Rowerek dla dziecka - jaki dla dwulatka, dla trzylatka i jaki dla starszego?

Rowerek dla dziecka musi być odpowiednio dobrany do wieku, wzrostu i umiejętności dziecka. Jaki model wybrać jako pierwszy? Przeczytajcie krótki przewodnik.

Rowerek dla dziecka i jego zalety

Jazda na rowerze to jedna z ulubionych aktywności podejmowanych przez dzieci. Opanowanie jej zajmuje trochę czasu; w zależności od dziecka może być to kilka godzin lub kilka dni, jednak pamięta się ją przez całe życie. Rodzice zaczynają oswajanie dziecka od wożenia go jako pasażera w foteliku lub w przyczepce do roweru. Maluch dowiaduje się, z czym wiąże się jazda na rowerze, odczuwa prędkość, towarzyszący pęd powietrza i zmieniające się otoczenie. Pasażerem fotelika czy przyczepki może być już siedzące dziecko, które nie potrafi jeszcze samodzielnie chodzić. Natomiast dzieciom, które opanowały już chodzenie, proponuje się własny rowerek -  dopasowany do wieku i umiejętności. Najmłodszym proponuje się rowerek dla początkujących.

Na początku zaleca się zakup rowerków, które będą przede wszystkim bezpieczne i stabilne, najlepiej z trzema kółkami. Dobrym rozwiązaniem są też rowerki biegowe, pozbawione pedałów, a dzieci poruszają się na nich odpychając się od podłoża. Modele przeznaczone dla maluchów mają za zadanie nauczenie dziecka utrzymania równowagi i kierowania pojazdu we właściwą stronę. Dzięki opanowaniu tych podstawowych umiejętności dziecku łatwiej będzie przestawić się w kolejnym etapie na rower przeznaczonych dla starszych dzieci.

Jak dobrać rower dla dziecka?

Rower dla dziecka należy dobierać z uwzględnieniem kluczowego parametru, jakim jest wzrost dziecka i jego rozwój, wskazujące na możliwości natury fizycznej. Te czynniki mogą być powiązane z wiekiem dziecka, ale należy wziąć pod uwagę, że są to tylko ogólne opisy. W rzeczywistości jednak między dziećmi w tym samym wieku mogą pojawić się spore różnice.

W przypadku małych dzieci - im mniejsze, tym większe ma to znaczenie - bierze się pod uwagę jeszcze jeden wymiar: chodzi o wysokość kroku. Ten dodatkowy czynnik odnosi się w szczególności do rowerków biegowych.

Rowerek dla rocznego dziecka

Dobór odpowiedniego sprzętu do potrzeb i możliwości to bardzo ważna sprawa. Właściwe dopasowanie roweru może sprawić, że dziecko złapie tak zwanego "bakcyla" i polubi jazdę na jednośladzie, bądź zniechęci się i nie będzie chciało tracić czasu na tę formę aktywności. Jak zatem zapewnić dziecku "dobry start"? Który rowerek powinien być tym pierwszym?

Na początek przygód z jazdą na rowerze zaleca się zakup roweru biegowego. Jest to model bez jakiegokolwiek mechanizmu napędowego – nie posiada on ani pedałów, ani, łańcucha, przerzutek czy korby. Nie ma również dodatkowych, przymocowanych z boku kół. Ten pierwszy rower ma na celu utrzymania równowagi, opanowanie podstawowych manewrów, takich jak skręcanie czy kontrolowanie kierunku jazdy. Jego głównym zadaniem jest przyzwyczajenie malucha do jazdy na rowerze. Wbrew pozorom, to właśnie brak pedałów sprawia, że dziecko może w łatwiejszy sposób poruszać się na rowerze - ma zabezpieczenie w postaci własnych nóg, które pomagają w zachowaniu równowagi, może się nimi podpierać i hamować. Na rynku są jednak dostępne modele, które mają wbudowany klasyczny tylny hamulec (tak zwany V-brake). Wybierając taki rower, już od początku dziecko zyskuje dodatkowy benefit - możliwość przyzwyczajenia się do używania go i zrozumienia, jak działa.

Warto dodać, że rowery biegowe są lżejsze. Jest to bardzo ważne - zarówno dla dziecka, któremu łatwiej będzie przenieść rower z miejsca na miejsce, jak i dla rodziców, którzy często muszą nosić jednoślady za swoimi dziećmi.

Rowerek biegowy jest zazwyczaj przeznaczony dla dzieci w wieku 2-4 lat.

Rower 16" i 20" z pedałami

Kolejnym modelem roweru jest rower 16" i 20" z pedałami, którego zakup można rozważać, gdy dziecko osiągnie około 100 cm wzrostu. Jest to już rower z prawdziwymi pedałami. Dziecko może wprawić rower w ruch, używając pedałów. W zależności od tego, jak dziecko radziło się sobie z jazdą na rowerze biegowym (i czy w ogóle uczyło się na nim jeździć), tak samo może sobie radzić z utrzymaniem równowagi.

Zazwyczaj użytkownicy rowerów biegowych nie potrzebują już wsparcia w postaci przymocowania dodatkowych, bocznych kół. Jeśli jednak wystąpi taka potrzeba, to istnieje możliwość ich zamontowania.

Rower na 24" kołach

To już "prawie dorosły" rower. Jest tylko niewiele mniejszy od roweru dla dorosłych (26", 27,5", 28" czy 29"). Jakiemu dziecku można podarować rower na kołach 24"? Takiemu, które ma co najmniej 1,2 m wzrostu, który osiągają zazwyczaj dzieci około siódmego roku życia. Dla młodzieży mającej ponad 145 cm przeznaczone są już rowery dla dorosłych.

Wyjście na rower to dobry sposób, aby odciągnąć dziecko od telewizora. Aż 60 proc. spędza przed nim kilka godzin każdego dnia.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA