500+ na dziecko. Nie przegap terminu składania wniosków. Możesz stracić nawet 1500 złotych

500+ na dziecko jest świadczeniem, o które mogą się od tego roku ubiegać praktycznie wszyscy rodzice. Uwaga! Termin składania wniosków niedługo upływa.

500+ stanowi jeden z filarów tzw. "Nowej Piątki PiS". Po zmianach, wprowadzonych w tym roku, świadczenie jest dostępne praktycznie dla wszystkich rodzin. Każdy jednak, kto chce się ubiegać o pieniądze na dziecko z tytułu świadczenia, powinien się pośpieszyć. Termin składania wniosków upływa lada moment. 

500+. Do kiedy złożyć wniosek?

Nawet 1500 złotych więcej mogą zyskać rodzice i opiekunowie, którzy się pośpieszą i złożą wniosek o wypłatę 500+ do 30 września. Dlaczego? Otóż, jak czytamy w przepisach, jeśli nasze dokumenty wpłyną do końca tego miesiąca, pieniądze z tytułu świadczenia otrzymamy do 30 listopada z wyrównaniem za lipiec, sierpień i wrzesień. Tym samym złożenie wniosku po 30 września może kosztować nas nawet 1500 złotych, ponieważ nie będzie przysługiwało nam wyrównanie za poprzednie miesiące. 

500+ i co dalej? Zobacz, co jeszcze rodzinom oferuje rząd:

Zobacz wideo

500+. Kto może ubiegać się o pieniądze?

Od tego roku zasady przyznawania świadczenia 500+ stały się znacznie bardziej liberalne. Do tej pory kryterium dochodowe uniemożliwiało przystąpienie do programu wielu rodzinom. Teraz jednak 500+ przysługuje na każde dziecko do momentu ukończenia przez nie 18 lat. Wcześniej nasze miesięczne dochody nie mogły przekraczać 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie (1200 zł, jeśli było w niej dziecko z niepełnosprawnością).

500+. Jak złożyć wniosek?

Złożyć wniosek o 500+ można na dwa sposoby. Rodzic lub opiekun prawny albo musi udać się do urzędu miasta, gminy lub ośrodka pomocy społecznej, albo może też ubiegać się o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 lipca można już składać dokumenty za pośrednictwem portalu Emp@tia, poprzez bankowość elektroniczną lub PUE ZUS

500+. Zmiany w 2021 roku

Ten rok przyniósł szereg zmian w wypłacaniu 500+, jednak i na kolejne lata rząd przygotował pewne korekty. Najważniejszą z nich jest zmiana okresu świadczeniowego. Aktualnie jest to październik-wrzesień, a w 2021 miałby to być czerwiec-maj. W związku z tym miałby się zmienić także termin składania wniosków - z lipca na luty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.