Pielęgnacyjny niezbędnik Oillan Baby

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i łatwo ulega przesuszeniu.
Dlatego tak ważna jest specjalistyczna i przemyślana pielęgnacja, która powinna spełniać następujące zadania:

1. Skuteczne natłuszczanie i ochrona

Skóra niemowląt jest szczególnie narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne z powodu braku szczelnej bariery hydrolipidowej na powierzchni naskórka. Dlatego należy ją systematycznie natłuszczać, stosując odpowiednie preparaty kosmetyczne, w których znajdziemy takie składniki jak: trójglicerydy kwasu kaprynowego i kaprylowego, skwalan z oliwek, ceramidy, lanolina lub wazelina oraz oleje roślinne bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (np. rokitnikowy, jojoba, sojowy, ogórecznikowy, wiesiołkowy).

2. Intensywne nawilżanie

Skóra małego dziecka w większym stopniu traci wodę z powierzchni naskórka, co prowadzi do jej przesuszenia. Aby temu zapobiec, wybierajmy preparaty pielęgnacyjne bogate w substancje, które długotrwale wiążą wodę w głębszych warstwach skóry, jak gliceryna, glukoza, aminokwasy i mocznik.

3. Ukojenie i łagodzenie podrażnień

Podrażnienia skóry są nieuchronne. Wywołują je zarówno czynniki atmosferyczne, jak i nieprawidłowa pielęgnacja. Pamiętajmy, że również pieluszki i ubranka mogą powodować mechaniczne otarcia naskórka. Aby przeciwdziałać stanom zapalnym lub je łagodzić, szukajmy kosmetyków ze składnikami wspomagającymi regenerację naskórka - alantoina, D-pantenol, rumianek, tlenek cynku lub cucurbityna pozyskiwana z pestek dyni.

ABC pielęgnacji małego dziecka

- Pielęgnacja skóry twarzy i ciała

Systematyczna i przemyślana, musi opierać się na intensywnym natłuszczaniu i nawilżaniu. Kosmetyki należy dobierać bardzo starannie, zwracając uwagę na najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Wskazówką mogą być atesty i rekomendacje zaufanych instytucji medycznych, takich jak Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Pediatrii lub Instytut Matki i Dziecka. Preparaty powinny posiadać hipoalergiczne receptury pozbawione substancji zapachowych i barwników oraz substancji drażniących. Zimą pamiętajmy o silnej ochronie przed wiatrem i mrozem, smarując odsłoniętą skórę dziecka tłustym kremem o właściwościach ochronnych. Latem, osłaniajmy ją przed bezpośrednim działaniem słońca i stosujmy kremy z filtrem ochrony przeciwsłonecznej.

- Pielęgnacja włosów

Częstotliwość oraz sposób oczyszczania włosów zależą m.in. od temperatury otoczenia, ubranka i kondycji skóry głowy. Szczególna pielęgnacja wskazana jest przy występowaniu ciemieniuchy oraz latem, gdy łatwo dochodzi do przegrzania skóry głowy. Zazwyczaj zaleca się jednak mycie skóry głowy w czasie każdej kąpieli, z wykorzystaniem łagodnego szamponu lub płynu. Następnie włosy należy delikatnie osuszyć ręcznikiem oraz rozczesać miękką szczoteczką wykonaną z naturalnego włosia. Odpowiednio dobrany szampon powinien nie tylko oczyszczać, lecz także intensywnie nawilżać, chronić skórę i włosy oraz przeciwdziałać ich przesuszeniu. Należy bezwzględnie zrezygnować z preparatów zawierających mydło lub silne związki myjące takie jak SLS/SLES`y. W szczególności zalecane są szampony zawierające bardzo delikatną bazę myjącą, która nie będzie powodowała łzawienia, ani podrażnienia spojówek.

Pamiętajmy, iż systematyczna i odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy jest ważnym elementem w profilaktyce ciemieniuchy.

- Profilaktyka odparzeń

Skóra, na której pojawiło się odparzenie jest zaczerwieniona i obrzęknięta, a na jej powierzchni obecne jest sączenie. Zmianom tym często towarzyszy nieprzyjemne uczucie pieczenia, swędzenia, a w skrajnych przypadkach nawet ból, co niejednokrotnie jest przyczyną niewyjaśnionego niepokoju i płaczu u dzieci. Zmiany te są głównie zlokalizowane w okolicach pośladków, grzbietu oraz pachwin, a ich główną przyczyną jest współdziałanie ciepła i wilgoci (mocz, pot) oraz tarcie dwóch przylegających do siebie powierzchni skóry o siebie lub o tkaninę. Nie bez znaczenia pozostaje również brak dostępu świeżego powietrza.

Podstawą prawidłowej pielęgnacji i profilaktyki odparzeń u dzieci jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny, utrzymanie skóry w czystości i suchości oraz zapewnienie dostępu powietrza. W tym celu należy:

- Dokładnie myć skórę ciepłą wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących.

- Bardzo starannie i delikatnie osuszać skórę, unikając pocierania.

- Zakładać przewiewne ubrania z miękkich naturalnych materiałów.

- Unikać przegrzania.

- Wystawiać miejsca narażone na działanie świeżego powietrza (regularne wietrzyć skórę przez ok.15 min, 3-4 razy dziennie).

- Często zmieniać pieluchę, najlepiej co 2-3 h lub po każdym wypróżnieniu.

- Stosować specjalne kremy przeciw odparzeniom na bazie tlenku cynku, alantoiny i D-pantenolu o właściwościach antybakteryjnych, kojących i wspomagających gojenie, zarówno w ramach profilaktyki, jak i w przypadku obecności odparzeń.

- Unikać stosowania tłustych maści, oliwek, pudrów i zasypek, które mogłyby ograniczać dostęp powietrza do skóry.

PAMIĘTAJ! Odpowiednia profilaktyka i pielęgnacja odparzeń u dzieci jest niezwykle istotna, gdyż skutecznie zapobiega rozwojowi poważniejszych problemów skórnych, takich jak pieluszkowe zapalenie skóry oraz przyczynia się do spokojnego snu i prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka.