Erytrocyty w moczu - czy to powód do niepokoju?

Erytrocyty w moczu, inaczej krwiomocz, mogą świadczyć o chorobach układu moczowego, być następstwem urazu nerek lub pęcherza, ale i pojawić się w wielu innych niepokojących okolicznościach. To dlatego obecność krwi w moczu zawsze jest objawem alarmującym, wymagającym szybkiego wyjaśnienia - zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Jakie są przyczyny i objawy przypadłości? Jak wykryć erytrocyty w moczu?

Erytrocyty w moczu pojawiają się, gdy dojdzie do uszkodzenia bariery filtracyjnej. To nieprawidłowość, ponieważ czerwone krwinki powinny przez cały czas swojego życia, które trwa około 120 dni, pozostawać w naczyniach krwionośnych. Ma to ścisły związek z ich istotą i wypełnianą w organizmie funkcją. Erytrocyty, czyli czerwone krwinki, to najliczniejsza grupa komórek krwi w organizmie. Zawierają duże ilości hemoglobiny, a ich rolą jest dostarczanie tlenu do komórek. Produkowane są w szpiku kostnym, skąd uwalniane są do krwi. Nie powinny trafiać do moczu.

Zobacz wideo

Erytrocyty w moczu - objawy i badania

Erytrocyty w moczu może wykazać proste badanie ogólne moczu, wykonywane tak profilaktycznie, jak i ze wskazań medycznych, na podstawie obserwacji objawów czy w celu monitorowanie leczenia urazów i zakażeń. Najbardziej wiarygodne wyniki uzyskuje się badając próbkę pierwszego porannego moczu, który jest pobrany ze środkowego strumienia. Nie mniej ważne jest, by przed pobraniem próbki moczu do badania umyć okolice intymne, ze szczególnym uwzględnieniem okolicy ujścia cewki moczowej i warg sromowych bądź żołędzi.

Z obecnością erytrocytów w moczu związana jest zmiana koloru moczu, który może mieć ciemniejszy, a i bardziej różowy bądź czerwony odcień. Ma to związek z charakterem obecnych w moczu erytrocytów, który można ustalić podczas badania mikroskopijnego osadu moczu. Jeśli erytrocyty są świeże, mocz jest różowy. Może to świadczyć o chorobie dolnego odcinka układu moczowego. Erytrocyty wyługowane w moczu (o zmienionej budowie) zwiastują bardziej skomplikowane problemy zdrowotne, obejmujące górny odcinek układu moczowego. Wówczas mocz jest brunatny. Intensywność koloru moczu zależy od ilości krwi w moczu (choć może być zmieniona po zjedzeniu buraków czy po zażyciu niektórych leków). Czasem obecność erytrocytów w moczu może się manifestować gorączką, bólem brzucha i pleców oraz skąpomoczem. Gdy nadmierną liczbę erytrocytów wykrywa się jedynie podczas badania moczu, mówi się o krwiomoczu mikroskopowym (krwinkomocz).

Norma erytrocytów w moczu

Pojedyncze erytrocyty w moczu nie powinny budzić niepokoju. Norma erytrocytów w moczu to od 3 do 4 czerwonych krwinek widocznych w polu widzenia podczas badania mikroskopijnego osadu moczu. Przekroczenie tej ilości uznawane jest za krwiomocz. Normą jest, jeśli podczas badania próbki moczu testem paskowym wynik jest ujemny, zaś podczas badania osadu moczu pod mikroskopem widocznych jest nie więcej niż 3 erytrocyty w polu widzenia.

Pojawienie się erytrocytów w moczu zawsze powinno być powodem rozszerzonej diagnostyki. Najważniejsze jest powtórne badanie ogólne moczu. Badania, które warto wykonać po stwierdzeniu erytrocytów w moczu, to USG jamy brzusznej i miednicy, a także parametry pracy wątroby, nerek i układu krzepnięcia.

Co ważne badania moczu oraz inne badania tak laboratoryjne, jak i obrazowe, pozwalają nie tylko zdiagnozować problem, czyli odnotować obecność erytrocytów w moczu, ale i ustalić tego przyczynę.

Erytrocyty w moczu - przyczyna

Erytrocyty w moczu mogą świadczyć o chorobach układu moczowego - wskazywać zarówno na niegroźne infekcje, jak i poważne problemy. Bywa, że są skutkiem poważnego urazu nerek lub pęcherza. Zdarza się także, że czerwone krwinki w moczu w śladowych ilościach pojawiają się wskutek żylaków odbytu, wysiłku fizycznego, miesiączki czy stosunku płciowego. Jeśli jest ich więcej, przyczyny krwiomoczu są zwykle poważne. Najczęstsze przyczyny pojawienia się erytrocytów w moczu to kłębuszkowe zapalenie nerek, kamica moczowa, zakażenie układu moczowego, uraz dróg moczowych i nerek, nowotwór układu moczowego. Inne przyczyny to marskość wątroby czy niewydolność krążenia.

Erytrocyty w moczu dziecka

Obecność erytrocytów w moczu dziecka w ilościach wykraczających poza normę może być związana z zaburzeniami metabolizmu i może świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego, skazie krwotocznej, nadmiernym wydalaniu jonów wapnia i szczawianów z moczem.

Erytrocyty w moczu w ciąży

Erytrocyty w moczu w ciąży najczęściej są objawem infekcji dróg moczowych, na które przyszłe mamy są narażone bardziej niż inne kobiety. Czasem krwiomocz jest objawem kamieni w nerkach i pęcherzu, anemii sierpowatej lub cukrzycy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA