Dieta kopenhaska - zasady, jadłospis, efekty i opinie

Dieta kopenhaska jest niskokaloryczna, krótkotrwała i efektywna, jednak nie może jej stosować każdy. Ponieważ uznaje się ją za bardzo rygorystyczną, budzi żywe zainteresowanie, wiele kontrowersji i pytań. Na czym polega dieta kopenhaska i jakie są jej zasady? Co zawiera typowy jadłospis? Na jakie efekty można liczyć?

Dieta kopenhaska nie jest  łatwą i przyjemną dietą - ma żelazne zasady. Nazywana jest dietą cud, ponieważ pozwala na szybka utratę zbędnych kilogramów, niestety zwykle jest to okupione wyrzeczeniami, głodem i zaburzeniem równowagi organizmu. Dieta ta wymaga silnej woli i przestrzegania jej założeń. Nie dopuszcza żadnych ustępstw i odstępstw, a najmniejsza modyfikacja zmniejsza jej skuteczność i działanie. Jadłospis w diecie kopenhaskiej musi być rygorystycznie przestrzegany.

Dietę kopenhaską (zwana także dietą trzynastodniową) można stosować raz na dwa lata, nie częściej. Nawet niewielkie "grzeszki" powodują przerwanie diety. Można ją znów podjąć dopiero po dwóch latach.

Zobacz co dzieci sądzą o zdrowym jedzeniu:

Zobacz wideo

Dieta kopenhaska - zasady

Zasady diety kopenhaskiej są klarowne:

  • dieta trwa 13 dni,
  • dzienna dawka kalorii jest bardzo niska. Waha się od 500 do 800 kcal,
  • codziennie zjada się 3 posiłki. Wyznaczone godziny śniadań, obiadów i kolacji są zawsze takie same. Śniadanie: godzina 8:00–9:00, obiad do godziny 14:00 i kolacja 17:00–18:00,
  • należy wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie. Najbardziej wskazana jest niegazowana woda mineralna, choć dopuszcza się picie zielonej herbaty. Rano należy wypić czarną kawę z kostką cukru, co ma pobudzić organizm do działania,,
  • między posiłkami nie wolno podjadać,
  • nie można stosować soli ani innych przypraw,
  • ze względu na bardzo małą kaloryczność diety dozwolone jest stosowanie preparatów multiwitaminowych,
  • po zakończeniu diety należy stopniowo zwiększać ilość kalorii.

Dieta kopenhaska - jadłospis

Jadłospis diety jest oparty na założeniu, że należy wyeliminować z posiłków węglowodany (pieczywo, kasze, ryż, makaronu) i tłuszcze, a co a tym idzie, maksymalnie ograniczyć dzienną dawkę kalorii. Tym samym jadłospis jego monotonny i ubogi w składniki odżywcze. Dostarcza niewielu kalorii, z czego:

  • 35% to białka,
  • 40% - tłuszcze,
  • 25% - węglowodany.

Podstawą diety jest chude mięso, mięso chudych ryb, takich jak dorsz i pstrąg, jaja, pojawiają się również warzywa oraz śladowe ilości owoców, a także napoje.

Dieta kopenhaska opiera się na siedmiu powtarzających się jadłospisach, których celem jest przyspieszenie przemiany materii. Co jest ważne? O ile można zmieniać kolejność posiłków w ciągu dnia (obiad-kolacja), o tyle nie jest dozwolone zmienianie posiłków pomiędzy dniami. Efekty diety kopenhaskiej są zadowalające wyłącznie wówczas, gdy zasady są przestrzegane rygorystycznie. 

Dieta kopenhaska - efekty

Dieta kopenhaska jest bardzo efektywna. Zdarza się, że rezultaty widoczne bądź odczuwalne są po jednym dniu stosowania, ponieważ waga spada nawet o pół kilograma. W rezultacie, po zakończeniu pełnej, 13-dniowej diety, można stracić na wadze nawet 10 kilogramów. Wyniki są spektakularne.

Efekty diety są widoczne bardzo szybko, niestety po jej zakończeniu powrót do normalnych nawyków żywieniowych jest związany z dużym ryzykiem ponownego przybierania na wadze. Może wystąpić efekt jojo.

Dieta kopenhaska - opinie. Wady i zalety

Zaletą diety kopenhaskiej jest jej efektywność i skuteczność oraz fakt, że przyrządzanie posiłków nie jest czasochłonne i nie wymaga dużego zaangażowania, a sama dieta nie trwa długo. I to w kwestii plusów byłoby na tyle.

Dieta kopenhaska ma wielu zwolenników, ale większą grupę wydają się stanowić jej krytycy. Jakie są opinie na jej temat? Co mówią zarówno osoby, które ją stosowały, jak i specjaliści?

Nie każdy jest zadowolony z efektów, wiele osób nie wytrzymuje głodu. Zdarza się, że ci, którzy wytrwali na 13-dniowej diecie, po powrocie do swoich nawyków żywieniowych, musieli się zmierzyć z efektem jojo. Osoby stosujące dietę kopenhaską często skarżą się na: osłabienie, znużenie, bóle głowy, bóle brzucha, nudności.

Jak podkreślają dietetyczki - Urszula Paszek oraz Dominika Wnęk z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum - dieta kopenhaska nie ma nic wspólnego z zasadami zdrowego żywienia. Nie uczy też, jak trwale zmieniać nawyki żywieniowe. Stosowanie jej może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo powstania ciał ketonowych i ogólnego zakwaszenia organizmu, może też dojść do niedoborów witamin i niektórych składników mineralnych.

Ze względu na wyniszczający charakter (dieta kopenhaska nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz energii) i towarzyszący jej głód oraz dyskomfort, nie jest polecana przez dietetyków. Osoby, które planują ją wdrożyć, nie powinny mieć kłopotów ze zdrowiem. Absolutnie nie mogą jej stosować dzieci i młodzież, a także osoby starsze oraz pracujące fizycznie. Można powiedzieć, że na dietę kopenhaską mogą się zdecydować wyłącznie osoby w średnim wieku, które są zdrowe, a chcą bądź muszą w szybkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednakże nawet one powinny przed podjęciem diety skonsultować się z lekarzem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.