Opaski dla niemowląt - po co dziecku opaska? Jaką wybrać?

Opaski dla niemowląt pełnią funkcje nie tylko ozdobne, ale i praktyczne. Sprawdzają się zarówno do noszenia na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje. Na co zwracać uwagę przy zakupie opasek?

Opaski dla niemowląt - do czego służą?

Opaski dla niemowląt to niezwykle urocze ozdoby, które oprócz upiększania dziecięcej główki mają również swoją praktyczną odsłonę. Doskonale uzupełniają dziecięce stylizacje, zarówno te na co dzień, jak i na szczególne okazje typu urodziny, rodzinne imprezy czy chrzciny. Mowa oczywiście o opaskach dla dziewczynek, gdyż tego typu ozdobne akcesoria są zarezerwowane dla najmłodszych dam. Dziewczynka posiadająca nawet kilka włosów, z założoną opaską będzie wyglądała stylowo.

Jednak opaski to nie tylko piękne i modne akcesoria. Ich zadaniem jest również przytrzymywanie włosów dziecka, by nie wpadały w oczy i odsłaniały czoło. Opaski przydają się zwłaszcza przy ujarzmieniu tych pierwszych włosów, które dopiero rosną (każdy w inną stronę), a także posiadaczkom burzy loków. Do tematu opasek można podejść bardziej praktycznie i zakupić opaskę dla ochrony uszu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w opaskach chroniących przed zimnem nosili i chłopcy.

Opaska - chociaż urocza - nie jest niezbędnym elementem dziecięcej wyprawki. A co powinno się w niej znaleźć?

Zobacz wideo

Opaski dla niemowląt - jakie opaski dla dzieci?

Małe dzieci, a szczególnie niemowlęta, mają bardzo delikatne ciało i skórę. Z tego względu wymagają starannej opieki rodziców i opiekunów oraz odpowiedniej pielęgnacji. Delikatna skóra dziecka nie powinna mieć  kontaktu z szorstkimi tkaninami czy podrażniającymi dodatkami. Kupując ubranka i akcesoria dla maluchów należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiału i wykonania, a także bezpieczeństwo wszelkich dodatków. Zdecydowanie polecane są miękkie, przyjemne dla skóry tkaniny. Jeśli zaś chodzi o ozdobne akcesoria, to warto zwrócić uwagę na to, by nie były zbyt duże, by nie zasłaniały lub w jakikolwiek sposób nie ograniczały widoczności. Poza tym stylowe elementy nie mogą być ciężkie; opaska ma być lekka i nie może stanowić obciążenia na głowie.

Rodzaj materiału powinien być odpowiednio rozciągliwy, by nie uciskał delikatnej główki i nie powodował dyskomfortu u dziecka. Skóra malucha jest wrażliwa na wszelkie naciski. Z drugiej strony opaska powinna dobrze przylegać do głowy, by się nie zsuwała, szczególnie w przypadku ruchliwych maluchów.

To ważne, pamiętajmy, aby opaska nie opadała na szyję dziecka, aby maluch nigdzie o nią nie zaczepił, nie pociągnął.

Opaski - co w ofercie producentów?

Obecnie na rynku jest naprawdę szeroki wybór różnorodnych modeli opasek. Młode damy mogą wybierać wśród opasek bawełnianych lub z dodatkiem elastanu - z kwiatkami, kokardkami, naszywkami, motylkami czy tiulowymi ozdobnikami.

Różnorodność na rynku panuje nie tylko w dodatkach, ale także i w rozmiarach. Warto dobrze zmierzyć główkę dziecka przed zakupem lub przymierzyć opaskę, by spełniała dwa najważniejsze warunki - nie spadała i nie uciskała. Rozmiar dopasowuje się jak przy zakupie czapki - dobiera się opaskę do obwodu głowy niemowlaka.

Niektóre modele są uszyte w taki sposób, że mają możliwość regulacji poprzez samodzielnie zawiązanie opaski na głowie dziecka. Taka opaska rzadko kiedy będzie uciskać, ale również dlatego, że może rosnąć razem z dzieckiem.

Opaski dla niemowląt - kiedy nie są wskazanie?

Oprócz tego, że opaski są ładne i przytrzymują pierwsze włoski dziecka, a także uszy malucha, niektóre dzieci sprzeciwiają się ich zakładaniu. Przyczynę niechęci należy się poszukiwać przede wszystkim w poczuciu dyskomfortu. Jeżeli maluch zaczyna płakać, gdy zakładamy mu na głowę opaskę, bądź nie płacze, ale stara się ją za wszelką cenę zdjąć z głowy, to sygnał, że nie czuje się z nią dobrze i swobodnie. Płacz, zdejmowanie i zmiana zachowania jest wskazówką, że opaskę trzeba  jak najszybciej zdjąć. Opaskę powinniśmy także zdejmować, gdy układamy malucha na drzemkę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.