Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która dotyczy osób dorosłych. Charakterystyczne jest pojawienie się zaczerwienienia i zapalnych wykwitów w centralnej części twarzy. Choroba źle wpływa zarówno na wygląd, jak i samopoczucie, dlatego warto wiedzieć, co odpowiada za jej występowanie i co nasila objawy. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia trądziku różowatego?

Trądzik różowaty to przewlekłe i zapalne schorzenie skóry, które manifestuje się występowaniem wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych. Charakterystyczne dla jej przebiegu jest to, że na przemian pojawiają się okresy zaostrzenia i wyciszenia objawów.

Zobacz wideo

Ta choroba skóry dotyka najczęściej osoby w wieku dojrzałym, zwykle kobiety po 40. roku życia. Wzmożona zapadalność na trądzik różowaty u kobiet przypada na okres ciąży, przekwitania, a także owulację i menstruację. Trądzik różowaty u dzieci nie występuje, zaś wśród mężczyzn pojawia rzadziej, choć ma znacznie cięższy przebieg.

Wyróżnia pięć postaci trądziku różowatego: rumieniowa z teleangiektazjami, grudkowo-krostkowa, przerostowo-naciekowa, oczna, ziarniniakowa. Trądzik różowaty najczęściej obejmuje centralne części twarzy, czyli czoło, nos, policzki i brodę. Zmiany rzadziej można dostrzec na dekolcie i plecach, skórze głowy.

Trądzik różowaty - przyczyny

Trądzik różowaty rozwija się głównie na podłożu łojotoku oraz zaburzeń naczyniowych. Oznacza to, że ryzyko zachorowania jest większe, jeśli zdiagnozowane łojotokowe zapalenie skóry oraz przebyty ostry trądzik młodzieńczy. Za powstawanie trądziku różowatego odpowiadają:

  • zjawiska immunologicze (autoimmunologiczny charakter choroby),
  • zaburzenia naczynioruchowe (o trądziku różowatym mówi się, że to "nerwica małych naczyń skóry"),
  • czynniki genetyczne (uwarunkowania odpornościowe czy hormonalne),
  • czynniki środowiskowe (uszkodzenia mechaniczne, niewłaściwa dieta, a także stosowanie maści i kremów steroidowych),
  • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (zwykle niedokwasota i nieżyt żołądka),
  • zakażenia skórne, które wywołują stan zapalny wokół mieszka włosowego.

Trądzik różowaty - objawy

Głównym i charakterystycznym objawem trądziku różowatego jest pojawienie się zaczerwienienia i zapalnych wykwitów w centralnej części twarzy.
W przebiegu choroby obserwuje się różne zmiany. W początkowym etapie są to zmiany rumieniowe - na twarzy pojawia się przemijające zaczerwienie skóry. Zmiany grudkowe i krostkowe pojawiają się później i okresowo. Z kolei zmiany przerostowe są typowe dla zaawansowane stadium schorzenia. Trądzik różowaty to nie tylko zmiany skóry, ale również jej pieczenie i świąd, uczucie gorąca oraz napięcia i ściągnięcia skóry. Częstym powikłaniem jest zapalenie spojówek.

Trądzik różowaty - leczenie

Leczenie trądziku różowatego jest procesem złożonym i zależy od wielu czynników, między innymi rodzaju i zaawansowania zmian. Terapia obejmuje:

  • leczenie miejscowe (kremy, maści, żele i roztwory),
  • leczenie kosmetyczne (ultradźwięki, galwanizacja, jonoforeza, elektrokoagulacja, laserowe zamykanie naczynek),
  • leczenie ogólnoustrojowe. Stosowane leki to antybiotyki, a także izotretynoina, syntetyczna pochodna witaminy A, która zmniejsza aktywność gruczołów łojowych i hamuje się ich rozrost, choć posiada wiele skutków ubocznych. Pomocne są także witaminy: B2, B3, K i kwas askorbinowy,
  • laseroterapia i fototerapia wykonywane w seriach,
  • leczenie operacyjne.

Nie mniej ważne jest unikanie fizycznych czynników, które wywołują objawy trądziku oraz stosowanie diety. Czynnikami, które mają wpływ na pojawianie się i zaostrzanie zmian są używki, nadmierny stres i wysiłek fizyczny, przebywanie na słońcu oraz narażanie skóry twarzy na działanie wysokich temperatur. Nie bez znaczenia jest spożywanie alkoholu, mocnej kawy i herbaty, a także czekolady i ostrych potraw. Z pomocą przychodzą też domowe sposoby na trądzik różowaty.

Trądzik różowaty - domowe sposoby

Najważniejsze jest, by dbać o skórę twarzy. Kluczowe jest jej oczyszczanie, tak codzienny demakijaż, jak i okresowe zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym. Nie mniej ważne natłuszczanie, nawilżanie cery oraz łagodzenie podrażnień.

Do pielęgnacji twarzy i zmagań z trądzikiem różowatym można wykorzystywać gotowe kosmetyki, koniecznie o dobrym i naturalnym składzie, które są nie tylko skuteczne, ale i delikatne i bezpieczne. Na jakie składniki w kosmetykach zwracać uwagę? Na wyciąg z kasztanowca, nagietka lub miłorzębu japońskiego, bisabolol, pantenol, alantoinę, witaminę E, witaminę PP, witaminę C, witaminę K. Do domowych sposobów na trądzik różowaty należy stosowanie rumianku, siemienia lnianego, zielonej herbaty i płatków owsianych.

Wyleczenie trądziku różowatego jest trudne, pracochłonne i czasochłonne. Działania się jednak ważne, ponieważ łagodzą uciążliwe objawy, tonują zmiany i w rezultacie poprawiają samopoczucie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA