Leki na uspokojenie - działanie, rodzaje, skutki uboczne

Leki na uspokojenie stosuje się w sytuacjach stresowych i w stanach napięcia, które są wywoływane przez wiele sytuacji życiowych. Zarówno silne przeżycia, jak i permanentne zdenerwowanie, a co za tym idzie podniesiony poziom kortyzolu - hormonu stresu - we krwi negatywnie wpływają na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Dlatego trzeba temu przeciwdziałać. Jeśli próby zrelaksowania się i odstresowania zawodzą, konieczne staje się sięgniecie po leki na uspokojenie. Jakie są ich rodzaje i działanie, także to niepożądane?

Leki na uspokojenie są kołem ratunkowym w sytuacjach stresowych i stanach napięcia. Pomagają, ponieważ łagodzą nadmierne pobudzenie psychiczne, tonują nadwrażliwość, rozdrażnienie czy rozkojarzenie, łagodzą dolegliwości psychosomatyczne (na przykład bóle głowy), działają rozluźniająco i uspokajająco, przywracają stan równowagi emocjonalnej, a także ułatwiają zasypianie, pomagają na bezsenność. Jakie leki wybrać?

Zobacz wideo

Ziołowe leki na uspokojenie

W stanach napięcia można się wspierać ziołowymi lekami na uspokojenie, które swoim łagodnym działaniem tonują rozdrażnienie i emocje, pomagają obniżyć poziom stresu, ułatwiają zasypianie. Większość receptur oparta jest na wyciągach z melisy, szyszek chmielu czy korzenia lekarskiego, potocznie nazywanego walerianą.

Ziołowe leki na uspokojenie mogą występować w różnych formach: mieć postać miękkich tabletek, twardych kapsułek oraz syropów. Wiele bezpiecznych ziół, które ma właściwości tonujące i uspokajające, można kupić w sklepie zielarskim, w formie suszu bądź jako składnik mieszanek do sporządzania naparów (można również sięgać po rumianek i kwiaty lawendy wąskolistnej). To leki na uspokojenie, które nie uzależniają.

Jeśli leki nie działają, nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto poprosić o pomoc lekarza. Choć terapię należy rozpocząć od ziołowych tabletek na uspokojenie, czasem wskazane są leki o silniejszym działaniu, wydawane na receptę.

Leki na uspokojenie na receptę

Lekarz, po zebraniu dokładnego wywiadu i przeanalizowaniu stanu zdrowia, może wypisać potrzebującemu pacjentowi receptę na tabletki uspokajające. Te zwykle zawierają hydroksyzynę i benzodiazepiny. O czym pamiętać podczas ich zażywania?

Leki na uspokojenie na receptę:

  • mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego powinny być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarską,
  • benzodiazepiny działają jedynie objawowo (nie likwidują przyczyn), hamująco na struktury ośrodkowego układu nerwowego związane z regulacją czynności emocjonalnych. Szybko i dobrze się wchłaniają, ale łatwo wywołują uzależnienie (psychiczne i fizyczne) oraz zespół abstynencyjny,
  • hydroksyzyna posiada właściwości uspokajające, ponieważ hamuje niektóre funkcje funkcji mózgu, może wywoływać bóle głowy czy senność. Hydroksyzyna jest lekiem na uspokojenie stosowanym nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Podaje się ją małym pacjentom przy nadpobudliwości, nerwicy lękowej, w łagodzeniu świądu, a także nudnościach i wymiotach, przed zabiegami operacyjnymi i po nich. O tym, jakie leki na uspokojenie dla dzieci są najlepsze i wskazane, zawsze decyduje lekarz,
  • leki na uspokojenie a ciąża: preparatów nie należy stosować ani u kobiet będących w ciąży, ani karmiących piersią.
  • podczas przyjmowania leków uspokajających nie wolno spożywać alkoholu,
  • jeśli pojawią się skutki uboczne, należy o nich poinformować lekarza.

Leki na uspokojenie - zalety i wady. Działania niepożądane

Leki na uspokojenie poprawiają samopoczucie, mają wpływ na funkcjonowanie, jednak nie należy przesadzać z ich stosowaniem. Ponieważ oczywiste jest, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować z życia sytuacji stresowych czy stanów napięcia, należy dbać nie tylko o kondycje psychiczną, ale i o psychiczną odporność. Zdecydowanie warto stosować techniki relaksacyjne, a i prowadzić higieniczny tryb życia, w którym nie brakuje miejsca na przyjemności, relaks i aktywność fizyczną, która w przyjemny sposób redukuje napięcia i łagodzi stres. Po leki na uspokojenie - tak ziołowe, jak i na receptę - należy sięgać z umiarem i rozwagą, tylko wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba oraz konieczność.

Wadami są działania niepożądane leków uspokajających. O ile ziołowe leki na uspokojenie rzadko wywołują skutki uboczne, można po nich pracować czy prowadzić samochód, o tyle środki uspokajające przepisywane na receptę mogą zaburzać koncentrację, wywoływać uczucie oszołomienia, a także sprawiać, że pojawia się wrażenie osłabienie funkcji intelektualnych. Zagrożeniem jest również uzależnienie psychiczne oraz nasilenie lęku po odstawieniu leku uspokajającego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA