Wahania nastrojów - poznaj najczęstsze przyczyny

Wahania nastroju, zwane również huśtawkami nastroju, to bardzo popularne określenie opisujące pojawianie się skrajnych emocji. Co może je powodować?

Wahania nastrojów – przyczyny

Huśtawki nastrojów dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale zdecydowanie częściej narażona jest na nie płeć piękna. To właśnie u kobiet o wiele częściej obserwuje się odczuwanie skrajnych emocji, z zupełnie przeciwstawnych biegunów. Pojawiają się one na różnych etapach życia i są w pewnym sensie nieuchronne. W większości przypadków są spowodowane sytuacjami, na które nie mamy wpływu, takie jak okres dojrzewania, miesiączka, ciąża czy wstąpienie w stan przekwitania - tak zwanej menopauzy. 

1. Okres dojrzewania

Czas dojrzewania to trudny okres zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. Młodzież w tym wieku może bardzo intensywnie przeżywać zmiany zachodzące w ich organizmie - psychologicznie i fizyczne. Z tego względu zachodzi u nich prawdziwa burza emocjonalna, z którą wcale nie jest łatwo sobie poradzić. Te zaburzenia hormonalne mogą wpływać na normalne, codziennie życie i funkcjonowanie.

Dziewczynki są w tym czasie bardzo wrażliwe na swoim punkcie, poddenerwowane, mają zmienny nastrój. Podnosi się w ich organizmie poziom estrogenów.

Jeśli zaś chodzi o chłopców, to czas dojrzewania jest dla nich o wiele trudniejszy. Jest to związane z tym, że ilość wytwarzanego przez nich testosteronu wzrasta nawet 18 – krotnie, co w konsekwencji powoduje szok hormonalny.

2. Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Huśtawki nastrojów są również bardzo często spowodowane konkretnym etapem cyklu miesiączkowego. Zmienne nastroje i skrajne emocje nasilają się najczęściej wtedy, gdy zbliża się koniec cyklu. Tak zwany zespół napięcia przedmiesiączkowego jest związany z zaburzeniami hormonalnymi.

3. Menopauza

Huśtawki nastrojów mogą również dotyczyć kobiet, które przechodzą menopauzę. W czasie okresu przekwitania, tak samo jak podczas dojrzewania, zachodzi prawdziwa burza hormonalna. W czasie menopauzy bardzo mocno obniża się poziom estrogenów, czyli hormonów, które mają bezpośredni wpływ na produkowanie serotoniny. Serotonina pełni rolę neuroprzekaźnika i reguluje nastrój.

4. Nieodpowiedni tryb życia

Huśtawki nastrojów mogą być spowodowane prowadzeniem niewłaściwego trybu życia i jest do dość szerokie pojęcie. Chodzi tu bowiem nie tylko o nieodpowiednie jedzenie (nieregularne posiłki, śmieciowe jedzenie), brak nawodnienia, ale również o brak wystarczającej ilości snu ( zbyt mała ilość snu i kiepska jakość snu), a także o brak aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna, a w szczególności ruch wykonywany na świeżym powietrzu oraz kontakt ze światem i światłem słonecznym są bardzo istotne do prawidłowego funkcjonowania procesów emocjonalnych i poznawczych.

5. Zaburzenia na tle psychicznym

Jeżeli huśtawki nastrojów nie są związane z wyżej wymienionymi przyczynami, a dodatkowo pacjent nie ma zdiagnozowanej żadnej choroby, może to być sygnał, że mamy do czynienia z zaburzeniami psychicznymi.

Sprawdź, jak wspierać osobę cierpiącą na depresję:

Zobacz wideo

Wahania nastroju w ciąży

Zastanawiacie się, skąd często pojawiające się u kobiet w ciąży huśtawki nastrojów? Za ich główną przyczynę uważa się działanie hormonów i jest to całkowicie normalne zjawisko. W kobiecym organizmie odbywa się wtedy wiele zmian - z jednej strony diametralnie obniżają się estrogeny, aby za chwilę ich poziom bardzo się podwyższył. A to nie jest komfortowe dla żadnej kobiety.

Za kiepski nastrój i zmęczenie odpowiada aktywność hormonów ciążowych, ale warto dodać, że takie same objawy może powodować niewystarczająca ilość tyroksyny. W przypadku niedoborów tyroksyny dochodzi również do zwiększenia masy ciała, kłopotów ze  skórą (najczęściej robi się zbyt sucha i szorstka, nieprzyjemna w dotyku), często pojawiają się także bóle i skurcze mięśni, trudności w skupieniu się na wykonywaniu danej czynności, kłopoty z zapamiętywaniem i obniżone libido. Kłopoty z niedoczynnością tarczycy pojawiają się niemal u co pięćdziesiątej kobiety w stanie błogosławionym i nie leczone mogą mieć bezpośredni wpływ na przebieg ciąży. Poza wpływem na dziecko, stan taki ma również wpływ na zdrowie matki, a może się przyczynić do zaburzeń w okresie połogu.

Drugim, często występującym zaburzeniem związanym z produkcją tyroksyny, jest nadczynności tarczycy. Nadczynność to przeciwieństwo niedoczynności i polega na wytwarzaniu przez organizm nadmiernej ilości tyroksyny. Nadwyżka tego hormonu jest patologiczną sytuacją i pozostawiona bez kontroli lekarza może powodować powikłania podczas ciąży. Wśród najczęściej występujących objawów nadczynności wymienia się: zbyt duże zmęczenie, problemy ze snem, drażliwość, utrata masy ciała, szybsze bicie serca, nieprawidłowe odczuwanie temperatury (np. zwiększona ciepłota).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.