Czwartoklasistka odmówiła rozwiązania zadania z matematyki. Mistrzowski liścik 10-latki do nauczycielki

Matematyka to tylko liczby? Jak udowodniła całemu światu rezolutna 10-latka, autorzy podręczników tworzą zadania czasem zupełnie bezrefleksyjnie. Ich treść może kogoś urazić. Zwłaszcza jeśli opisuje wagę dzieci.

Rhythm Pacheco chodzi do czwartej klasy szkoły podstawowej w miasteczku Murray w stanie Utah. Pewnego wieczoru 10-latka przybiegła zbulwersowana do swojej mamy, stwierdzając, że nie będzie rozwiązywać zadania domowego z matematyki. Brzmiało ono:

Tabela obok pokazuję wagę czterech trzecioklasistek. O ile cięższa jest Isabel od najlżejszej uczennicy

Dziewczynka zakreśliła treść zadania i napisała przy nim dużymi literami "CO!!!" oraz dopisała:

Przepraszam, ale nie rozwiążę tego. To jest niegrzeczne.

Uczennica napisała liścik do nauczycielki

W dzisiejszych czasach, gdy kobiety i tak są cały czas oceniane przez pryzmat wagi i wyglądu, takie zadanie nie powinno, zdaniem Rhythm i jej mamy, znaleźć się w szkolnym podręczniku. 

Droga Pani Shaw, nie chciałam być niemiła, nie robiąc pracy domowej. Nie rozwiązałam zadania, bo uważam, że ocenianie wagi ludzi nie jest zbyt miłe

- napisała Rhythm w osobnym liściku do swojej nauczycielki matematyki. 

Ostatecznie uczennica wykonała odpowiednie działanie i uzyskała poprawny wynik, nie wskazała jednak imienia dziewczynki, która miała być najcięższa. 

Nauczycielka odpowiada

Nauczycielka 10-latki odniosła się z dużą uwagą do sytuacji. Odpisała dziewczynce, że dobrze rozumie, dlaczego poczuła się urażona. Nie obniżyła też jej oceny. 

Mama Rhythm, choć zdaje sobie sprawę, że dla niektórych tego typu kwestie mogą wydawać się błahe, to  cieszy się z reakcji córki

Jesteśmy piękni niezależnie od kształtu czy rozmiaru. Zadanie o treści: "ile cięższa jest Isabel od najlżejszej uczennicy", jest nie do zaakceptowania. Tego typu pytania i porównania mogą tylko zadać cierpienie i zaburzyć poczucie własnej wartości oraz obraz ciała

- mówiła Naomi Pacheco dla Today.com.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń uczenia? Zobacz w naszym wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA