Internista - kim jest, czym się zajmuje i co leży w jego kompetencjach?

Internista to lekarz, który ma wiedzę z zakresu wielu specjalizacji. Choć większość z nas kojarzy tylko, że zajmuje się leczeniem chorób wewnętrznych, diagnostyką i profilaktyką, to zapominamy o tym, że interna to jedna z trudniejszych i bardziej wymagających specjalizacji. Czym zajmuje się internista? Czy może wystawić zwolnienie ciążowe? I czym różni się internista od lekarza rodzinnego?

Internista - kim jest lekarz tej specjalizacji?

Internista to specjalista, który ma ogromną wiedzę z zakresu medycyny. Można powiedzieć, że jest wręcz wszechstronnie wykształcony - ma kompetencje i wiedzę, która pozwala na ocenę funkcjonowania narządów wewnętrznych człowieka. Dzięki tak szerokiej wiedzy potrafi powiązać ze sobą rozmaite objawy i dolegliwości występujące u pacjentów, aby wysnuć na ich podstawie wnioski.

Lekarz, który skończył tę specjalizację ma wiedzę z zakresu endokrynologii, reumatologii, gastrologii, hematologii czy alergologii. Może postawić diagnozę lub zadecydować, czy pacjent wymaga dalszej diagnostyki, skierowania na badania, do szpitala czy na zabiegi bądź rehabilitację. Internista podchodzi do pacjenta holistycznie, bierze pod uwagę nie tylko kondycję fizyczną całego organizmu, ale uwzględnia sferę psychiczną. Może też wykonać niektóre zabiegi medyczne.

Warto zaznaczyć, że każdy lekarz, który chce rozwijać się zawodowo, zawsze najpierw zaczyna od bycia internistą, a specjalizacja z zakresu chorób wewnętrznych jest zaliczana do wymagających i trudnych specjalizacji lekarskich. Interna to obowiązkowa wiedza dla lekarzy, którzy planują kształcić się i specjalizować w węższych i bardziej szczegółowych dziedzinach medycyny, jak kardiologia czy nefrologia.

Internista - czym się zajmuje ten lekarz?

Internista specjalizuje się w rozpoznawaniu chorób wewnętrznych. Jest pierwszym specjalistą medycznym, do którego pacjenci zgłaszają się z niepokojącymi objawami, różnymi dolegliwościami i schorzeniami.

W zakresie jego kompetencji jest postawienie diagnozy, wystawienie skierowań na dalsze konsultacje z lekarzami z innych dziedzin, skierowanie na rehabilitację, przepisanie lekarstw i wystawienie recept, jeśli zalecone leki jej wymagają, a także wypisywanie zaleceń lekarskich. Samodzielnie nie wykonuje poważnych zabiegów.

Najłatwiej określić internistę jako lekarza pierwszego kontaktu. Ze względu na różnorodność problemów, z którymi trafiają do niego pacjenci, musi on posiadać bardzo szeroką wiedzę medyczną dotyczącą fizjologii i chorób wewnętrznych człowieka.

Kto może być lekarzem pierwszego kontaktu?

Lekarz rodzinny to lekarz, który ma wiedzę z zakresu pediatrii, interny, ginekologii oraz małej chirurgii. Posiada uprawnienia do wykonywania badań, stawiania diagnozy, a także podjęcia leczenia w obrębie obu tych dziedzin. Kogo zatem można wybrać jako lekarza pierwszego kontaktu? Tę funkcję mogą pełnić obaj specjaliści - w takim samym stopniu internista, jak i lekarz rodzinny.

Lekarz pierwszego kontaktu zajmuje się kompleksową opieką medyczną, a także ambulatoryjną. Jest uprawniony do wystawiania recept, kierowania pacjenta do innych specjalistów w celu dalszej diagnostyki, a nawet wystawienia skierowania do innego zakładu opieki, szpitala bądź na rehabilitację. Ten lekarz ma także prawo do orzekania o czasowej niezdolności do wykonywania pracy, wydawania zaświadczeń lekarskich, aktów zgonów i wniosków na leczenie sanatoryjne i przedrentowe.

Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży a kompetencje internisty

Przyszła mama może skorzystać z 270 dni zwolnienia lekarskiego, przeliczając to na miesiące wychodzi równo dziewięć miesięcy, czyli cała ciąża. Choć bardzo rzadko zdarza się, by kobieta w ciąży faktycznie skorzystała z pełnego wymiaru dozwolonego zwolnienia, to zdarzają się takie przypadki, że pracownica wykorzystuje dokładnie 270 dni zwolnienia. To zwolnienie przypada nie tylko kobietom, które chorują na chorobę związaną bezpośrednio z ciążą - mogą to być również inne dolegliwości występujące podczas ciąży, ale niekoniecznie nią spowodowane. Sama, prawidłowo rozwijająca się ciąża, nie jest powodem do otrzymania zwolnienia lekarskiego.

Warto wiedzieć, że zwolnienie ciążowe może wystawić kobiecie nie tylko lekarz ginekolog. Takie same uprawnienia posiada w tym przypadku internista czy lekarz rodzinny, do którego pacjentka zgłosi się z objawami przeziębienia. Dodatkowo warto wiedzieć, że każda choroba, która dopada kobietę w trakcie ciąży i wymaga zwolnienia lekarskiego nie oznacza ponoszenia jakichkolwiek kosztów - przyszła mama ma prawo do 100 proc. świadczenia chorobowego.

O niektórych z nich zapewne nawet nie słyszałeś. Inne wcale nie kojarzą się ze służbą zdrowia, np. hepatolog. Warto jednak poznać tych specjalistów i dowiedzieć się, czym się zajmują.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA