Ile żyją plemniki w pochwie i poza nią?

Ile żyją plemniki? To zależy, w jakich warunkach przebywają. Są bowiem żywotne, ale i bardzo wrażliwe. Ich przeżywalność jest ograniczona i zależy od wielu czynników. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Plemniki, czyli męskie gamety, powstają w jądrach. Każdy plemnik ma trzy główne i dobrze wykształcone elementy: główkę, szyjkę oraz witkę. Są mikroskopijnej wielkości. Każdy plemnik mierzy około 0.006 mm.

Plemniki - co warto o nich wiedzieć?

Za wytwarzanie plemników odpowiadają jądra, które znajdują się w worku mosznowym. Produkcja plemników, czyli spermatogeneza, trwa zazwyczaj 74 dni i zachodzi w kanalikach nasiennych jądra. Proces ten ma trzy fazy: spermatogoniogenezę, spermatocytogenezę oraz spermiogenezę. Plemnik przyjmuje rożne postaci. To spermatogonie, spermatocyty I i II rzędu, spermatydy i w pełni ukształtowane plemniki. Spermatogeneza jest procesem ciągłym, który rozpoczyna się w okresie pokwitania. Mężczyzna wytwarza plemniki przez całe życie, niezależnie od wieku.

Po zakończeniu spermatogenezy plemniki, by nabrać pełnej dojrzałości, potrzebują maksymalnie 12 godzin. W tym czasie znajdują się w tzw. najądrzach. Stąd trafiają do nasieniowodów we wczesnej fazie wytrysku. W czasie wytrysku z nasieniowodów wydobywa się ejakulat zawierający od 200 do 500 milionów plemników. Do zapłodnienia zazwyczaj zdolna jest tylko połowa z wyprodukowanych plemników. Zwykle do walki o zapłodnienie rusza około 40 milionów plemników, przy czym szansę na sukces ma około 3 milionów. Do celu dociera jeden najsilniejszy. Plemniki są bardzo szybkie. W ciągu sekundy mogą przebyć dystans będący czterokrotną długością ich rozmiaru. Podczas wytrysku mogą osiągać prędkość nawet 45 km/h.

Jeśli plemniki nie są wykorzystane przez dłuższy czas, są niszczone albo wydalane z organizmu przez cewkę moczową. Największa liczba plemników w nasieniu jest po trzech-pięciu dniach przerwy we współżyciu. Długość życia plemnika zależy od tego, w jakich warunkach się znajduje. Ile żyją plemniki w pochwie i poza nią?

Ile żyją plemniki w pochwie?

Plemniki, które nie spotkają na swojej drodze komórki jajowej, mogą przetrwać w organizmie kobiety od dwóch do nawet pięciu dni. Ile żyją plemniki w pochwie? W kwaśnym środowisku pochwy plemniki przezywają zwykle do trzech dni, w sporadycznych przypadkach do pięciu dni. Oznacza to, że jeżeli plemniki nie napotkają w jajowodzie komórki jajowej i tak może dojść do zapłodnienia - nawet wtedy, gdy do wytrysku doszło kilkadziesiąt godzin przed owulacją. To dlatego, by uniknąć ciąży, należy wstrzymać się od stosunków płciowych bez zabezpieczenia nie tylko w dniu owulacji, ale i w okresie okołoowulacyjnym.

Długość życia plemników w kobiecym organizmie prowokuje pytanie, dlaczego - mimo to - tak wiele par zmaga się z niepłodnością. Okazuje się, że stoi za tym wrażliwość plemników, a niesprzyjające im warunki mają negatywny wpływ na płodność, ponieważ ją ograniczają.

Plemniki są bardzo wrażliwe. Nie służy im siedzący tryb życia, otyłość, nadmierne eksploatowanie organizmu tak przez pracę, jak i forsujące sporty. Za jakość spermy odpowiadają hormony: FHS, LH oraz testosteron. Jeżeli męski organizm nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, wówczas plemniki są mniej ruchliwe i mniej zdolne do zapłodnienia. Nie pomaga nadmierne spożywanie piwa, które zawiera fitoestrogeny oraz anaboliki. W nasieniu mężczyzn, którzy je stosują na przyrost masy mięśniowej wiele plemników jest uszkodzonych lub nieaktywnych. Im mniej sprzyjające czynniki środowiskowe, tym gorsza jakość spermy i mniejsza ilość plemników w niej zawarta.

Kiedy para starająca się o dziecko powinna zajść w ciążę? Od jakiego momentu mówimy o problemach z płodnością? Odpowiada ginekolog-położnik, dr Grzegorz Południewski.

Zobacz wideo

Ile żyją plemniki poza organizmem?

Niedługo. Plemniki są wprawdzie żywotne, ale i wrażliwe, stąd poza organizmem żyją krótko. Przyjmuje się, że przy dużej wilgotności i temperaturze około 37 stopni plemniki mogą przeżyć poza organizmem nawet 18 godzin. Są to jednak wyjątkowe warunki. Tym samym plemniki znajdujące się na powietrzu, czyli na palcu, prześcieradle czy ręczniku zwykle giną od razu.

Ponieważ plemniki w suchym środowisku giną bardzo szybko, zajście w ciążę w wyniku przeniesienia plemników na dłoni jest bardzo mało prawdopodobne, a szansa na ciążę praktycznie zerowa.

Ile żyją plemniki na członku?

Po wytrysku na żołędzi, w okolicach ujścia przewodu moczowo-nasiennego, pozostają resztki ejakulatu. Plemniki na członku znajdują się również w sytuacji, gdy wytrysk nastąpił w prezerwatywie. Część nasienia oblepia żołądź. Ile żyją plemniki na członku? Jeżeli penis znajduje się poza pochwą lub nie ma z nią kontaktu za sprawą prezerwatywy, żywotność plemników wynosi od kilku minut do kilku godzin.

Więcej o:
Copyright © Agora SA