Mikrodermabrazja - wskazania, przeciwwskazania i efekty. Dlaczego warto?

Mikrodermabrazja, nazywana również kontrolowanym mikropeelingiem, jest nowoczesnym, pielęgnacyjnym zabiegiem kosmetycznym, który polega na ścieraniu warstwy rogowej naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Zabieg wpływa na poprawę wyglądu i funkcjonowania skóry, pomaga radzić sobie z różnymi problemami z cerą. Efekty mikrodermabrazji widoczne są od razu. Na czym polega zabieg? Jakie są wskazania i przeciwwskazania?

Mikrodermabrazja to zabieg polegający na delikatnym, mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka i głębszych warstw skóry. To jedna z metod mechanicznego złuszczania naskórka, którą stosuje się od połowy lat 80. XX wieku. Początkowo mikrodermabrazja była wykonywana wyłącznie przez dermatologów, dziś można ją przeprowadzić zarówno u kosmetyczki, jak i w domu. W gabinecie kosmetycznym mikrodermabrazję wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia, które jest wyposażone w diamentowe głowice ścierne lub dyszę, która wyrzuca mikroskopijne kryształki korundu. Można też kupić urządzenie przeznaczone do domowego użytku.

Zobacz wideo

Mikrodermabrazja - efekty

Mikrodermabrazję można wykonać na różnych partiach ciała. Najczęściej stosuje się ją na twarz, szyję, dekolt oraz plecy. Skóra po mikrodermabrazji staje się gładka i wolna od podrażnień. Zabieg mikrodermabrazji:

  • złuszcza naskórek,
  • usuwa zanieczyszczenia,
  • oczyszcza i odblokowuje pory,
  • usuwa zaskórniki i redukuje objawy trądziku,
  • zmniejsza widoczność przebarwień i blizn,
  • odżywia skórę,
  • dotlenia, daje efekt odmłodzenia, poprawia ukrwienie skóry, jej koloryt i elastyczność,
  • wzmacnia produkcję kolagenu,
  • wygładza zmarszczki,
  • wzmacnia wchłanialność składników aktywnych w kosmetykach,

Mikrodermabrazja - na czym polega. Rodzaje

Mikrodermabrazja za pomocą mechanicznego i łagodnego peelingu poprawia wygląd i funkcjonowanie skóry, pomaga poradzić sobie z niedoskonałościami i problemami skórnymi. Polega na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka przy pomocy strumienia mikrokryształków (glinu lub korundu), głowic diamentowych lub tlenu i soli fizjologicznej. To dlatego wyróżnia się trzy rodzaje mikrodermabrazji:

  • diamentową, która polega na ścieraniu warstwy naskórka przy pomocy głowic diamentowych. Jest polecana dla skóry wrażliwej i alergicznej,
  • korundową, polecana osobom z rozszerzonymi porami oraz przebarwieniami. To zabieg zbliżony do mikrodermabrazji diamentowej, choć silniejszy. Różnica polega na tym, że stosuje się nie diament, a mikronizowane kryształki glinu. Jej zaletą jest stymulacja głębszych warstw skóry do produkcji elastyny i kolagenu. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona,
  • tlenową, łączącą w sobie tlen i sól fizjologiczną, którymi można złuszczać obumarły naskórek. To najłagodniejszy rodzaj mikrodermabrazji.

Mikrodermabrazja - dla kogo? Wskazania do zabieg

Wskazaniami do wykonania zabiegu mikrodermabrazji są: trądzik, starzenie skóry, fotostarzenie, zrogowacenia i prosaki, niedoskonałości i nierówności skóry, piegi i przebarwienia, rozstępy, blizny, zmarszczki, wiotkość skóry, zniszczenia skóry i wysuszenie słońcem, zmiany potrądzikowe. Mikrodermabrazja jest dobrym podkładem dla zabiegów laserowych, takich jak fotoodmładzanie, zamykanie naczynek krwionośnych i usuwanie przebarwień. Jest szczególnie polecana kobietom po 40. roku życia.

Mikrodermabrazja - przeciwwskazania i środki ostrożności

Choć zabieg mikrodermabrazji jest mało inwazyjny, nie może być przeprowadzony zawsze i u wszystkich. Ponieważ rany znajdujące się na obszarze, który obejmuje zabieg, są podatne na infekcje, przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu mikrodermabrazji są: uszkodzenia ciągłości skóry, trądzik różowaty i ropowiczy, skłonność do tworzenia bliznowców, naczyniaki jamiste, opryszczka lub brodawki, popękane naczynka krwionośne, zakażenia wirusowe, grzybicze czy bakteryjne, nowotwory i leczenie onkologiczne. Nie udowodniono szkodliwego wpływu mikrodermabrazji na przebieg ciąży.

Decydując się na mikrodermabrazję należy zachować środki ostrożności. Przez kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno stosować chemicznych kremów do depilacji (jak również depilacji woskiem) oraz szorstkich gąbek, ponieważ mogą wywołać podrażnienia bądź prowadzić do uszkodzenia skóry.

Mikrodermabrazja to zabieg bezbolesny i prosty w wykonaniu. Działania niepożądane zdarzają się bardzo rzadko, a jeśli się pojawią, ograniczają się do niewielkiego podrażnienia z uczuciem mrowienia czy świądu.

Ponieważ po zabiegu przez dwa tygodnie należy unikać słońca, najlepszą porą na mikrodermabrazję jest jesień i zima. Zabiegi należy powtarzać. Cena za mikrodermabrazję twarzy waha się między 100 a 200 zł.

Więcej o:
Copyright © Agora SA