Chroniczne zmęczenie - przyczyny, objawy, leczenie

Chroniczne zmęczenie to problem tak powszechny, że uznaje się je za chorobę cywilizacyjną. Śmiało można powiedzieć, że zespół chronicznego zmęczenia to znak naszych czasów. Żyjemy szybko i intensywnie, a to musi mieć swoje konsekwencje. Jednak nie zawsze za chroniczne zmęczenie odpowiada styl życia. Często jest to choroba, zaburzenia bądź niedobory.

Chroniczne zmęczenie jest zespołem objawów, do których należy nie tylko wrażenie permanentnego zmęczenia, ale i inne sygnały zwiastujące zaburzenia organizmu. Nieustające zmęczenie może być objawem wielu chorób, ale i być chorobą. Mowa o zespole chronicznego zmęczenia.

Chroniczne zmęczenie - objawy         

Brak energii, osłabienie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne), senność, wrażenie przemęczenia, które nie ustępuje po odpoczynku i nie jest związane z podejmowaniem nadmiernej aktywności fizycznej, apatia, brak motywacji, ospałość, uczucie niepokoju, problemy z zapamiętywaniem i koncentracją, wypalenie emocjonalne i drażliwość, napięcie emocjonalne to objawy chronicznego zmęczenia.

Pojawiają się też inne objawy, takie jak:

  • bóle: głowy, gardła, mięśni i stawów, klatki piersiowej,
  • stany podgorączkowe, które nie są powiązane ze stanem zapalnym,
  • objawy ze strony układu pokarmowego: utrata masy ciała, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, brak apetytu, nudności i zaburzenia odżywiania,
  • powiększenie węzłów chłonnych, częste infekcje, nasilone reakcje alergiczne,
  • spadek libido, zaburzenia miesiączkowania.

Zmęczenie? Jednym z objawów mogą być także mroczki przed oczami. Więcej na ten temat w wideo poniżej:

Zobacz wideo

Chroniczne zmęczenie - przyczyny

Przyczyny chronicznego uczucia zmęczenia nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że na najczęściej narzekają na nie osoby między 30. a 45. rokiem życia. Specjaliści są zdania, że największym winowajcą jest styl życia: pośpiech, intensywność, przepracowywanie się, funkcjonowanie pod presją. Nie bez znaczenia jest kiepska dieta, brak odpowiedniej ilości regeneracyjnego snu, zaniedbana sfera relaksu i odpoczynku, a także przewlekły stres i napięcie emocjonalne. Ma to swoje konsekwencje. Zaburzona praca neuroprzekaźników prowadzi do spadku poziomu serotoniny, która odpowiada za jakość nastroju i poziom energii.

Chroniczne zmęczenie może mieć różne przyczyny. Często odpowiada za nie zespół chronicznego zmęczenia (Chronic Fatique Syndrome - CFS). To jednostka chorobowa, którą po raz pierwszy zdiagnozowano w latach 80. XX wieku. Typowe dla niej jest to, że uczucie krańcowego wycieńczenia towarzyszy od co najmniej od sześciu miesięcy, a nie można go powiązać z wysiłkiem ani żadną chorobą.

Wrażenie nieustającego zmęczenia towarzyszy nie tylko zespołowi przewlekłego zmęczenia, ale i wielu chorobom oraz zaburzeniom, takim jak: anemia, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niewydolność nerek, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, borelioza, wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), a także schorzenia natury psychologicznej, na przykład choroba dwubiegunowa czy depresja. Przyczyną chronicznego zmęczenia może być także niedobór witamin, mikro- i makroelementów. Może to być także skutek zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi (poniżej 90/60 mmHg).

Zespół przewlekłego zmęczenia - leczenie i diagnostyka

Ustaleniem, czy za chroniczne zmęczenie odpowiada zespół chronicznego zmęczenia czy inny problem, zajmuje się lekarz. Ten do przyczyny dyskomfortu oraz dolegliwości musi dojść drogą eliminacji. Najpierw musi wykluczyć choroby, których objawy przypominają CFS. W tym celu zleci wykonanie badań laboratoryjnych krwi. To na przykład morfologia, żelazo, TSH, glukoza, poziom witamin oraz badanie ogólne moczu.

Co brać na chroniczne zmęczenie? Zespół przewlekłego zmęczenia leczy się objawowo, w zależności od objawów i przyczyny. I tak jeśli przyczyną chronicznego zmęczenia jest anemia czy niedobory witamin, należy skupić się na uzupełnieniu brakujących witamin czy minerałów. To najczęściej żelazo, magnez, witaminy B, C i D, cynk. W przypadku stanów depresyjnych konieczne bywa włączenie leków antydepresyjnych. Jeżeli powodem chronicznego zmęczenia jest niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy inne choroby, należy dążyć do ich wyleczenia bądź ustabilizowania.

Chroniczne zmęczenie wymaga zmiany trybu i stylu życia. Sprawdzi się przewidywalny harmonogram dnia, w którym jest czas na pracę i obowiązki, ale i odpoczynek, relaks, przyjemności oraz sen. Korzystna może okazać się także psychoterapia. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Georgii dowiodły, że regularna aktywność fizyczna łagodzi uczucie przemęczenia i braku energii. Ma to związek z tym, że ruch podnosi poziom neuroprzekaźników odpowiadających za aktywność dopaminy, noradrenaliny i serotoniny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA