Tabliczka mnożenia do wydruku

Tabliczka mnożenia do 100 to coś, co każdy z nas znać powinien. Przygotowaliśmy dla was kilka wzorów tabliczki mnożenia do pobrania i wydruku.

Mnożenie: czym jest

Tabliczka mnożenia towarzyszy nam od najmłodszych lat - na początku liczymy nieświadomie, później... uczymy się tabliczki mnożenia na pamięć. Mnożenie jest jednym z czterech podstawowych działań arytmetycznych (obok dodawania, odejmowania i dzielenia). W codziennym życiu najczęściej nawet nie zastanawiamy się, że właśnie mnożymy kolejne czynniki (fachowo nazywane mnożna i mnożnik), a ich wynik to nie taki zwykły wynik, a iloczyn .

Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest mnożenie?

Mnożenie to tak naprawdę skrócona wersja dodawania. Przecież 2+2+2=6 to to samo, co 2x3=6. Jednak to, co dorosłym wydaje się oczywiste, dla dzieci już takie proste nie jest. Zasady mnożenia najlepiej wytłumaczyć graficznie, tak, aby maluch unaocznił sobie, czym jest to działanie. Popularne jest rozrysowywanie działań na osi czasu - wtedy dziecko widzi, skąd nagłe skrócenie zapisu działania stosowanego przy dodawaniu. Jeszcze łatwiej wytłumaczyć istotę mnożenia korzystając z rekwizytów. Np. rozdzielamy owoce pomiędzy dzieci i chcemy je policzyć. Możemy je po prostu dodać, a możemy każdemu z trojga dzieci położyć dwie mandarynki na talerzyku. Popularnością cieszy się także wykorzystywanie kartonu, do którego doczepiamy klamerki do bielizny. Boki symbolizują pierwszy czynnik, klamerki - drugi.

Tabliczka mnożenia

W nauce mnożenia niezwykle pomocna jest tabliczka mnożenia , która pomaga unaocznić poszczególne działania. To graficzny zapis mnożenia. Dzięki tabliczce mnożenia możemy po prostu nauczyć się wyników na pamięć lub starać się dostrzec pewne zależności.

Tabliczka mnożenia do wydruku

Przygotowaliśmy kilka wersji tabliczki mnożenia w formacie PDF - możecie je pobrać i wydrukować.

wersja 1

wersja 2

wersja 3

wersja 4

wersja 5

wersja 6

Tabliczka mnożenia: ciekawostki

Nie ulega wątpliwości, że najłatwiej nauczyć się mnożenia przez liczbę 10. Ci, którzy opanowali już te działania do perfekcji, często pomagają sobie np. przy mnożeniu przez 9. Najpierw wyliczają iloczyn mnożenia przez 10, a następnie odejmują odpowiednią cyfrę, aby uzyskać wynik potrzebny dla mnożenia przez 9.

Np. 9x4

10x4= 40

40-4=36

9x4=36

9x7

10x7=70

70-7=63

9x7=63

9x9

10x9=90

90-9=81

9x9=81

Ale to nie jest jedyny sposób pomocny przy mnożeniu przez cyfrę 9. Przyglądając się tabliczce mnożenia możemy dostrzec inną zależność.

    9 x 2 = 18

    9 x 3 = 27

    9 x 4 = 36

    9 x 5 = 45

    9 x 6 = 54

    9 x 7 = 63

    9 x 8 = 72

    9 x 9 = 81

    9 x 10 = 90

    Przyjrzyjmy się iloczynom - jeśli dodamy do siebie cyfry, otrzymamy... 9.

    1+8=9

    2+7=9

    3+6=9

    4+5=9 itd.

    Tabliczka mnożenia: utrwalanie wiedzy

    Bardzo ważne jest, aby o mnożeniu nie zapominać i utrwalać sobie tabliczkę mnożenia. Chodzi nie tylko o budzenie dziecka w środku nocy i przepytywania go z tabliczki (ta "metoda" stała się powiedzeniem, znamy coś tak, jak tabliczkę mnożenia - to znaczy, że nawet, gdy zostaniemy wyrwani z głębokiego snu, będziemy w stanie podać prawidłową odpowiedź), w trakcie codziennych czynności można przypominać sobie działania, np. kupując owoce - mamy troje dzieci i chcemy, aby każde zjadło po cztery mandarynki, ile tych cytrusów powinniśmy kupić? W utrwaleniu tabliczki mnożenia mogą być pomocne także różne zabawy - popularnością cieszą się np. kolorowanki matematyczne. Zasada jest taka, jak w znanych malowankach, które trzeba wypełnić według określonego wzoru (dany kolor jest oznaczony cyfrą, kształtem, ikoną) - pola w kolorowance oznaczone są różnymi działaniami, a wynik oznacza to, na jaki kolor mamy je pomalować. Np. wszystkie działania (8x4, 16x2), których wynikiem jest 32 należy pokolorować na czerwono. A te, których wynikiem jest 20 (2x10, 4x5) wypełniamy kolorem zielonym. Dzieciom podoba się także gra w memory - połączyć w pary musimy czynniki i ich iloczyn. Warto także tworzyć proste wierszyki, które pomogą zapamiętać poszczególne działania. Nauka tabliczki mnożenia może być doskonałą zabawą, a zdobyta w ten sposób wiedza jest trwalsza i łatwiej zostaje w pamięci.

    Copyright © Agora SA