Karta Dużej Rodziny 2020. Partnerzy, zniżki, wnioski. Wszystko, co musisz wiedzieć

Karta Dużej Rodziny może się przydać podczas codziennych zakupów, na stacji benzynowej czy nawet przy okazji kulturalnych rozrywek dla całej rodziny. Jak wziąć udział w programie zniżek? Jacy są partnerzy Karty Dużej Rodziny? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Karta Dużej Rodziny. Co to jest?

Karta Dużej Rodziny to rządowy program zniżek dla rodzin, które posiadają przynajmniej troje dzieci. Dzięki przystąpieniu do programu dana rodzina może zapłacić mniej np. za przejazdy pociągami, paszporty, usługi medyczne, zakupy spożywcze, ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.

Rząd oferuje rodzinom wiele programów pomocowych. Zobacz w naszym wideo, jakie:

Zobacz wideo

Karta Dużej Rodziny 2020. Kto może skorzystać?

Karta Dużej Rodziny funkcjonuje od 2014 roku. Liczba beneficjentów programu stale rośnie. Po pięciu latach od startu systemu już ponad 244 tys rodzin korzysta ze zniżek, szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kto może dostać Kartę Dużej Rodziny? Zasady są liberalne. Nie ma kryterium dochodowego, więc do programu ma prawo przystąpić każdy członek rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Co ważne, Kartę Dużej Rodziny może uzyskać nie tylko biologiczny rodzic, lecz także macocha lub ojczym, rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka oraz same dzieci.

Od 2019 roku, dzięki nowym zasadom, Kartę Dużej Rodziny mogą też uzyskać rodzice, którzy na swoim utrzymaniu kiedykolwiek mieli przynajmniej troje dzieci. Jeśli więc na przykład najstarsze dziecko mieszka już samo, a pozostałych dwoje ciągle jest na utrzymaniu rodziców, to nadal mają oni prawo do Karty Dużej Rodziny. 

Karta Dużej Rodziny 2020. Kiedy nie przysługuje?

Choć dzięki ostatnim zmianom dostęp do Karty Dużej Rodziny jest naprawdę szeroki, to jednak są pewne wyjątki, kiedy rodzic nie może się o nią ubiegać. Dzieje się tak w przypadku, gdy rodzice (także macocha lub ojczym) są pozbawieni władzy rodzicielskiej albo ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

Karta Dużej Rodziny 2020. Partnerzy

Liczba partnerów Karty Dużej Rodziny stale rośnie. Obecnie Kartę Dużej Rodziny honoruje już 5,5 tys. partnerów, którzy zapewniają zniżki w ok. 23 tys. lokalizacji w całej Polsce. Miejsca honorujące Kartę Dużej Rodziny oznaczone są specjalną naklejką:

Karta Dużej Rodziny. Jeśli w danym punkcie zobaczysz ten znak, masz pewność, że honoruje on Kartę Dużej RodzinyKarta Dużej Rodziny. Jeśli w danym punkcie zobaczysz ten znak, masz pewność, że honoruje on Kartę Dużej Rodziny Karta Dużej Rodziny

Pełną listę partnerów Karty Dużej Rodziny sprawdzisz w specjalnej wyzyskiwaczce partnerów, którą znajdziesz w stronie rządowego serwisu Emp@tia. 

Karta Dużej Rodziny na telefonie. Aplikacja

Od 2018 roku Kartę Dużej Rodziny można mieć w wersji mobilnej. Jest to o tyle wygodne, że za pomocą aplikacji w łatwy sposób można na mapie odszukać partnerów programu, jest się powiadamianym o nowych zniżkach oraz można stworzyć listę swoich ulubionych partnerów. 

Karta Dużej Rodziny 2020. Opłaty i terminy

Wyrobienie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne. Jeżeli jednak potrzebujemy wyrobić duplikat karty, wtedy trzeba się liczyć z kosztami w wysokości 9,40 zł. Płatna jest też Karta Dużej Rodziny w wersji mobilnej. Trzeba zapłacić 9,21 zł, jeśli wniosek o Kartę plastikową był złożony po 1 stycznia 2018 roku. Beneficjenci, którzy taki wniosek złożyli przed tą datą, za mKDR nie zapłacą nic. 

Karta Dużej Rodziny wydawana jest każdemu rodzicowi bezterminowo. Dzieci mogą się nią posługiwać do skończenia 18 roku życia (chyba że kontynuują naukę lub studiują, wtedy mają do tego prawo do ukończenia 25 lat). Dzieciom niepełnosprawnym prawo do korzystania z Karty Dużej Rodziny przysługuje tak długo, jak obowiązuje orzeczenie o niepełnosprawności. 

Karta Dużej Rodziny 2020. Wnioski

Wniosek o Kartę Dużej Rodziny można złożyć na dwa sposoby: stacjonarnie lub elektronicznie. Jeśli ktoś woli bardziej tradycyjne metody, wypełniony pisemny wniosek powinien dostarczyć do urzędu gminy. W urzędach wydawaniem KDR zajmują się jednak różne podmioty, dlatego najlepiej będzie w najbliższej instytucji zapytać, dokąd udać się z kompletem dokumentów. 

Znacznie łatwiejszą drogą wydaje się złożenie wniosku za pomocą internetu. Na platformie MRPiPS Emp@tia można to zrobić w kilka minut bez wychodzenia z domu. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.