Równonoc jesienna już dziś. Rozpoczęła się astronomiczna i kalendarzowa jesień

Równonoc jesienna 2019 przypada na 23 września. Tym samym dziś rozpoczyna się astronomiczna jesień.

Równonoc jesienna w 2019 roku przypada na poniedziałek 23 września. To jednak wyjątkowa data nie tylko z tego względu. W tym roku wyjątkowo rozpoczęcie jesieni kalendarzowej i jesieni astronomicznej wypada tego samego dnia - również dziś. 

Równonoc jesienna. Kiedy w 2019 zaczyna się jesień?

Równonoc jesienna zwykle przypada między 22 a 23 września. Wówczas słońce przechodzi przez punkt Wagi i od tej pory przez kolejne sześć miesięcy biegun południowy będzie bliżej Słońca niż biegun północny, a tym samym Słońce bardziej będzie oświetlać południową półkulę Ziemi. Podczas równonocy - jak sama nazwa wskazuje - dzień i noc trwają tyle samo, czyli po 12 godzin. Dziś dzień trwa od 6:23 do 18:23.

23 września to jednak nie tylko termin równonocy jesiennej, lecz także początek kalendarzowej jesieni. Potrwa ona aż do 22 grudnia, kiedy zacznie się kalendarzowa zima. Nieco inaczej pory roku rozumiane są przez klimatologów - określane są przez średnie temperatury powietrza. Tym samym klimatyczna jesień jest wtedy, gdy słupki rtęci zaczynają przeważnie wskazywać temperatury między 15 a 5 °C.

Jesień, czyli dożynki, Halloween i Zaduszki

Początek jesieni w przyrodzie oznacza początek przygotowań do zimy. Drzewa zrzucają liście, jedne zwierzęta gromadzą pożywienie na zimne miesiące, inne ruszają w wędrówkę do cieplejszych miejsc. Kultura i zwyczaje człowieka stanowią lustrzane oblicze naturalnego cyklu życia, dlatego też jesienne zwyczaje oraz obrzędy związane są z pożegnaniem pełnych dostatku letnich dni, przygotowaniami do srogiej zimy i okresem refleksji nad życiem i śmiercią. 

Dożynki, czyli Święto Plonów, stanowiło dawniej uroczyste zakończenie prac na polach i rozpoczęcie przygotowań do zimy. Obecnie w Polsce dożynki mają zarówno wymiar ludowy, rozrywkowy, świecki, jak i religijny. Co roku rolnicy zbierają się na Jasnej Górze, by podziękować za zbiory i prosić o kolejne bogate plony. W Spale natomiast odbywają się rokrocznie tzw. prezydenckie dożynki, których tradycję zapoczątkował w 1927 roku prezydent Ignacy Mościcki. 

Im bliżej zimy, tym więcej zwyczajów związanych z przemijaniem, rozmyślaniami nad życiem i śmiercią. Z tradycji anglosaskiej zapożyczyliśmy święto Halloween, wywodzące się z celtyckiego święta Samhain. Według Celtów podczas Samhain duchy zmarłych z minionego roku oraz tych jeszcze nie narodzonych zstępują na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku. Dla Słowian podobnym świętem ku czci zmarłych i duchów były Zaduszki, dziś święto chrześcijańskie. Zaduszki wypadają 2 listopada, natomiast 1 listopada święto Wszystkich Świętych.

Równonoc jesienna. Początek przygotowań do zimy

Jesień była od zawsze także okresem przejścia pomiędzy letnią porą dobrobytu a trudnym czasem zimy. Gromadzono zapasy, robiono przetwory, by przetrwać "chude" miesiące. Mimo że dziś nie trzeba już martwić się, jak przetrwać do wiosny, to amatorów weków nie brakuje. W słoiku zamykamy słodkie smaki lata i cenne witaminy tak potrzebne, gdy nadchodzą chłody. Polecamy waszej uwadze zwłaszcza pigwę - to pyszny i bardzo pożyteczny owoc. 

Zobacz w naszym wideo, jak dzięki niej wyleczymy kaszel i zgagę:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.