Sprawdzian szóstoklasisty 2016 - najtrudniejsze pytania! Zobacz, z czym najgorzej radzą sobie szóstoklasiści

Sprawdzian szóstoklasisty już 5 kwietnia. Czeka was test z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Każdy z nich zawiera zadania, z którymi radzicie sobie z łatwością oraz takie, które sprawiają wam trudność. Zobaczcie, w jakich poleceniach najczęściej robią błędy szóstoklasiści.

Sprawdź arkusze i odpowiedzi sprawdzianu szóstoklasisty z poprzednich lat!

Sprawdzian szóstoklasisty 2016: język polski

To część, która wielu z was sprawia bardzo mało problemów, a więcej przyjemności - zadania opierają się głównie na tekście źródłowym, który wystarczy uważnie przeczytać. Pojawiają się jednak polecenia, przez które trudno wam przebrnąć.

Gramatyka

Trudnym przeciwnikiem bywają zadania dotyczące rozróżniania części mowy, np. odróżnienie biernika od mianownika. Często też nie potraficie prawidłowo wskazać w zdaniu podmiotu. Pamiętajcie, że przy odmienianiu rzeczownika przez przypadki nie możecie się kierować tylko budową słowa, ale również jego miejscem i znaczeniem w odniesieniu do całego zdania.

fot. CKE

Wypracowanie

Zmora większości szóstoklasistów. Wymyślenie interesującej historii niemal nigdy nie jest dla was problemem - gorzej idzie natomiast część gramatyczna i ortograficzna. Często zdaża się wam użyć niewłaściwej formy gramatycznej wyrazu, np. "podeszłem" zamiast "podszedłem". Zapominacie również o znakach interpunkcyjnych, szczególnie na końcu zdań. Poćwiczcie też przed sprawdzianem dostosowywanie charakteru słownictwa do przyjętej formy wypowiedzi - jeśli piszecie opowiadanie, które jest formą literacką, nie powinniście używać w nim słów z języka potocznego, codziennego, jak "wkurzyła się", czy "walnął". Zamiast tego możecie napisać np. "zdenerowowała się" albo "uderzył".

Sprawdzian szóstoklasisty 2016: matematyka

Ułamki dziesiętne

Skomplikowana, ale konieczna wiedza? Niepotrzebne utrudnienie? Jakkolwiek by o nich nie myśleć, zadania z ułamkami dziesiętnymi pojawiają się często na sprawdzianie szóstoklasisty i zwykle robią wam psikusy. Aby tego uniknąć, warto przed testem przejrzeć sobie wszystkie działania na ułamkach dziesiętnych i zasady zamieniania ułamków zwykłych na dziesiętne i odwrotnie.

embed

fot. CKE

Geometria

Nie jesteście z tym sami. Trudno znaleźć w szkole ucznia, który nigdy nie miał problemów z którymś elementem działu geometrii. Ta część matematyki wymaga umiejętności widzenia przestrzennego, a nie każdy z nas taką zdolność posiada. Możemy nadrobić to solidną nauką wzorów i prawidłowym rozróżnianiem np. pola powierzchni od objętości.

embed

fot. CKE

Sprawdzian szóstoklasisty2016: język obcy

Czytaj i słuchaj uważnie

O dziwo, w tym teście najczęściej popełniacie błędy nie z powodu niewiedzy, ale zbyt pochopnie podjętej decyzji i nieuważnie przeczytanego tekstu lub polecenia. Nie musicie się spieszyć - macie wystarczająco dużo czasu, żeby przeczytać każde polecenie dokładnie, wykonać je i sprawdzić, czy na pewno dobrze wszystko zrozumieliście. Pamiętajcie, żeby czytać każdy tekst i słuchać przykładów do samego końca tak, by nic wam nie umknęło. Unikniecie w ten sposób stresu i niepewności, że mogliście ominąć jakiś punkt lub zrobić coś niedokładnie. Macie dużo czasu, więc wykorzystajcie go do końca!

Copyright © Agora SA