Naukowcy odkryli, że cesarskie cięcia wpływają na ewolucję. W Polsce to aż 40% wszystkich porodów

mmr / wideonews
20.12.2016 11:22
Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego sugerują, że cesarskie cięcia wpływają na naszą ewolucję. Rodzi się coraz więcej dużych dzieci, a równocześnie coraz więcej matek ma zbyt wąskie kanały rodne, by urodzić naturalnie. Liczba cesarskich cięć wynosi w Polsce aż 40% porodów. Czy cesarskie cięcia wkrótce przeważą nad naturalnymi porodami?
Komentarze (58)
Zaloguj się
 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 50 razy 46

  gdyby nie cesarki to te "za duże" dzieci by się nie urodziły, a dokładniej, zmarły przy porodzie.

 • szejski

  Oceniono 13 razy 11

  Jeżeli cesarkę wykonuje się bez ważnych wskazań medycznych - a taka jest większość cesarek w Polsce - to nie ma to ŻADNEGO wpływu na pulę genową, bo przecież geny są OK.

 • Gosia Tobola

  Oceniono 21 razy 11

  Wynika to z braku zaufania do lekarzy. Niestety nie ma przekonania, ze lekarz kieruje się przede wszystkim dobrem pacjentek i ich dzieci. Dlatego wiele pacjentek woli bardziej przewidywalny scenariusz porodu czyli poprzez cc.

 • kenrhe

  Oceniono 12 razy 10

  Najlepiej skończyć z leczeniem wszelkich chorób. Słabsze osobniki wymrą z pożytkiem dla naszej cywilizacji:)

 • Mirosław Nowicki

  Oceniono 38 razy 10

  Tak. Przeżywanie osobników urodzonych w wyniku cesarskiego ciecia wpływa na zwiększenie udziału takich osobników w puli genowej następnych pokoleń. Paranoja. Postuluje wprowadzić zakaz takich zabiegów, osobniki nie radzące sobie zejdą z tego świata przy porodzie. Łącznie z nieprzystosowanymi matkami. I ogólnie leczenie osobników słabszych i umożliwianie im prokreacji jest osłabieniem zdrowej populacji.

 • zbych21

  Oceniono 12 razy 8

  Idąc tym tokiem rozumowania, to trzeba zbyt dużym dzieciom i matkom z wąskimi biodrami pozwolić umierać przy porodzie, a cały rozwój medycyny przyczynia się do degeneracji ludzkości, bo nie pozwala eliminować z populacji osobników o słabym zdrowiu, zamiast umierać zanim się rozmnożą. Niby prawda, ale zbyt brutalna, by to akceptować.

 • ebom

  Oceniono 6 razy 4

  Ponieważ ten materiał już był kilka miesięcy temu, pod równie ignoranckim i clickbajciarskim tytułem, to ja też nie będę się wysilac i zwyczajnie przekleję swój komentarz stamtąd: "Każde rozwiązanie ratujące życie lub umożliwiające rozmnażanie osobie z jakimikolwiek zwyrodnieniami, które bez interwencji medycznej skończyłyby się śmiercią/bezpłodnością, będzie miało wpływ na ewolucję. Częścią ewolucji jest nasza rosnąca inteligencja, która pozwala na tworzenie takich rozwiązań. Wraz z rozwojem intelektu, gatunek ludzki zmienia się również fizycznie. Tylko dla kompletnego ignoranta może to być jakąkolwiek niespodzianką."

 • justas32

  Oceniono 19 razy 3

  Kobiety chcą cesarki - bo wtedy poród nie boli a jakość współżycia seksualnego po porodzie drastycznie się nie obniża ...

 • skarolina

  Oceniono 2 razy 2

  Ale to teraz? Bo ja pamiętam ten przykład ze szkoły, z lekcji biologii, jako przykład na naturalną selekcję i wpływ nauki na nią. A biologię w szkole miałam w 1988 roku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX