Jeśli twoje dziecko oddycha w ten sposób, jedź do lekarza. Pediatra wyjaśnia: To niepokojący objaw

Sposób oddychania dziecka wiele mówi o jego zdrowiu. Jeśli zauważysz, że twój maluch w charakterystyczny sposób "zaciąga żebra" (czy bardzie poprawnie: zaciąga przestrzenie międzyżebrowe), nie zwlekaj i jedź do lekarza.

Warto być wyczulonym na każdy objaw grypy, gdyż nawet mały problem może skutkować poważnymi komplikacjami. Powinno zaniepokoić cię, jeśli dziecko oddycha w inny sposób niż zwykle.

Nim zacznie się sezon grypowy, zobacz to wideo

Brytyjska mama i blogerka Charlie O’Brien podzieliła się na swoim Facebooku wideo, które powinien zobaczyć każdy rodzic małego dziecka. Zwłaszcza teraz, gdy sezon przeziębień właśnie się rozpoczyna. Na filmiku widać, jak jej córka oddycha w charakterystyczny sposób. 

Moja czterotygodniowa Luna miała wyjątkowy dziwny dzień - była cichutka, cały czas spała i praktycznie nie płakała (co było zupełnie do niej niepodobne). Patrzyłam, jak śpi obok mnie i uświadomiłam sobie, że coś jest nie tak. Rozpięłam guziczki ubranka i oto, co zobaczyłam. Luna w charakterystyczny sposób zaciągała przestrzenie międzyżebrowe, więc natychmiast zabrałam ją do szpitala. Okazało się, że cierpi na ostre zapalenie oskrzelików. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Noc pod tlenem dała dobre efekty

- napisała na swoim Facebooku Charlie O’Brien.

Niepokojące objawy choroby

Wideo dobrze obrazuje objawy, na które rodzice powinni być mocno wyczuleni. Jak wyjaśnia pediatra dr Ewa Miśko-Wąsowska, to, jak dziecko oddycha, jest ważną informacją. 

Sposób, w jaki dziecko oddycha, może nam wiele powiedzieć o jego zdrowiu, np. o nasileniu infekcji dróg oddechowych. Jednym z bardziej niepokojących objawów jest zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych, oznacza to znaczny wysiłek oddechowy u dziecka - musi ono uruchomić dodatkowe mięśnie, żeby móc oddychać. Taki objaw świadczy o duszności i wymaga pilnej interwencji medycznej. Starsze dzieci mogą dodatkowo opierać się o sztywne podłoże,  np.brzeg łóżka, żeby ułatwić sobie oddychanie

- mówi nam dr Ewa Miśko-Wąsowska.

Jeśli mamy wątpliwości, czy nasze dziecko oddycha w sposób prawidłowy, warto jest policzyć jego oddechy.

Dobrze jest też policzyć liczbę oddechów na minutę, jeżeli jest ich więcej lub mniej niż norma dla wieku dziecka, też powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Żeby to prawidłowo zrobić, należy położyć dłoń na klatce piersiowej dziecka i liczyć, kiedy unosi się do góry

- radzi specjalistka.

Liczba oddechów u dziecka w zależności od wieku wynosi:

  • noworodek (1 m.ż.) 4 r.ż. 24-38
  • 2-3 r.ż. 22-30
  • 4-6 r.ż. 20-24
  • 7-9 r.ż. 18-24
  • 10-14 r.ż. 16-22
  • 14-18 r.ż. 14-20

Przeziębienie czy grypa?

Przed nami okres przeziębień i grypy. Czasem jednak rodzicom trudno odróżnić jedno od drugiego. Jeśli też macie wątpliwości, zobaczcie nasze wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA