Jak uczyć dzieci angielskiego w domu?

Jak uczyć dzieci angielskiego w domu? Najlepiej poprzez zabawę. Tylko wtedy można liczyć na zainteresowanie dziecka oraz efekty. To wcale nie takie trudne. Liczy się dobry pomysł i pozytywne nastawienie, a także przyjazna atmosfera.

Jak uczyć dzieci angielskiego? Pomysłów edukacyjnych - niekomplikowanych i bardzo przyjemnych - jest naprawdę wiele. Co wybrać? Aby dziecko uczyło się angielskiego, warto je zapisać na zajęcia dla maluchów w przedszkolu czy w szkole językowej, ale i postawić na naukę w domu. Warto pamiętać, że głównym celem nauki języka u najmłodszych jest osłuchanie się z innym językiem niż język ojczysty oraz przyzwyczajenie dziecka do obcowania z językiem obcym.

Jak uczyć dzieci angielskiego? Od kiedy zacząć?

Nauka języka angielskiego ma sens na każdym etapie życia. Nie istnieją tym samym granice, kiedy najwcześniej, a kiedy najpóźniej należy zacząć edukację (lepiej późno niż wcale).

Na pytanie, kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę języka obcego, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co na to naukowcy? Ci są zgodni - im wcześniej dziecko ją rozpocznie, tym lepiej. A dzieci? Jeśli nauka angielskiego im się podoba, to świetnie! Jeśli jednak w pierwszych latach życia maluch nie wykazuje zainteresowania, nie warto naciskać.

Czy odrabiać z dzieckiem prace domowe?

Zobacz wideo

Jak uczyć dzieci angielskiego? Zabawy i rozrywka

Nauka angielskiego dla dzieci w domu, zwłaszcza najmłodszych, nie przypomina typowej lekcji. Zarówno w przedszkolu, jak i w domowym zaciszu, dzieciaki poznają słówka i zwroty ucząc się piosenek, rymowanek, wierszyków. Wiedzę przyswajają poprzez zabawę, a także oddając się swoim ulubionym rozrywkom.

Warto również czytać z dzieckiem książki w języku angielskim. Można zacząć od tych, które maluch już zna oraz takich, które mają wiele obrazków. Dzięki nim dziecko nie tylko zrozumie znaczenie słów, ale i szybciej je zapamięta dzięki metodzie skojarzeń.

Jak uczyć dziecko angielskiego w domu? Maluchowi, które lubi bajki, kreskówki czy filmy, warto je włączać w wersji oryginalnej. Można też pozwolić, by najpierw bajka została obejrzana w języku polskim, ewentualnie w wersji z polskimi napisami (opcja dla starszaków). Nawet jeśli dziecko nie zapamięta wszystkiego, a może nawet nie zrozumie, oswaja się z językiem, co jest nie mniej ważne.

Można także razem grać w gry planszowe i karty, które wymagają posługiwania się obcojęzycznymi słówkami, układać memory, korzystać z różnych aplikacji oraz stron internetowych z zadaniami dla dzieci.

Warto puszczać dzieciom piosenki w języku obcym. Maluchy szybko się ich uczą i śpiewają, nie wiedząc nawet, że właśnie posiadły jakąś wiedzę. Dla nich to naturalne. Podobnie wierszyki. Najlepiej, by dziecko najpierw się z nimi osłuchiwało, a wiersze czytał lektor. Piosenki, gry i zabawy pozwalają poszerzać zasób słownictwa i ćwiczyć prawidłową wymowę.

Warto się również bawić. Pomysłów na kreatywne, ale i pełne radości zabawy z dzieckiem warto szukać w internecie (wpisując np. frazę "dziecko angielski" czy "jak uczyć dzieci angielskiego"). W temacie tym często i chętnie wypowiadają się zarówno profesjonaliści, jak i mamy, które w tym zakresie mogą pochwalić się sukcesami.

Jak uczyć dzieci angielskiego na co dzień?

W nauce języka angielskiego niezwykle przydatne są fiszki. Karteczki z obrazkami docenią maluchy, zaś dzieci, które potrafią czytać, powinny uczyć się z fiszkami opatrzonymi napisami. Warto opatrywać fiszkami przedmioty znajdujące się w otoczeniu, a i bawić się w zgadywanki.

Rodzice powinni stwarzać dziecku warunki do osłuchania się z językiem obcym. Można to robić na wiele sposobów: włączając program radiowy bądź telewizyjny w języku angielskim, słuchając anglojęzycznych audiobooków i piosenek, mówiąc po angielsku, a także wyjeżdżając z dzieckiem za granice kraju.

Co jeszcze? Jak uczyć dziecko języka obcego? Można postawić na rozmówki. Bardzo dobrym pomysłem jest ustalenie dnia, w którym domownicy posługują się wyłącznie bądź najczęściej językiem obcym. Jeżeli rodzice nie znają angielskiego na odpowiednim poziomie, rozmówki można zamienić na wspólną naukę, a posługiwanie się językiem angielskim ograniczyć do znanych zwrotów i wyrażeń. Kiedy rodzice kierują do dziecka proste komunikaty, ono bardzo szybko przyswaja nowe słownictwo. To także dobry sposób na zaszczepienie w dziecku myśli, że język obcy jest czymś naturalnym. Że to narzędzie do komunikacji w różnych, także codziennych sytuacjach.

Tu mała uwaga. Wprawdzie by uczyć małe dzieci angielskiego na poziomie podstawowym nie trzeba być anglistą, niemniej jeśli rodzice nie opanowali języka w stopniu zaawansowanym,  nauczanie dzieci lepiej zostawić profesjonalistom. Nie bez znaczenia jest m.in. nasz akcent.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.