Szczepienia przeciwko HPV będą refundowane od 2021 roku. Szumowski: Budżet państwa zapłaci za szczepienie przeciw rakowi

- Szczepienie dziewczynek przeciwko HPV zostało wpisane do Narodowej Strategii Onkologicznej i ma być refundowane od 1 stycznia 2021 roku - powiedział Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski.

Refundowane szczepienie przeciwko HPV

Ministerstwo Zdrowia planuje, aby w 2021 roku dziewczynki powyżej dziewiątego roku życia miały zagwarantowane refundowane szczepienie przeciwko HPV. Państwo sfinansuje szczepienie, natomiast nie będzie ono obowiązkowe. Jest to jeden z elementów Narodowej Strategii Onkologicznej. Plany włączenia szczepienia przeciwko HPV do Programu Szczepień Ochronnych pojawiły się już parę miesięcy temu.

W czwartek Minister zdrowia zadeklarował, że decyzja w sprawie szczepień już zapadła: - Budżet państwa zapłaci za szczepienie przeciw rakowi - zadeklarował.

Czy szczepionki chronią przed zachorowaniem? Sprawdź w naszym filmie:

Zobacz wideo

Dostępność szczepionek przeciwko HPV

Szczepienia przeciwko HPV mogą w dużym stopniu zmniejszyć liczbę zachorowań na raka szyjki macicy i na inne nowotwory. Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek przeciwko HPV zostały potwierdzone w wielu badaniach. Największym problemem jest dostępność szczepionek w ośrodkach zdrowia i aptekach. Koszt szczepienia dziewczynek z jednego rocznika to ok. 90 milionów złotych. Minister podkreśla, że jest to inwestycja konieczna i uzasadniona.

W momencie, gdy rząd zdecyduje o włączeniu szczepienia przeciwko HPV do krajowego programu szczepień, będziemy mogli kupić szczepionkę bezpośrednio od producenta, nie będzie problemu z dostępnością

- tłumaczył Minister Zdrowia.

Czym jest HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z najczęstszych przyczyn raka szyjki macicy. Nowotwór ten należy do najpopularniejszych w Polsce.

Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową, ale zarazić się nim można także podczas korzystania ze środków higieny osobistej, np. ręczników. Zarażenie wirusem HPV przez długi czas przebiega bezobjawowo, a to sprzyja jego rozprzestrzenianiu - aż 80 proc. kobiet aktywnych seksualnie jest narażona na kontakt przynajmniej z jednym typem HPV.

Chociaż wirus częściej zagraża kobietom, to szczepienie zaleca się również chłopcom (więcej na ten temat pisaliśmy w materiale: Szczepionka przeciw HPV. "To chłopców też trzeba szczepić?"). U nich, zwłaszcza przy zaburzeniach odporności, wirus powoduje raka prącia lub odbytu. Szczepienia powinny być przeprowadzone od 10. roku życia, optymalnie między 11., a 13. rokiem życia. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA