Plamienie przed okresem - czy powinno niepokoić?

Plamienie przed okresem, czyli wydobywanie się niewielkiej ilości krwi z dróg rodnych, zwłaszcza jeśli się powtarza, wymaga wizyty u ginekologa. Może wprawdzie nie zwiastować niczego niepokojącego, ale i być objawem choroby. Jak wygląda plamienie przed okresem i z jakich przyczyn się pojawia?

Plamienie przed okresem może pojawiać się z przyczyn naturalnych, być zwiastunem ciąży, ale i objawem choroby. Jak wygląda plamienie? To niewielka ilość wydzieliny z pochwy (połączona z krwią) bądź będąca krwią. Jego zabarwienie zależy od przyczyny krwawienia. Plamienie z pochwy może mieć kolor od jasnoczerwonego do ciemnoczerwonego lub brązowego.

Zobacz wideo

Przyczyny plamienia przed okresem

Plamienie przed okresem nie zawsze jest niepokojące, nie oznacza patologii. Często jest związane z fizjologicznymi procesami zachodzącymi w organizmie. Co oznacza plamienie? Najczęściej odpowiada za nie:

  • niewydolne ciałko żółte, które produkuje niewystarczającą ilość progesteronu. Jest to tzw. niedomoga lutealna. Niewydolność ciałka żółtego może być wywołana zmniejszoną produkcją pęcherzyków Graafa i przyspieszonym złuszczaniem się śluzówki macicy lub przedwczesnym obumarciem ciałka żółtego. Oprócz plamienia przed okresem w przypadku niedomogi lutealnej obserwuje się zespół napięcia miesiączkowego, mastopatię, czyli ból piersi oraz zmiany w długości cyklu menstruacyjnego (zarówno jego wydłużenie, jak i skrócenie),
  • źle dobrane środki hormonalne,
  • włączenie antykoncepcji hormonalnej (krwawienie często pojawia się na początku terapii), jej przerwanie, a także odstawienie tabletek (wtedy plamienia pojawiają się przed okresem tylko na początku),
  • plamienie okołoowulacyjne, pojawiające się zwykle około 14 dnia cyklu. Jest związane z obniżonym poziomem estrogenów w czasie jajeczkowania. Takie plamienie jest nieznaczne i może trwać około 3-4 dni,
  • inne zaburzenia hormonalne, takie jak hiperprolaktynemia, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zaburzony stosunek estrogenów i progesteronu, zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • zbliżanie się menopauzy. Zwykle obserwują je kobiety po 40. roku życia,
  • różowe plamienie przed okresem może wynikać z niewielkich uszkodzeń naczyń krwionośnych ścian pochwy, ponieważ przed menstruacją narządy płciowe ulegają przekrwieniu.

Plamienie przed okresem - niepokojące przyczyny. Kiedy iść do lekarza?

Plamienie przed okresem zdarza się dość często. Choć zwykle nie jest niepokojące, w niektórych sytuacjach może zwiastować choroby. To dlatego należy zgłosić się do ginekologa, gdy:

  • jeśli plamienie przed okresem pojawia się częściej niż raz w ciągu cyklu miesiączkowego,
  • plamienie przed okresem występuje w czasie trwania kilku cykli miesiączkowych,
  • jeśli plamieniu przed okresem towarzyszą takie objawy jak ból podbrzusza czy gorączka lub gdy wydzielina jest bardzo obfita,
  • jeśli plamienie przed okresem pojawia się dłużej niż 3 miesiące po włączeniu antykoncepcji hormonalnej,
  • plamienie pojawia się bez związku z cyklem miesiączkowym i owulacją, pojawiają się też inne niepokojące objawy, takie jak: zbyt obfite i długie miesiączki, bóle brzucha, skurcze, gorączka.

Jakie mogą być przyczyny plamienia przed okresem?

Plamienie przed okresem jest zjawiskiem zdecydowanie częstym, a w większości przypadków związane jest z wahaniami poziomu hormonów w kobiecym organizmie. Niektóre sytuacje jednak powinny zaniepokoić.

Jeśli zdarzają się często lub po stosunku, plamienia mogą zwiastować nadżerkę, polipy, mięśniaki macicy, zapalenie przydatków lub stan zapalny narządów płciowych. Plamienie przed okresem może być również objawem choroby, zarówno infekcji intymnej, jak i choroby przenoszonej drogą płciową (chlamydioza, rzęsistkowica). Ból jajnika i plamienie - brązowe lub różowe - przed okresem bardzo często jest sygnałem torbieli jajnika, które są konsekwencja zaburzeń hormonalnych. Plamienie przed okresem może być również objawem raka szyjki macicy, macicy lub jajnika.

Plamienia przed okresem mogą być także wywołane przez choroby urazy dróg rodnych. Szczególnie są na nie narażone kobiety po menopauzie, borykające się z atrofią pochwy i zanikiem śluzówki narządów płciowych.

Plamienia mogą występować nie tylko przed okresem, ale również w środku cyklu miesiączkowego lub po menstruacji. Ponieważ zaburzenia miesiączkowania mogą świadczyć o dysfunkcjach układu hormonalnego czy procesie chorobowym, wszelkie nieprawidłowości wymagają uwagi, obserwacji i konsultacji z ginekologiem.

Lekarz, aby stwierdzić, czy plamienie przed okresem, zarówno plamienie różowe, jak i brązowe, jest niepokojące, przeprowadza badanie, ale i wnikliwy wywiad, co pozwala na ustalenie przyczyny nieprawidłowego krwawienia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA