Strój galowy - podpowiadamy, jak powinien wyglądać i czego nie wypada zakładać

Strój galowy uczniowie mają okazję założyć kilka razy w ciągu roku - na apele, święta czy szkolne uroczystości. Każdy uczeń ma jednak obowiązek przyjścia w stroju galowym z okazji rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. Czy wiemy, jak powinien wyglądać strój na tak uroczystą okazję? Jakie wymagania powinien spełniać?
Zobacz wideo

Strój galowy - czego i kogo dotyczy?

Wytyczne dotyczące stroju galowego, obowiązującego podczas uroczystości szkolnych , opisane są (w przypadku większości placówek) w statucie szkoły lub w dodatkowych załącznikach. Mało kto jednak tam zagląda, by sprawdzić, jakie wymagania powinien spełniać strój galowy i kiedy obowiązuje. Co wiemy na temat odświętnego ubioru dzieci?

W statucie znaleźć można opis oczekiwań wobec ucznia - wymaga się na przykład od niego, by z okazji ważnych wydarzeń, jakimi są: rozpoczęcie roku szkolnego, egzaminy czy uroczyste apele (chociażby z okazji Świąt 11 Listopada czy Konstytucji 3 Maja) reprezentował szkołę w odpowiednim stroju galowym. Jak brzmi definicja stroju galowego i czy istnieje jakiś uniwersalny opis, według którego należy tworzyć odświętną stylizację? Wszystkie zasady obowiązujących w tym przypadku znajdziecie w tym artykule.

Strój galowy dawniej

Kiedyś strój galowy stanowiła biała bluzka i czarny, bądź granatowy dół. W praktyce oznaczało to, że dziewczynki zakładały na specjalne okazje białe bluzki i spódniczki o długości "za kolano" w ciemnym kolorze. Chłopcy zaś do białych koszul dobierali czarne lub granatowe spodnie. A jak dziś wyglądają stroje galowe? Choć wydawać by się mogło, że niewiele się w tej kwestii zmieniło, to w szkolnych ławkach na rozpoczęcie roku i inne okazje tego typu panuje zdecydowanie większa swoboda.

Strój galowy w szkolnym regulaminie

Większość placówek szkolnych, by wprowadzić porządek w ubiorze uczniów, bardzo szczegółowo opisuje, jak wygląda właściwy strój galowy - z czego powinien się składać, jakie mieć cechy i dodatki.

W regulaminie szkoły strój galowy jest opisany w następujący sposób - w przypadku dziewcząt obowiązuje:

  • bluzka w białym kolorze - bez głębokiego dekoltu, nieprześwitująca oraz zakrywająca plecy, biodra oraz brzuch,
  • spódnica w ciemnym kolorze (ale nie dżinsowa), o długości nie krótszej niż 5 cm powyżej kolan,
  • jeśli nie spódnica, to długie spodnie w czarnym lub granatowym kolorze, nie uszyte z dżinsu,
  • kostium bądź garnitur w ciemnym oraz stonowanym kolorze,
  • płaskie buty lub ewentualnie na niskim obcasie - obowiązkowo z zakrytymi palcami,
  • rajstopy lub pończochy w kolorze granatowym albo cielistym.

W przypadku chłopców obowiązuje:

  • koszula w białym kolorze,
  • krawat w stonowanych kolorach i wzorach,
  • marynarka oraz spodnie w  ciemnym kolorze,
  • eleganckie obuwie okolicznościowe,
  • skarpety w ciemnym, najlepiej jednolitym kolorze.

Strój galowy dziś

Dziś, oprócz klasycznej bieli i czerni, dozwolone są także inne kolory. Zamiast białej bluzki zgorszenia nie wywołają odcienie szarości, kolor ecru, a także delikatne dziewczęce beże, róże i błękity. W przypadku chłopców można pozwolić sobie na założenie jeansów w stonowanym kolorze, bez popularnych dziur i dodatkowych modnych elementów (typu postrzępione nogawki, ćwieki, naszywki itp).

U dziewczynek w starszym wieku dozwolone są buty na niewielkim obcasie lub na koturnie. W ciepły dzień nie trzeba zakładać rajstop, a już szczególnie pończoch - można po prostu mieć gołe nogi. Na zakończenie roku szkolnego akceptowane są także skromne i eleganckie sukienki - o odpowiedniej długości.

Strój galowy - dlaczego jest tak ważny?

Opis stroju galowego warto przybliżać już najmłodszym dzieciom. Niech wejdzie w krew, że strój galowy ma podkreślać wyjątkową okazję, że w ten sposób można wyrazić swój szacunek dla okoliczności, a także dla innych osób.

Jeśli od dziecka będziemy lekceważyć pewne obowiązujące obyczaje, to zaniedbamy ważny element edukacji. W konsekwencji może się okazać, że nasi synowie czy córki nie będą potrafiły odpowiednio się ubrać, idąc na przykład na rozmowę o pracę. Efekty takich zaniedbań są widoczne również w operze czy w teatrze, gdzie patrzy się na gości w bardzo codziennych strojach, jakby właśnie oderwali się od przygotowywania obiadu. I chociaż swobodny styl życia przyjmuje się coraz bardziej i nie ma w tym nic złego, to jednak w szczególnych sytuacjach warto okazać szacunek (dla sytuacji, dla innych)

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.