Soda oczyszczona - co można nią leczyć? Kiedy i na co pomaga?

Soda oczyszczona, nieorganiczny związek chemiczny, jest szeroko stosowana w kuchni, kosmetyce czy przemyśle, ale i lecznictwie. Ma wiele właściwości i zaskakujących zastosowań. Na jakie dolegliwości pomaga? Kiedy warto po nią sięgać? Co leczy soda oczyszczona?

Soda oczyszczona to zwyczajowa i handlowa nazwa wodorowęglanu sodu, który ma wiele właściwości. Ponieważ działa fermentująco, delikatnie żrąco, do tego neutralizuje kwasy i pochłania zapachy, jest traktowana jako środek uniwersalny, pomocny w wielu różnych sytuacjach.

Zobacz wideo

Sodę oczyszczoną pozyskuje się z trony (soda śnieżna), będącej materiałem kopalnianym - wydobywa się ją z dużych głębokości. Można ją również znaleźć w osadach wód słodkich czy w wodach gruntowych, jak również w organizmie człowieka, gdzie utrzymuje właściwy stopień kwasowości (pH) w krwiobiegu. Soda oczyszczona jest obecna w ślinie - neutralizuje kwasy osłabiające zęby oraz żołądku - zapobiega powstawaniu wrzodów. Wspomaga również proces oddychania.

Jej właściwości odkryli mieszkańcy kolonialnej Ameryki. Pierwotnie używano jej do wspomagania wypieku ciasta. Dziś soda oczyszczona znajduje o wiele szersze zastosowanie, także w lecznictwie.

Soda oczyszczona na infekcje dróg oddechowych

Soda oczyszczona ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Warto po nią sięgać, gdy dokucza infekcja górnych dróg oddechowych. Sprawdzi się:

  • do wykonywania inhalacji, które zwalczają katar, kaszel i ból gardła. Do miski wystarczy wlać gorącą wodę i wsypać łyżkę sody. Pochylić się nad naczyniem, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę nosem. Inhalacje z sodą oczyszczoną zmniejszają obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych i udrażniają nos,
  • w postaci kropli do nosa, zrobionych z 1/4 łyżeczki sody i łyżki wody. Dwie krople do każdego otworu nosowego pomogą na katar,
  • jako płukanka do gardła, stosowana co najmniej raz dziennie.

Soda oczyszczona na dolegliwości trawienne

Soda oczyszczona to środek wspomagający leczenie wielu chorób i dolegliwości, także tych w obrębie układu pokarmowego. Jest zalecana na dolegliwości trawienne. Sodę zaleca się pić w celu łagodzenia nudności, wymiotów, niestrawności, wzdęć i na zgagę, ponieważ neutralizuje kwas żołądkowy, łagodzi uczucie pieczenia w przełyku. Roztwór sody trzeba pić przez kilka dni, dwa razy dziennie.

Soda oczyszczona i leczenie infekcji dróg moczowych

Soda oczyszczona sprawdzi się przy zapaleniu pęcherza moczowego, leczeniu infekcji dróg moczowych oraz chorób nerek, ponieważ łagodzi dolegliwości - likwiduje ból, pieczenie czy podrażnienie. Wodorowęglan sodu dodatkowo wspiera pracę dróg moczowych - jest naturalnym elektrolitem, przyczynia się do zmniejszenia kwasowości moczu. Przy infekcjach dróg moczowych warto pić sodę oczyszczoną rozcieńczoną w wodzie z dodatkiem świeżego soku z cytryny (soda wzmacnia jego działanie) lub dodawać ją do kąpieli.

Soda oczyszczona na problemy skórne

Soda oczyszczona zdaje egzamin w leczeniu problemów skórnych. Ponieważ ma właściwości bakteriobójcze, można nią przemywać rany, pomaga łagodzić stany zapalne skóry. Jest doskonałym środkiem do zwalczania aft w jamie ustnej oraz pęknięć skóry w kącikach ust.

Warto po nią sięgać przy oparzeniach słonecznych oraz ukąszeniach owadów, ponieważ łagodzi dyskomfort. Ulgę w swędzeniu i bólu po spotkaniu z insektem przyniesie pasta zrobiona z sody i wody, z kolei oparzenia słoneczne ukoi kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej lub mikstura z sody, mąki kukurydzianej i płatków owsianych.

Soda oczyszczona sprawdzi się także w przypadku małych dzieci. Pomoże na ciemieniuchę i pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt, ponieważ łagodzi podrażnienia i neutralizuje kwas zawarty w moczu. Nie wolno jednak robić zasypek z proszku, a myć pupę malucha sodą oczyszczoną rozpuszczoną w ciepłej wodzie. W przypadku ciemieniuchy główkę malucha należy posmarować pastą z sody, a po wyschnięciu spłukać ją wodą.

Soda oczyszczona na kondycję i zdrowie

Soda oczyszczona jest stosowana w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Normalizuje pH, likwiduje zakwaszenie, ma właściwości detoksykacyjne. Terapię polegającą na piciu roztworu sody należy stosować regularnie, jednak nie dłużej niż trzy tygodnie.

Sodzie oczyszczonej, a ściślej mówiąc napojowi stworzonemu na jej bazie, z dodatkiem soku z cytryny, przypisuje się działanie przeciwnowotworowe. Entuzjaści tej metody przekonują, że działanie antynowotworowe cytryny, wzmocnione właściwościami sody, leczy nowotwory. Niemniej nie istnieją na to dowody naukowe i nie należy stosować tej metody bez uzgodnienia z lekarzem.

Soda oczyszczona - przeciwwskazania i środki ostrożności

Terapia sodą oczyszczoną nie jest polecana ciężarnym oraz osobom z nadciśnieniem tętniczym. Ponieważ soda oczyszczona może być niebezpieczna również dla alergików, w przypadku niemowląt i dzieci jej stosowanie warto skonsultować z pediatrą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.