Kurzajka na stopie - jak się jej pozbyć?

Kurzajka na stopie jest brodawką wirusową, która przypomina odcisk. To zgrubienie skóry o podłużnym bądź okrągłym kształcie. Ponieważ pojawia się podeszwie stopy lub na dolnej powierzchni palców, może sprawiać ból - zwłaszcza podczas chodzenia. Co warto wiedzieć o kurzajkach na stopie? Jak się ich pozbyć?

Kurzajka na stopie to grudkowata zmiana skórna wywołana zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. To dokuczliwa i zaraźliwa brodawka, która jest zbudowana ze stwardniałej i zwłókniałej skóry. Kurzajki na stopie mogą osiągać wielkość 1-2 centymetrów. 

Istnieje wiele rodzajów kurzajek. Najczęściej spotyka się kurzajki zwykłe i kurzajki stóp (nieco rzadziej brodawki płaskie i narządów płciowych). Różnią się one przede wszystkim innymi miejscami występowania. Za zmiany na stopach odpowiadają głównie HPV1 i HPV2. 

Kurzajka na stopie ma kolor skóry i postać twardego guzka o płaskim kształcie oraz twardej, szorstkiej powierzchni. Czy kurzajka na stopie boli? Tak, zwłaszcza podczas chodzenia. Ma to związek z jej lokalizacją. Kurzajki na stopach pojawiają się głównie na podeszwie stopy, na dolnej powierzchni palców czy w łożysku paznokcia, które znajduje się pod płytką paznokciową. Są bolesne, zwłaszcza podczas chodzenia.  

Zobacz wideo

Typy kurzajek na stopach 

Wyróżnia się trzy rodzaje kurzajek na stopach. To: 

  • brodawka typu myrmecia (wywoływana przez HPV1). To kurzajka głęboka, 
  • brodawka mozaikowa (wywoływana przez HPV2. To kurzajka powierzchowa, zlewające się w skupiska, 
  • brodawka okołopaznokciowa (brodawka zwykła typu HPV1). 

Kurzajka na stopie - przyczyny 

Od czego jest kurzajka na stopie? Za jej pojawienie się odpowiada wirus HPV. Szacuje się, że jego nosicielem jest nawet co dziesiąta osoba. Zarażamy się poprzez kontakt z zarażoną osobą, o co najłatwiej w miejscach publicznych, gdzie chodzi się boso (sauna, pływalnia, siłownia, sala treningowa). Do zakażenia najczęściej dochodzi na basenie, ponieważ rozpulchnienie warstwy rogowej podczas kontaktu z wodą zwiększa prawdopodobieństwo wnikania wirusa przez barierę naskórkową, a w efekcie zakażenie. Infekcja rozwija się w ciągu kilku miesięcy, szczególnie w miejscach narażonych na przeciążenia, podrażnienia, ucisk i urazy. 

Patogen atakuje i jest skuteczny zwłaszcza wtedy, gdy organizm jest osłabiony. By do tego doszło, wystarczy wyziębienie organizmu, długotrwały stres, przeziębienie czy nieodpowiednia dieta. Na atak wirusa najbardziej narażone są dzieci do 12. roku życia, ponieważ na tym etapie życia układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Aby zarazić się kurzajką, wystarczy powierzchowny kontakt. Można też je, w przypadku pojawienia się jednej zmiany, rozsiać w inne miejsca na ciele. 

Czym usunąć kurzajki na stopie? 

Kurzajki na stopie najczęściej znikają samoistnie. Mogą się utrzymywać od kilku miesięcy do nawet trzech lat, potem obumierają. Ponieważ są wysoko zakaźne, należy je usuwać. Sposobów na pozbycie się problemu na stopie jest wiele. Do najczęściej stosowanych należą: 

  • wymrażanie ciekłym azotem (krioterapia). Można je przeprowadzić samodzielnie, w warunkach domowych. Wystarczy kupić preparaty do wymrażania brodawek w aptece,  
  • laseroterapia, która polega na usuwaniu brodawek przy użyciu lasera. Zabieg jest bezbolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Należy do najczęściej stosowanych metod, 
  • elektrokoagulacja. Istotą jest koagulacja (ścięcie) białka za pośrednictwem łuku elektrycznego. Zabieg ten przeprowadzany jest w gabinecie lekarskim, w znieczuleniu miejscowym. Trwa kilka minut. Niestety po usunięciu kurzajki na stopie może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie, rana goi się kilka tygodni i niekiedy pozostaje blizna, 
  • zabiegi chirurgiczne, polegające na usunięciu brodawek za pomocą skalpela. Ta metoda inwazyjna jest zalecana wyłącznie w przypadku dużych zmian skórnych oraz w sytuacji, gdy pozostałe metody leczenia kurzajek na stopie zawiodły.  

W przypadku stwierdzenia objawów infekcji warto stosować środki, które zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, na przykład spraye do usuwania kurzajek i brodawek. 

Kurzajka na stopie - domowe sposoby leczenia 

Co na kurzajki na stopie u dziecka i dorosłego? Zawsze, jeśli istnieje taka możliwość, warto zastosować metody naszych babć. Jedną z najstarszych domowych metod leczenia brodawek są okłady z glistnika, zwanego też jaskółczym zielem. Wystarczy posmarować zmianę żółtopomarańczowym sokiem, który wydziela złamana łodyga rośliny. Przed zabiegiem warto namoczyć stopy w wodzie. 

Inne pomysły do smarowanie zmiany sokiem z łodygi mniszka lekarskiego lub z olejku z drzewa herbacianego, a także okłady z czosnku (rozgnieciony czosnek należy przyłożyć do kurzajki i zakleić plastrem). Pomocne mogą być kąpiele stóp w roztworze soli.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.