Kolorowanki dla dzieci to nie tylko zabawa, ale i edukacja. Dlaczego warto zachęcać dzieci do malowania?

Kolorowanki dla dzieci kosztują niewiele, a nawet można je zrobić samemu. Niezależnie od tego skąd pochodzą, gwarantują dużo dobrej zabawy i mają wiele zalet. Jakie korzyści niesie ze sobą kolorowanie? Poznajcie zalety!

Kolorowanki dla dzieci – zalety

  • Koordynacja ruchów. Kolorowanie wspiera rozwój dziecka – uczy maluchy nie tylko trzymania w odpowiedni sposób kredki, ale również, co bardziej istotne, w jaki sposób ją trzymać i nad nią panować. W trzymaniu kredki chodzi bowiem o to, by się nią właściwie posługiwać i prowadzić ją według planu. Zapanowanie nad kredką, skoordynowanie ruchów i malowanie bez wychodzenia poza wyznaczoną linię to ważne umiejętności, których dziecko uczy się właśnie dzięki malowaniu.
  • Trening koncentracji i skupienia. Kolejną zaletą wynikającą z malowania jest ćwiczenie skupienia i koncentracji – szczególnie podczas wykonywania starannie jednej czynności. Powolny proces wypełniania pustych przestrzeni wybranym kolorem daje poczucie satysfakcji, zadowolenie z wykonanej pracy i z osiągnięcia wyznaczonego celu.
  • Rozwój wyobraźni i pobudzanie kreatywności. Wymieniając zalety kolorowania nie wolno zapomnieć o pobudzaniu wyobraźni i kreatywności. Dziecko samo może decydować o wyborze koloru, zestawieniu barw, odcieni – tworzy w ten sposób rozmaite zestawy i połączenia. Dla starszych dzieci dostępne są także kolorowanki, które na wolnej przestrzeni mają już przypisane numerki z kolorami.
  • Trening wytrwałości i cierpliwości. Kolorowanie to świetny trening wytrwałości i cierpliwości. Dziecko, które podejmuje wyzwanie pomalowania wybranego obrazka dowiaduje się, że stąpając małymi krokami, czyli malując kolejne elementy, dochodzi się do końca i osiąga sukces. Ze względu na to, że gotowe kolorowanki mają już określone kształty i linie, wymagają od malucha wypełniania powierzchni kredką w staranny sposób. Podczas malowania konturów niewielkich elementów, u dziecka rozwijają się zdolności manualne.
  • Zabawy edukacyjne. Kolorowanki oferują nie tylko bajkowe postaci do malowania - mają one również zalety edukacyjne. Prezentowane w nich przedmioty, zwierzęta, figury geometryczne, kraje, części świata czy różnego typu akcesoria wzbogacają język dziecka. Na rynku są także kolorowanki, które uczą pisania, liczenia i nazw kolorów.
  • Trening manualny. Kolorowanki wspierają również rozwój tak zwanej motoryki małej, czyli pracy mięśni dłoni, a zarazem elastyczności palców u dłoni. Jest to o tyle ważne w przypadku dzieci, że sprawne dłonie zaowocują już w najbliższej przyszłości, np. podczas nauki pisania.
Zobacz wideo

Świetna, tania i niewymagająca specjalnych akcesoriów zabawa

Kolorowanie to doskonała zabawa dla dzieci w domu, ale nie tylko i to niezależnie od wieku. Kolorować można samemu i w towarzystwie, zarówno przyjaciół, jak i rodziców. Kolorowanki nie zajmują dużo miejsca, można je wrzucić do torebki i zabrać ze sobą wszędzie, a następnie wyjąć w razie potrzeby – w kawiarni, gdy dziecku się nudzi, w kolejce u lekarza, czy stojąc w ulicznym korku. I choć dziecko będzie traktowało malowanie jako zabawę, to będzie czerpać z tego o wiele więcej korzyści.

Kolorowanki dla dzieci – od jakiego wieku?

Pierwsza potrzeba rozpoczęcia zabawy plastycznej zaczyna się, gdy dziecko opanuje stabilne siedzenie i poruszanie rękami bez angażowania do tego całego ciała. Zazwyczaj jest to przełom pierwszego roku życia. Na początku oczywiście dziecko jest bardziej zainteresowane samymi przyborami i akcesoriami plastycznymi niż malowaniem, ale już zaczyna widzieć przyjemność w tym, że potrafi użyć czegoś, co pozostawi jakiś ślad. Od tego czasu dobrze jest, aby kredki były gdzieś w zasięgu ręki, ale też nie leżały gdziekolwiek i luzem, ponieważ roczny maluch może mieć różne pomysły, nie zawsze bezpieczne, jak je wykorzystać.

Warto dodać, że do ukończenia 1. roku życia maluch będzie wybierał raczej kontrastowe barwy, dlatego często będzie sięgał po czarną kredkę. Nie ma jednak powodów do obaw - nie wiąże się to w żaden sposób z jego stanem emocjonalnym. Nie starajmy się zatem dziecku nic narzucić, niech używa takich kolorów, jakie chce.

Proces zadowolenia z pozostawianych śladów może trwać dość długo. Tak naprawdę dopiero gdy maluch dobrze zrozumie zależność pomiędzy ruchem dłoni, a rodzajem śladu, można mówić o powstawaniu obrazków. Doskonalenie tego etapu może trwać nawet do około 3. roku. Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy dziecko będzie gotowe na kolorowanki - bardzo wiele zależy w tym przypadku od indywidualnego rozwoju dziecka. Jedne dzieci będą gotowe wieku 2,5 lat, a inne dopiero w wieku 3.5.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.