Dzień Nauczyciela 2018, czyli Dzień Edukacji Narodowej w szkole (i nie tylko)

Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października. Przez wiele lat to święto nazywane było Dniem Nauczyciela i to określenie jest o wiele popularniejsze. W tym roku nauczyciele (oraz pracownicy oświaty) świętują w niedzielę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby niespodzianki przygotować w piątek lub w poniedziałek.

Dzień Nauczyciela wciąż jest nazywany właśnie w ten sposób, chociaż formalnie jest to Dzień Edukacji Narodowej. Święto obchodzone 14 października Dniem Nauczyciela nazywano jeszcze do 1982 roku. Oficjalnej nazwy używa niewiele osób, gdy ktoś o niej powie, często nie wiadomo właściwie, o które święto chodzi.

Skąd się wziął Dzień Nauczyciela?

W 1972 roku ustalono, że święto nauczycieli będzie odbywało się w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, a więc właśnie 14 października (dokładnie 14 października 1773 r.). Wcześniej - od 1952 roku - nauczyciele świętowali 20 listopada. Wraz z pojawieniem się Karty Nauczyciela wszystko zostało uporządkowane. Od 1982 roku święto zwane dotąd Dniem Nauczyciela zmieniło nazwę - 14 października to Dzień Edukacji Narodowej, a tego dnia świętują nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej: dzień wolny?

Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Tego dnia nie ma normalnych lekcji, odbywają się za to różnego rodzaju apele, imprezy integracyjne, wyjścia poza teren szkoły (np. do kina) itp. W tym roku 14 października wypada w niedzielę, jednak w wielu szkołach to w piątek będą odbywały się obchody Dnia Nauczyciela.

Jak zapytać dziecko o to, jak było w szkole?

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela?

Nauczyciele mówią, że prezentów nie potrzebują, największą nagrodą jest rozwój ich podopiecznych. Przyjęło się jednak, że 14 października wręczamy symboliczne podarunki. Nie chodzi o to, aby sprezentować coś wielkiego, liczy się pamięć. Co możemy podarować w Dniu Edukacji Narodowej?

  • kwiaty,
  • bombonierki,
  • kosze podarunkowe (a w nich np. kawę, herbatę, czekolady),
  • książki z dedykacją,
  • kalendarze książkowe,
  • pióra, eleganckie długopisy,
  • własnoręcznie przygotowane prezenty, np. ramkę ze zdjęciami albo zabawnymi powiedzonkami nauczyciela, laurkę z życzeniami na każdy kolejny miesiąc.

Pomysłów jest mnóstwo, w klasie należy się jednak odpowiednio wcześniej zorganizować i ustalić, czy prezent zostanie kupiony grupowo, czy każdy wręcza upominek od siebie. Trzeba też pamiętać, że Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkim pracowników oświaty, zatem powinniśmy uhonorować nie tylko nauczycieli, ale i innych pracowników (logopedów, psychologów, prowadzących zajęcia rytmiki, panie woźne, osoby pracujące w stołówce).

Dzień Edukacji Narodowej w przedszkolu

14 października świętują nie tylko ci, którzy pracują w szkołach. Dzień Edukacji Narodowej to doskonały moment, aby podkreślić rolę osób, które zajmują się dziećmi w żłobkach i przedszkolach. Za prezenty dla pracowników tych jednostek odpowiada najczęściej Rada Rodziców, która kupuje prezenty dla wszystkich (i od wszystkich). Często w grupach organizowane są dodatkowe atrakcje, jak np. poczęstunek dla pracowników i dzieci. Rodzice ustalają wcześniej, kto co dostarcza, a w wyznaczony dzień (w 2018 roku będzie to zapewne piątek 12 października lub poniedziałek - 15 października) przynoszą do przedszkola ciasta, owoce, soki itp. - maluchy wraz z opiekunami spędzają czas inaczej niż zwykle, w końcu nie co dzień stoły są zastawione takimi pysznościami.

Co robić w Dzień Nauczyciela?

W Dzień Edukacji Narodowej nie ma normalnych zajęć lekcyjnych, w wielu szkołach organizowane są uroczyste akademie, odbywają się przedstawienia przygotowane przez uczniów dla pracowników oświaty. Przedstawienia, kabarety... Na scenie może być prezentowana adaptacja "Śpiącej Królewny", mogą być także parodie nauczycieli. A jeśli nie w szkole, to gdzie? Popularne są wspólne wyjścia do galerii sztuki, do kina. Możliwości spędzenia tego dnia jest naprawdę wiele. Zajęcia zazwyczaj trwają krócej niż normalnie.

Światowy Dzień Nauczyciela

Osobnym świętem jest Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony (również w Polsce) 5 października. Temu wydarzeniu patronuje UNESCO.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA