500 plus wniosek na pierwsze dziecko. Do kiedy, o czym pamiętać?

Wniosek o 500 plus to coś, o czym musimy pamiętać, jeśli chcemy otrzymać świadczenie. Do kiedy musimy go złożyć?

Wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko. Do kiedy złożyć?

W tym roku musimy pamiętać o dwóch rzeczach:

  1. Jeśli złożyliśmy wniosek w 2019 roku, nie musimy tego robić w tym roku.
  2. Jeśli urodziło nam się dziecko, powinniśmy złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Oczywiście możemy zrobić to i później, ale jeśli dochowamy tego terminu, świadczenie otrzymamy z wyrównaniem.

Dlaczego? W 2021 roku zmieni się okres świadczeniowy programu Rodzina 500 plus. Obecnie to październik-wrzesień, od przyszłego roku będzie to czerwiec-maj. Zmieni się też termin składania wniosków - będziemy to robić w lutym, a nie tak, jak teraz, w lipcu. W związku z planowanymi zmianami, obecnie świadczenie przyznawane jest na dłużej. Ci, którzy składali świadczenie od lipca 2019 otrzymali je do 31 maja 2021 roku. Nie muszą więc składać wniosków o 500 plus na pierwsze (i kolejne) dziecko w tym roku.

W 2019 roku zmieniły się zasady przyznawania świadczenia na nowo narodzone dzieci. Wcześniej przysługiwało ono od miesiąca złożenia wniosku. Od 1 lipca 2019 roku, jeśli dotrzymamy trzymiesięcznego terminu, świadczenie otrzymamy z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Co jeszcze oferuje rodzicom państwo? To m.in. ulga podatkowa na dziecko:

Zobacz wideo

500 plus. Najważniejsze informacje

500 plus przyznawane jest na rok, aby przedłużyć wypłaty musimy złożyć kolejny wniosek. Możemy zrobić to stacjonarnie (m.in. w Urzędach Dzielnic i Urzędach Gmin czy w Ośrodkach Pomocy Społecznej) lub przez internet (przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub za pomocą bankowości elektronicznej). Od 2019 roku świadczenie wychowawcze wypłacane jest także na pierwsze dziecko, niezależnie od dochodów w rodzinie.

  • 500 zł jest wypłacane co miesiąc, aż do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat (lub gdy nie złożymy wniosku),
  • wnioski musimy składać co roku,
  • 500 zł jest kwotą netto (tyle otrzymamy "na rękę") - jest to kwota nieopodatkowana (nie musimy wliczać ją do dochodów podczas corocznych rozliczeń podatkowych).

Przeczytajcie także: Siedem rzeczy, które należy wiedzieć o świadczeniu wychowawczym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA