Puzzle dla dzieci - od kiedy zacząć zabawę i jakie puzzle kupić?

Puzzle dla dzieci to świetna zabawa; rozwija umysł, uczy koncentracji, skupienia, ćwiczy pamięć i stymuluje narząd wzroku. Można je układać samemu lub z całą rodziną, a zacząć można już po ukończeniu pierwszego roku życia. Jakie puzzle można znaleźć w sklepach? Jakie wybrać

Puzzle dla dzieci i dla całej rodziny

Puzzle to świetny rodzaj zabawy dla dzieci w domu dla wszystkich członków rodziny, niezależnie od wieku. Mają tą ogromną zaletę, że nie są jednorazowe - ułożone raz, można ponownie schować do pudełka, znów wyjąć i układać po jakimś czasie. Nie trzeba od razu układać całości, tę przyjemność można podzielić na części, na dowolną ilość dni i godzin. Puzzle można układać godzinami. Wszystko zależy oczywiście od poziomu trudności i szczegółowości - czyli właściwie od ilości fragmentów.

Puzzle dla dzieci - rodzaje

Wśród dostępnych na rynku puzzli można znaleźć puzzle wykonane z pianki, drewna, materiału, gumy, magnetyczne i tradycyjne tekturowe. Są także wersje przestrzenne - trójwymiarowe i czterowymiarowe, chociażby o kształcie kuli, czy takie, które pamiętamy jeszcze z dzieciństwa; puzzle-kostki.

To właśnie te cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. Puzzle przestrzenne bardzo często po ułożeniu można powiesić na ścianie jako ozdobę, więc zostają z dzieckiem na dłużej, przypominając o wykonanej pracy. Jednak ułożenie ich wcale nie jest proste - wręcz przeciwnie, wymaga skupienia i umiejętności manualnych.

Zobacz wideo

Puzzle - zalety

Puzzle mają mnóstwo zalet, które szczególnie warto wymienić w kontekście rozwoju umiejętności u najmłodszych. Jedną z najistotniejszych jest to, że w niezwykły sposób potrafią rozwijać dziecięcą wyobraźnię.

Powszechnie wiadomo, że dzieci najlepiej i najszybciej uczą się poprzez zabawę, a puzzle stwarzają mu temu doskonale warunki. Podczas układania puzzli u malucha rozwijają się dwie ważne umiejętności: cierpliwość i koncentracja.

W czasie układania puzzli mózg pracuje na wysokich obrotach. Proces kojarzenia i zapamiętywania przekłada się bezpośrednio na poprawę pamięci. Pamięć zmuszona jest w czasie tej zabawy do aktywnego przechowywania informacji o kształtach i kolorach określonych elementów. Układanki rozwijają także zdolności przestrzenne oraz wzrokowe.

Poza tym puzzle to świetna zabawa, która może zaangażować całą rodzinę czy grupę przyjaciół. Dzieci, które chętnie podejmują takie wyzwanie, bawią się i jednocześnie uczą. Taka zabawa pobudza ich kreatywność i korzystnie wpływa na spostrzegawczość. Układanie puzzli pomaga ćwiczyć umiejętność logicznego myślenia.

Jak zrobić puzzle dla dziecka?

Jeśli wasze dzieci uwielbiają układać puzzle, macie już dużo różnych w domu i nie chcecie kupować kolejnych, możecie zrobić je sami. Puzzle dla dzieci można w łatwy sposób samodzielnie przygotować. Najprostszy sposób polega na tym, by użyć kolorowych obrazków np. wydrukowanych grafik z gazet czy plakatów. Następnie wystarczy je porozcinać w rozmaite kształty, o dowolnej wielkości. W ten sposób powstają puzzle, które nie wymagają zakupów.

Puzzle można zrobić także z wykorzystanych kolorowanek czy tekturowych obrazków, albo kart niepotrzebnych, kolorowych książek.

Puzzle dla dzieci - bezpieczeństwo

Na co należy zawracać uwagę podczas wybierania puzzli? Przede wszystkim na wielkość elementów. Rozmiar puzzli powinien być dopasowany do wieku młodego człowieka - dla małych dzieci stworzone są puzzle w dużych kawałkach. Duże elementy nie stwarzają ryzyka połknięcia, a wiadomo nie od dziś, że maluchy uwielbiają wszystko wkładać do buzi.

Kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę, to ich wykonanie i materiał, z którego zostały zrobione. To musi być bezpieczne dla dziecka. Jak każda zabawka, powinny być stworzone z materiałów posiadających odpowiednie certyfikaty jakościowe. Podczas zakupów dobrze jest szczególnie przyjrzeć się tym wykonanym z drewna i z pianki (pianki często mają szkodliwe toksyny).

Puzzle dla dzieci - od jakiego wieku?

Znając już zalety wynikające z układania puzzli, nasuwa się pytanie: kiedy jest dobry czas, by zacząć bawić się puzzlami? Układanie puzzli można dość szybko zaproponować małemu dziecku. Już pomiędzy 12 a 24 miesiącem życia można zaproponować maluchowi układanki składające się z dwóch elementów. Starsze dzieci, którą skończą rok, mogą spróbować swoich sił z 3 i 4 elementami. W przypadku trudności ze skompletowaniem całego obrazka można go najpierw maluchowi ułożyć, a potem rozłożyć i ponownie dać mu szansę na ułożenie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA