Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

19.06.2018 11:55
Dzieci często się krztuszą i dławią. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, dzieci zazwyczaj się spieszą i nie mają czasu na jedzenie. Po drugie, maluchy lubią wszystko próbować językiem, nawet klocki. Warto wiedzieć co zrobić i jak się zachować, kiedy dziecko się zakrztusi. Najważniejsze, aby nie panikować, co oczywiście jest najtrudniejsze. Trzeba zachować zimną krew i działać.

Jeśli chodzi o objawy zakrztuszenia, to są one takie same jak u dorosłych. Dziecko zaczyna kaszleć. Często zdarza się tak, że dziecko zakaszle trzy razy i ciało obce wydostaje się na zewnątrz, wówczas nie ma problemu. Czasem jednak jest niestety i tak, że dziecko robi się całe czerwone, płacze, próbuje kaszleć, ale ciało obce nie wydostaje się na zewnątrz. W takiej sytuacji trzeba udzielić pierwszej pomocy.

Co robić kiedy trzeba jak najszybciej pomóc dziecku? Przede wszystkim nie bierzemy dziecka za nogi i nie wytrzepujemy landrynki. Ona nie wypadnie.

Na naszym nagraniu dr Agnieszka Góralska, lekarz i ratownik medyczny wyjaśnia, krok po kroku, jak w sytuacji zakrztuszenia udzielić pierwszej pomocy małemu dziecku, a jak temu starszemu.

Więcej o: