Plecaki szkolne - dlaczego dzieci noszą tak ciężkie tornistry? Czy można ten ciężar zmniejszyć?

Plecaki szkolne są ciężkie - skarżą się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Dlaczego dziecko dźwiga na plecach nawet kilkanaście kilogramów? Jak powinien wyglądać i ile ważyć plecak dla dziecka?
Zobacz wideo

Plecaki szkolne - zbyt ciężkie dla małych dzieci

Zbyt ciężkie plecaki to temat, który był, jest i wciąż będzie jak najbardziej aktualny. To także poważny problem, który dotyczy ponad 3/4 uczniów szkół podstawowych. Czy aż tyle ważą książki, zeszyty i pomoce naukowe, niezbędne podczas zajęć szkolnych? Nauczyciele wymagają od swoich podopiecznych przynoszenia książek i pomocy na lekcje, ale to uczeń ponosi skutki dźwigania tych wszystkich przyborów. Plecak ma pomieścić: książki wraz z ćwiczeniami, piórnik, strój na zajęcia WFu (ubranie sportowe i buty), drugie śniadanie (kanapka w plastikowym pudełku, owoce i picie), materiały na plastykę czy technikę oraz "skarby" czyli ulubione zabawki, gazetki i gadżety. Czy to wszystko jest naprawdę tak bardzo potrzebne?

Książki tak, ćwiczenia też. Bez piórnika ciężko funkcjonować. Bez stroju do Wfu trudno ćwiczyć. Brak materiałów na zajęcia plastyczne oznacza nieprzygotowanie do lekcji. Śniadanie? Bez niego można się przecież zagłodzić. A dziecięce skarby? To również jest w pewnym sensie potrzebne - dzieci chcą się dzielić z rówieśnikami swoimi pasjami. Trudno im tego zabronić, starać się ograniczać, bo będzie to w dużym stopniu izolowało je od grupy. Gorzej, jeśli ulubiona zabawka została wrzucona do plecaka w poniedziałek, w środę dodana kolejna, w czwartek dołączyła jeszcze jedna... wtedy w piątek plecak może być już ciężki do noszenia nie tylko dla dziecka, ale nawet i dla jego rodzica.

Plecaki szkolne - jaki jest polecany model plecaka

Kolejnym "dodatkiem" mającym wpływ na wagę plecaka szkolnego jest jego model. Obecnie rynek oferuje ogromny wybór zarówno plecaków, jak i tornistrów szkolnych dla chłopców i dziewczynek. Wśród modeli panuje spora różnorodność, tak samo jeśli chodzi o kolor, wzór czy materiał. Niektóre modele już same w sobie dużo ważą i to jeszcze puste, zanim dziecko zdąży je zapakować. Dlaczego? Ponieważ mają dodatkowe elementy takie jak usztywnienie, stelaż, nóżki czy kieszeń. Oczywiście ważne jest, aby plecak dobrze "leżał", ale warto rozejrzeć się wśród oferowanych produktów, bo można znaleźć lżejsze wersje o bogatym wyposażeniu.

Jak zatem powinien wyglądać idealny plecak?

Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego plecak powinien mieć ergonomiczną, usztywnioną w odpowiedni sposób ściankę przylegającą do pleców. Ciężar plecaka powinien być rozłożony symetrycznie. Na dnie powinno się umieścić cięższe rzeczy, a wyżej te lżejsze.

Rodzicom radzi się, by kupując plecak zwracać uwagę na jego szelki - polecane są szerokie, o długości umożliwiającej uczniowi wygodne wkładanie i zdejmowanie, pamiętając jednocześnie o jak najlepszym przyleganiu tornistra do pleców właściciela. Odciążające jest także zapięcie, które spina szelki z przodu - umieszczone na klatce piersiowej.

Oprócz tego, że dla dziecka wybierzemy model spełniający wszystkie te warunki, trzeba dopilnować, by był właściwie noszony. Chodzi o to, by nosić tornister na obu ramionach a nie zarzucać w pośpiechu na jedno. Prawidłowe noszenie plecaka powinno się zaszczepić już u najmłodszych dzieci, tak samo warto uczyć dzieci, jak się pakować. Tylko dzięki dobrym nawykom uda się eliminować i minimalizować powstawanie wad postawy wśród dzieci i młodzieży.

Zbyt ciężkie plecaki szkolne - zagrożenie

Rodzice są coraz bardziej świadomi, czym grozi noszenie zbyt ciężkiego plecaka w stosunku do masy ciała dziecka. Głośno mówią o problemie, podobnie jak nauczyciele. Wszyscy starają się wybierać plecak o odpowiednim modelu, uczyć dzieci, jak należy się pakować i kontrolują to, co maluchy zabierają do szkoły. Nawet jeśli nie są to już takie maluchy, rodzic zawsze powinien zwracać uwagę na to, co dziecko taszczy na placach. 

Szkoły coraz częściej wychodzą naprzeciw temu problemowi instalując w szkole szafki na książki i przybory szkolne, które przydatne są na lekcjach, a niekoniecznie trzeba je zabierać do domu. Niestety nie każda szkoła może sobie pozwolić na wydzielenie przestrzeni na dodatkowe meble. Często nauczyciele umawiają się z uczniami, na które lekcje mają przynosić podręcznik, a na które zeszyt ćwiczeń - dzięki takiej redukcji wyposażenia plecaka, naturalnie staje się on nieco lżejszy.

Jakie są konsekwencje noszenia zbyt ciężkiego tornistra przez dziecko?

Na początku dziecko zaczyna skarżyć się na uciążliwy ból w plecach, który z upływem czasu przeradza się niekiedy w pogłębione schorzenie kręgosłupa. To zaś może doprowadzić do zapadania się klatki piersiowej, a zarazem do zaburzeń w funkcjonowaniu układu oddechowego i układu krążenia. Noszenie na plecach ciężaru powoduje także dolegliwości w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, kłopoty z kolanami i zniekształcenie w budowie stóp.

Family Fest 3 - zapraszamy na świetną zabawę w Dzień DzieckaFamily Fest 3 - zapraszamy na świetną zabawę w Dzień Dziecka redakcja

Zapraszamy na trzecią edycję rodzinnego festiwalu Family Fest! Więcej szczegółów >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.