Położna: jestem przeciwna cesarce na życzenie, ale kobieta powinna mieć wybór, jak urodzi

Agnieszka Wirtwein-Przerwa, Janusz Raczyński
13.01.2016 00:46
- Jeśli kobietę się zmusi do czegokolwiek w trakcie porodu, to nigdy poród nie będzie przebiegał w sposób naturalny - mówi położna, Irena Chołuj. Co o cesarskim cięciu myślą inne położne? Tłem do dyskusji jest serial BBC 'Z pamiętnika położnej'.
Więcej o:
Komentarze (12)
Zaloguj się
 • sapiens_h

  Oceniono 62 razy 46

  Przy obecnej znieczulicy, a wręcz rzeźnickiemu podejściu personelu medycznego części szpitali względem położnicy, a przy nielicznych historiach chwalących położne/lekarzy za normalne podejście, zgodne z procedurami, przy zatrważających doniesieniach, gdy przez całkowitą beztroskę i tumiwisizm zdrowe dziecko i jego matkę zmienia się w kaleki, które nawet złotówki nie zobaczą od sprawcy, kobiety powinny mieć prawo wyboru. Obawiam się, że łatwiej o zabieg niż o zmianę mentalności personelu. Dużo się mówi o "szkodliwości" cesarki, jej inwazyjności itp. itd. Tymczasem żadna z takich osób nie pokazała wyraźnych statystyk cesarka na życzenie (ale tylko na życzenie, a nie zabieg po 20 godzina porodu, gdy dziecko już jest rośliną) a poród naturalny i wykazała szkodliwość tego pierwszego rozwiązania. Długość gojenia się rany można już między bajki włożyć, są inne cięcia niż 30 lat temu, gdyby robiono takie badania, okazałoby się, że gojenie pociętego i zszywanego krocza jest porównywalne z gojeniem się rany na brzuchu, przy czym komfort samej kobiety raczej jest lepszy w tym drugim wypadku. Itd... I jedno jest pewne, takich badań się nigdy nie zrobi, bo może się okazać, że cesarka jest lepszym wyjściem. Wybór i jeszcze raz wybór. Albo ekspresowe uczłowieczenie personelu i mordercze kary za doprowadzenie do kalectwa, czy zwykłe chamstwo.

 • yarloman

  Oceniono 11 razy 5

  Jeżeli nie chcesz mieć krocza jak mućka, lać po nogach jak niemowlę to unikaj porodu naturalnego jak ognia . Inaczej możesz zostać z w/w problemami sama na wieczność i nikt ci w polskiej służby zdrowia nie pomoże .Ten system słabo pomaga chorym na raka, myślisz że pomoże kobiecie z nietrzymaniem moczu ??. Mam dwie córki po cesarce, obie skończyły studia , nie mają astmy ani niczego podobnego. Nie słuchaj bzdur nawiedzonych "naturalistek" , niech same rodzą jak maja ochotę siłami natury .

 • notremak

  Oceniono 2 razy 0

  Jestem za, a nawet przeciw.

 • kamila3345

  Oceniono 69 razy -41

  Dlaczego kobiety nie mogą urodzić naturalnie? Ponieważ te z roczników 80 czy 90 mają słabiej rozwiniętą miednicę i układ kostny. Dlaczego? Po upadku komuny przestało się naświetlać obowiązkowo dzieci w solariach. Rezultat - niedobór witaminy D. Na dodatek powszechne dziś smarowanie kremami na wakacjach załatwia sprawę już na amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX