To również miejsce pracy. Musi się w nim znaleźć miejsce na biurko, odpowiednie krzesło i dobrze dobrane oświetlenie. Dodatkowa półka lub szafka na podręczniki mogą się również okazać potrzebne. Pożytecznym dodatkiem może być zegar, który pomoże dziecku orientować się w czasie.

Dziecku wraz z wiekiem zmieniają się zainteresowania, a także gust estetyczny. Przestaje się dobrze czuć w pokoju, w którym królują pluszaki i firanki z falbankami. Nastolatek chciałby już mieć więcej do powiedzenia na temat wystroju pokoju. Często jednak zabiera się do tego po omacku. Zamiast zatem załamywać ręce nad ścianami obwieszonymi wyrwanymi z gazet plakatami, pomóżmy mu je ładnie wyeksponować. Kompozycja z oprawionych w antyramy plakatów może być naprawdę ciekawą dekoracją ściany.