Qczaj jest DDA. "Katowanie się tym, na co nie miało się wpływu, dziś już nie ma sensu" - napisał na Instagramie

Qczaj jest jednym z najpopularniejszych trenerów personalnych w Polsce. Nie ukrywa, że miał trudne dzieciństwo i wychowywał się w rodzinie, w której był problem alkoholowy. Napisał na Instagramie, że jest DDA.

Qczaj (Daniel Kuczaj) to jeden z najpopularniejszych trenerów fitness w Polsce. Słynie także z dobrego poczucia humoru i dystansu do siebie. Nie ukrywa faktu, że wychowywał się w rodzinie, w której była choroba alkoholowa. Jego ojciec był uzależniony, a mama wyjechała do Chicago. Qczaj przyznaje, że jest DDA.

Qczaj jest DDA

DDA (czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików) to osoby, które wychowywały się w rodzinach borykających się z chorobą alkoholową (co najmniej jeden z rodziców był uzależniony). Domy alkoholików nie są prawidłowo funkcjonującymi domami. Wychowywanie się w takim domu oznacza dorastanie w stresującym środowisku. W tym miejscu powstają rany, które osoby skrzywdzone bardzo często starają się ukryć. Im później wyjdą na światło dzienne, tym trudniej znaleźć ich prawdziwe przyczyny. 

Qczaj wychowywał się w takim domu, dlatego często udziela ludziom nie tylko rad na temat treningu, lecz także zachęca do zadbania o komfort psychiczny i "odnalezienia w sobie dziecka". Napisał na Instagramie:

Obietnice składane dzieciom są świętością! Każda niespełniona przeradza się w zwątpienie, które towarzyszy w dorosłym życiu. Jako DDA, czuję to całym sobą. Dlatego tak często mówię ci o tym, by to dziecko w sobie odnaleźć i je ukochać. Pozwolić mu na żal niespełnionych obietnic, rozczarowanie i wszystko to, co wyparło dorosłe racjonalne myślenie.
 

Wspiera także młode mamy. Pojawił się na otwarciu bawialni dla dzieci, którą otworzyła jedna z dziewczyn, która brała udział w organizowanym przez trenera qczajcamp. Pod postem trenera pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy. Jedna z internautek skomentowała:

Pięknie napisane. Jesteś osobą która pokazuje że nie ma rzeczy niemożliwych. 

DDA - jak leczyć?

DDA ciężko żyje się w społeczeństwie, ponieważ nie postrzegają we właściwy sposób siebie i innych. Takie osoby często narażone są na rozmaite problemy psychologiczne, m.in. zaburzenia maniakalno-depresyjne, głęboką depresję czy schizofrenię. Ważną rolę odgrywa w ich przypadku leczenie. Istnieje wiele rodzajów terapii skierowanych do DDA.

Osoba zdecydowana na podjęcie leczenia może wybrać m.in.: psychoanalizę, modyfikację zachowań, bioenergoterapię, terapię słowem, psychodramę, warsztaty, leczenie stacjonarne, terapię indywidualną lub grupową. Najbardziej popularną metodą jest jednak terapia grupowa i indywidualna.

Pijana 10-latka na placu zabaw. Jak do tego doszło?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA