Jak nie zniszczyć związku i małżeństwa? Sześć porad prawnika od rozwodów

James Sexton miał w swojej karierze adwokata ponad tysiąc spraw rozwodowych. Jak twierdzi, nie wie, co sprawia, że ludzie są szczęśliwi w związku, ale wie, co niszczy relacje. Jakie błędy mogą doprowadzić do rozpadu małżeństwa?

James Sexton jest prawnikiem oraz autorem książki "Jeśli jesteś w moim biurze, jest już za późno". Wyciąganie wniosków z udanych relacji jest świetne, ale czasem więcej zyskujemy, patrząc na tych, którym się nie powiodło. Dzięki temu możemy uniknąć ich błędów. Mężczyzna, który obserwował rozwody par, podzielił się z innymi poradami, jak nie zniszczyć związku. Oto one*:

1. Zdefiniuj "dobre małżeństwo"

To nie jest łatwe, prawda? Rzadko odpowiadamy na to pytanie. A jeszcze rzadziej szukamy odpowiedzi wspólnie z partnerem. Czy wiązanie szczęścia z osiągnięciem nieokreślonego celu wydaje ci się dobrą strategią? 

James mówi, że małżeństwa zawodzą tylko z dwóch powodów. 1) Nie wiesz, czego chcesz. 2) Nie możesz wyrazić tego, co chcesz.

Jaka jest twoja definicja szczęśliwego małżeństwa? Jakie to pociąga za sobą obowiązki? Do czego masz prawo, a do czego nie? Czy twój partner się z tym zgadza? Prawda jest taka, że ludzie ostatecznie odpowiadają na te pytania, ale niestety często dopiero w biurze u Jamesa, gdy jest już za późno. Zadajcie sobie to pytanie. W ten sposób możecie uniknąć wizyty u prawnika oraz rozwodu. 

2. Bądź wyjątkowo szczery/a ze swoim partnerem

Zakładamy, że zbyt wiele rzeczy jest oczywistych. I często jest to bardzo samolubne. Uniemożliwia nam prowadzenie rozmów. Mamy ochotę poprosić o coś partnera, ale boimy się to zrobić. Oczywiście James słyszy, jak ludzie często narzekają na swoich małżonków, mówią o tym, czego od nich nie otrzymali. Ale kiedy pyta: "Czy powiedziałeś to partnerowi?", najczęstszą odpowiedzią jest: "Cóż, powinien był wiedzieć". Ludzie nie słyszą tego, czego nie mówisz. 

Jeśli nie powiesz głośno o problemie, partner nie będzie w stanie pomóc ci go rozwiązać. Jesteś wówczas zirytowany i czujesz żal. To prowadzi do kłótni "z byle powodu" i nieporozumień. Powiedz to, nawet jeśli sprawia to dyskomfort, a zwłaszcza wtedy. Nie ignoruj gorszych chwil w swoim związku, do momentu, aż przestaniecie być sobie bliscy i zdecydujecie się na rozstanie. 

Prawdziwy problem można odkryć, zanim zostanie zakopany. Nie dopuszczaj do tego, aż przerodzi się w jeszcze większy. Skoncentruj się na rozmowie o swoich uczuciach. Unikaj winy i oskarżeń.

3. Bądź szczery/a ze sobą i postaw konkretne cele

Ile naprawdę jesteś gotów dawać i robić na co dzień? Ile razy obiecujesz coś partnerowi, po czym nie wywiązujesz się z tego? Poznaj swoje słabości. Nie możesz się od nich uwolnić, gdy nie jesteś świadomy tego, jakie są. 

Bądź ze sobą szczery. Przyznaj sobie, w czym jesteś dobry, a co sprawia ci trudności, ile czasu musisz poświęcić na cele, które starasz się osiągnąć jako rodzic lub partner i co robisz z tym czasem. Bądź szczery co do aspektów partnerstwa i / lub rodzicielstwa, które lubisz, i tych, których nienawidzisz. Czy wkładasz tyle wysiłku w dbanie o związek, ile planowałeś?

Postaw sobie cele, ale konkretne. "Chcę być bardziej obecny w moim małżeństwie" to wniosek, a nie ścieżka do celu. Zdecyduj się na coś bardziej konkretnego: "Chcę przestać bawić się telefonem, gdy mój małżonek ze mną rozmawia" lub "Chcę spędzać z partnerem więcej czasu w weekendy". Łatwo jest coś komuś obiecać, trudniej jest podjąć działanie, które dowiodą zaangażowania. 

4. Używaj mądrych argumentów

Tu chodzi o komunikację z osobą, którą kochasz, więc możesz od czasu do czasu ustępować. Zmierzaj do pogodzenia się i wypracowania kompromisu. Zastanów się nad tym, co jest ważniejsze, czy posiadanie racji i twoje ego, czy poczucia więzi i wzajemne zrozumienie się. Nie odkładaj rozmowy na później. Pozostawanie w złych emocjach może źle wpłynąć na relacje. Nie poruszajcie rozmów na tematy, które dotyczą przeszłości i czegoś, na co nie macie już wpływu. 

Zanim powiesz partnerowi coś niemiłego, przypomnij sobie moment, gdy się w nim zakochałeś i wszystko to, co ci się w nim podoba. Potem wyobraź sobie, że to, co mógłbyś powiedzieć mu teraz, może doprowadzić do rozstania. Unikaj tego. Dobierz odpowiednio słowa. Nie daj emocjom przejąć nad tobą kontroli. 

5. Zadbaj o siebie 

Znajdź czas dla siebie. Nie trać tożsamości w małżeństwie. Związki małżeńskie często sprawiają, ze rezygnujemy z wielu zajęć. Porzućmy te, które mogą źle wpłynąć na związek, ale poświęćmy czas na te, które nas rozwijają i sprawiają nam przyjemność. Skoncentrowanie całej uwagi na małżeństwie, może sprawić, że zaczniesz się nim nudzić. Mając własne zainteresowania, jesteś także bardziej atrakcyjny dla swojego partnera. 

6. Pamiętaj - miłość to czasownik 

Mówienie, że kogoś kochasz, jest łatwe. Codzienne wkładanie wysiłku w to, aby druga osoba czuła się kochana jest trudniejsze. Co według Jamesa jest największym zagrożeniem dla długoterminowych relacji? Lenistwo i bierność. Uważamy partnerów za coś pewnego i przestajemy się starać. Wtedy stopniowo uczucie wygasa, aż ludzie się rozstają. Usiądź więc i zrób listę dobrych rzeczy, które robi dla ciebie twój małżonek. Założę się, że będziesz zaskoczony, jak wiele. Zastanów się, za czym tęskniłbyś, gdyby nagle to zniknęło z twojego życia lub domu, który dzielicie razem?

*artykuł zawiera fragmenty książki "How to Stay in Love: A Divorce Lawyer's Guide to Staying Together" Jamesa Sextona.

"Ostatnio mąż chce częściej seksu". Lew-Starowicz: Może ma kochankę

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA