Szkoła. mLegitymacja coraz popularniejsza. Czym jest legitymacja szkolna w wersji cyfrowej i jak ją założyć?

mLegitymacja szkolna to funkcja, z której korzystają już uczniowie w ponad 1000 szkół w Polsce. Legitymacja szkolna w telefonie to ułatwienie, dzięki któremu można uniknąć np. nerwowego poszukiwania dokumentu w trakcie kontroli biletów. A w dzisiejszych czasach komórka jest zawsze pod ręką.

Szkoła. mLegitymacja szkolna to kolejny cyfrowy dokument

Wielu dorosłych korzysta z mTożsamości, czyli dowodu w telefonie. Uczniowie także mogą mieć swój dokument - legitymację szkolną - w cyfrowej wersji. To duże ułatwienie, biorąc pod uwagę, że telefon stał się nieodłączną częścią życia i mamy go zawsze przy sobie. mLegitymacja szkolna nie zniszczy się tak szybko, jak jej papierowa wersja (która nie zmieniła formy, wciąż jest to kawałek grubszego papieru ze zdjęciem przyczepionym zszywkami). I na pewno o wiele łatwiej i szybciej ją znaleźć - czy to podczas kontroli biletów w autobusie, czy w innych sytuacjach, gdy uczeń chce skorzystać z przysługujących mu zniżek.

Z mLegitymacji szkolnej korzystają uczniowie w ponad 1000 szkół w Polsce. Ta liczba wciąż się zwiększa - do programu przystępują kolejne szkoły, a od nowego roku akademickiego z legitymacji w wersji cyfrowej będą mogli korzystać także uczniowie szkół wyższych - czeka na nich mLegitymacja studencka.

mLegitymacja to pełnoprawny dokument. Identycznie jak papierowa legitymacja poświadcza uprawnienia uczniów do ulg i zniżek

- mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

mLegitymacja szkolna - jak założyć?

Aby uczniowie mogli korzystać z legitymacji wersji cyfrowej, dyrektor szkoły (lub wyznaczona przez niego osoba) musi zgłosić placówkę do projektu. Rejestracja jest bardzo prosta, a szkoła nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Uczniowie szkoły, która dołączyła do programu, muszą zainstalować na swoim telefonie aplikację mObywatel. Chociaż pobierzemy ją zarówno na telefony z Androidem, jak i te z systemem iOS, mLegitymacja szkolna działa jedynie w systemie Android (aby uruchomić aplikację, niezbędny jest system w wersji co najmniej 6.0.).

Co daje mLegitymacja szkolna?

Dokładnie to samo, co ta w wersji papierowej. To przede wszystkim podstawa do otrzymania różnego rodzaju zniżek. mLegitymację szkolną otrzymają uczniowie, których szkoły przystąpiły do programu i którzy już dostali legitymacje w wersji papierowej.

Ile ważna jest mLegitymacja? Tyle samo, co jej tradycyjna wersja. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, jeśli legitymacja papierowa utraci swoją ważność, również jej mobilna wersja zostanie unieważniona. Dokument zostanie także unieważniony, gdy mLegitymacja zostanie utracona, np. w sytuacji, gdy uczeń zgubi telefon, na którym przechowywał cyfrową legitymację.

Ministerstwo zaznacza także, że mLegitymacja jest bezpłatna, nowoczesna i bezpieczna. Trudno ją podrobić, ma zabezpieczenia, które umożliwiają wizualną weryfikację - hologram, animowaną flagę. Legitymacja w wersji cyfrowej ma także umocowanie prawne - to rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Najważniejsze daty w roku szkolnym 2019/2020. Zobacz, kiedy uczniowie nie pójdą do szkoły - to terminy przerw świątecznych, ferii zimowych i innych dni wolnych. A kiedy wypadają egzaminy?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA