Plemnik - ile żyje? Z czym wiąże się problem leniwych plemników?

Plemnik to gameta męska, która odgrywa znaczącą rolę w rozmnażaniu płciowym. Ile żyją plemniki? W jakich przypadkach określa się je jako leniwe? Wyjaśniamy.

Plemniki - spis treści:

  1. Plemnik - co to jest?
  2. Budowa plemnika
  3. Ile żyją plemniki?
  4. Plemniki - gdzie się znajdują?
  5. Leniwe plemniki

Plemnik - co to jest?

Plemnik to haploidalna komórka rozrodcza, którą wytwarza gonada osobnika płci męskiej. Jako pierwszy plemniki w trakcie badań zaobserwował holenderki kupiec Antoni van Leeuwenhoek. Jego pasją była obserwacja różnych substancji i przedmiotów pod mikroskopem. Pewnego razu postanowił zbadać także męskie nasienie. Dostrzegł wówczas bardzo ruchliwe paprotki. W ten sposób zostały odkryte plemniki.

W jednej porcji nasienia, które wydziela się w czasie wytrysku, znajduje się od 100 do 500 milionów plemników. Co ciekawe, plemniki to tylko 1 procent składu spermy. Męskie nasienie składa się także m.in. z selenu, magnezu, cynku, witaminy C, a także aminokwasów. Jest także źródłem hormonów - estrogenu i testosteronu.

Budowa plemnika

Jak wygląda plemnik? Musi posiadać witkę, główkę i tak zwaną czapeczkę, która składa się z enzymów umożliwiających przebicie ściany komórki jajowej. Co ciekawe, istnieją plemniki, które mają bardzo małe główki lub są one rozdęte. Zdarza się także, że część z nich nie posiada czapeczki lub na odwrót - jest ona zbyt duża. Istnieją plemniki bez witki lub z dwiema witkami. Warto także zaznaczyć, że zdrowy plemnik porusza się do przodu.

Sperma - bogata nie tylko w plemniki. Czy może być skutecznym środkiem na zmarszczki? Więcej na ten temat dowiesz się TUTAJ >>

Ile żyją plemniki?

W pochwie plemnik może przeżyć nawet trzy dni. Jednak jest to wyjątek. W miejscach, w których panuje temperatura pokojowa, umierają one wręcz natychmiastowo. Jeśli więc nasienie mężczyzny znajdzie się na ręczniku, którego użyje kobieta, nie ma zagrożenia, że w ten sposób dojdzie do zapłodnienia.

Plemniki - gdzie się znajdują?

Plemniki znajdują się nie tylko w spermie. Zawiera je także preejakulat, czyli wydzielina, która pojawia się w czasie podniecenia seksualnego. Warto jednak zaznaczyć, że jest ich tam znacznie mniej niż w spermie, a ich ruchliwość jest upośledzona.

Zobacz wideo

Czy można zajść w ciążę na skutek dostania się preejakulatu do pochwy? Ta kwestia zastanawia wiele osób, które pytają o to na forach internetowych. Jest to możliwe, ale znacznie trudniejsze niż w sytuacji, gdy do pochwy zostaje wprowadzone nasienie.

Leniwe plemniki

Leniwe plemniki to temat, który coraz częściej jest poruszany w kontekście problemu męskiej niepłodności. Dlaczego jest to takie istotne? Wyjaśnił to w rozmowie z naszym serwisem profesor Maciej Kurpisz, szef zakładu Biologii Rozrodu i Komórek Macierzystych w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk:

Plemniki różnią się od siebie temperamentem, czyli szybkością ruchu i uderzeń witki. Ale najważniejsze jest to, czy i w jakim tempie posuwają się naprzód, bo od tego zależy, jaką mają szansę dotarcia do celu. Norma to 50 proc. ruchliwych plemników.

Co rozleniwia plemniki? To przede wszystkim zła dieta, w której brak cynku, karnityny, kwasów tłuszczowych omega-3, a także witaminy A i C. Informację na temat tego, czy u danego mężczyzny występuje mała ruchliwość plemników, uzyskamy dzięki badaniom spermy.

Warto jednak zaznaczyć, że leniwość plemników nie jest sytuacją nieodwracalną. Taka diagnoza powinna zmobilizować mężczyznę do urozmaicenia swojego jadłospisu o produkty bogate m.in. w cynk, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminę A i C. Zwykle zalecane jest także zwiększenie aktywności fizycznej, która wpływa na większą produkcję testosteronu.

Plemniki - o tym pamiętaj:

  • Plemniki odgrywają jedną z najistotniejszych ról w rozmnażaniu płciowym.
  • Musi posiadać witkę, główkę i tak zwaną czapeczkę, która składa się z enzymów umożliwiających przebicie ściany komórki jajowej.
  • Zdrowy plemnik porusza się do przodu.
  • Plemniki zostały odkryte w XVII wieku przez holenderskiego kupca.
  • Plemniki znajdują się nie tylko w spermie. Zawiera je także preejakulat, czyli wydzielina, która pojawia się w czasie podniecenia seksualnego.
  • Co rozleniwia plemniki? To przede wszystkim zła dieta, w której brak cynku, karnityny, kwasów tłuszczowych omega-3, a także witaminy A i C.

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA