Pielęgnacja niemowląt krok po kroku

Akcesoria i preparaty do pielęgnacji niemowląt
Wszystkie akcesoria i preparaty do pielęgnacji niemowląt powinny posiadać odpowiednie atesty i rekomendacje (np. Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka). Preparaty pielęgnacyjne powinny być pozbawione składników drażniących i alergizujących, w tym barwników, substancji konserwujących i zapachowych.

- wanienka plastikowa
- termometr kąpielowy
- płyn do mycia i kąpieli 2 w 1
- szampon
- krem przeciw odparzeniom
- ręcznik (z kapturkiem)
- płatki kosmetyczne
- patyczki
- chusteczki nawilżane
- miękka szczoteczka do włosów
- nożyczki do obcinania paznokci
- gumowa gruszka (do oczyszczania podczas kataru)
- sól fizjologiczna w ampułkach (do przemywania oczu)
- nakładka na palec do oczyszczania dziąseł/ząbków

Kąpiel

Noworodek i niemowlę nie wymagają codziennej kąpieli - optymalnym rozwiązaniem jest kąpiel dziecka raz na dwa lub trzy dni, pod warunkiem, że podczas każdej zmiany pieluszki dokładnie zostanie oczyszczona skóra będąca w bezpośredniej styczności z pieluszką (najbardziej narażona na zabrudzenie i podrażnienie).

Przygotowanie do kąpieli:

- Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia - ok. 24-25°C. Im młodsze dziecko oraz im niższa jego waga, tym szybciej się wychładza i będzie mu zimno, zwłaszcza gdy skóra jest mokra (woda szybko paruje, odbierając ciepło).

- Wanienkę ustaw w dogodnym miejscu na stabilnym podłożu, niekoniecznie w łazience - możesz kąpać np. w pokoju na podłodze.

- Kąpiel powinna zawsze odbywać się w tym samym miejscu.

- Obok wanienki przygotuj ręcznik, kosmetyki (płyn do kąpieli, krem do ciała, krem przeciw odparzeniom, chusteczki nawilżane), pieluszkę, ubranka.

- Optymalna temperatura wody do kąpieli to 33-34°C. Zanurz w wodzie łokieć - gdy nie odczuwasz chłodu ani wyraźnego ciepła, temperatura wody jest odpowiednia.

- Przygotuj waciki oraz miseczkę z ciepłą, przegotowaną wodą do mycia twarzy, uszu i oczu - delikatnie przetrzyj skórę i osusz suchym wacikiem lub miękkim ręczniczkiem.

- Zdejmij dziecku pieluszkę i oczyść skórę nawilżanymi chusteczkami.

Podczas kąpieli:

- Do wanienki wypełnionej niedużą ilością wody (do wys. 8-9 cm) wlej preparat do kąpieli.

- Delikatnie zanurz malucha w wodzie - najpierw stópki, następnie nóżki - woda powinna przykrywać dziecko do połowy.

- W trakcie kąpieli podtrzymuj przedramieniem plecy, barki i główkę dziecka; drugą dłonią opłukuj ciało wodą.

- Do mycia główki możesz zastosować płyn do kąpieli (gdy włosów jest niewiele) lub specjalny szampon dla niemowląt, do spłukania preparatu należy użyć czystej wody o temperaturze ok. 36 °C. Spłukując, delikatnie odchyl główkę do tyłu, aby woda nie dostała się do oczu.

- Czas trwania kąpieli nie powinien przekraczać 10 minut.

Wyjmując malca z kąpieli zachowaj nadzwyczajną ostrożność - jedną ręką podtrzymuj główkę i plecy, natomiast drugą pupę. Możesz też objąć udo kciukiem i palcem wskazującym dla większej pewności. Po wyjęciu dziecka z wanienki otul je dokładnie ręcznikiem (z kapturem) i osusz skórę, delikatnie dotykając ją miękkim ręczniczkiem lub pieluszką tetrową.

Po kąpieli:

Bezpośrednio po kąpieli (do 3 minut) zalecane jest stosowanie preparatów pielęgnacyjnych na skórę całego ciała. Do pielęgnacji okolic stykających się bezpośrednio z pieluszką zaleca się stosowanie kremów zapobiegających odparzeniom, które zawierają D-pantenol, tlenek cynku, czy alantoinę. Preparaty pielęgnacyjne nanoś zawsze na czystą i suchą skórę, delikatnie wmasowując cienką warstwę kremu czy balsamu.