Rumianek pospolity - właściwości i działanie

Rumianek pospolity to roślina, która wpisuje się w plenery łąk, pól, parków i ogrodów, a także poboczy ulic i dróg. Choć dla niektórych jest zwykłym chwastem, nie sposób nie dostrzec jego wyjątkowych, prozdrowotnych właściwości. Jakie działanie ma rumianek pospolity? Na co pomaga?

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) należy do rodziny astrowatych. Rośnie zarówno w Europie, jak i w Azji, Ameryce  Północnej czy Australii. W Polsce można go dostrzec na polach, łąkach, w parkach. Przez niektórych traktowany jest jako chwast, przez innych uprawiany w celach leczniczych. To jedna z najstarszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie.

Zobacz wideo

Rumianek jest rośliną jednoroczną i światłolubną o minimalnych wymaganiach glebowych. Osiąga wysokość nawet 60 cm wysokości. Ma nagie, wzniesione i bardzo rozgałęzione pędy, które są porośnięte skrętolegle ułożonymi liśćmi. Wydziela silny, charakterystyczny zapach. Cennym surowcem zielarskim są kwiaty rumianku - ich  olejek zawiera wiele związków o działaniu leczniczym. To między innymi:

  • chamazulen, który ma działanie antyalergiczne,
  • bisabolol, który rozkurcza mięśnie gładkie jelit, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne,
  • spiroeter, który hamuje stany zapalne,
  • a także flawonoidy, związki kumarynowe, śluz, cholina, sole mineralne.

Koszyczki kwiatowe rumianku zbiera się, suszy i przechowuje w szczelnym pojemniku, bez dostępu światła. Suszony rumianek można kupić również w sklepie zielarskim lub w postaci herbatek w torebkach do zaparzania, w wielu sklepach.

Rumianek pospolity - działanie lecznicze

Rumianek pospolity, dzięki zawartym składnikom, które są aktywne biologicznie, ma działanie:

  • uspokajające,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwalergiczne,
  • bakteriobójcze,
  • moczopędne i żółciopędne,
  • przeciwbólowe.

Rumianek stosuje się tak wewnętrznie, jak i zewnętrzne. W postaci naparów, nalewek i herbatek zrobionych z suszonych kwiatostanów jest używany jako środek przeciwzapalny i przeciwskurczowy. Pomaga na dolegliwości żołądkowe i jelitowe, łagodzi wzdęcia, skurcze, niestrawność i zaburzenia trawienia, jak również brak apetytu. Rumianek łagodzi również niepokój, stan napięcia i stres, ułatwia zasypianie. Pomaga na schorzenia wątroby, woreczka żółciowego i nerek, łagodzi objawy przeziębienia, zwalcza infekcję górnych dróg oddechowych. Wspiera przy bolesnym miesiączkowaniu.

Łagodne działanie rumianku powoduje, że można go stosować także u małych dzieci: na kolkę, ząbkowanie, bezsenność, kłopoty z trawieniem, brak apetytu czy niepokój. Kwiat rumianku podawany w zalecanych dawkach jest bezpieczny w stosowaniu nawet u niemowląt.

Napar z koszyczków rumianku, w celach leczniczych, można stosować także zewnętrznie - w różnej postaci, tak płukanek, jak i okładów, kąpieli czy inhalacji przy katarze. Rumianek stosowany zewnętrznie ma działanie przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i zapalenie i owrzodzenia skóry, rumień, oparzenia słoneczne i termiczne, podrażnienia, rany, niewielkie czyraki. Pomaga w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Ma też działanie przeciwalergiczne. To zasługa obecności azulenów, które działają antyalergicznie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Rumianek łagodzi również dotkliwe objawy hemoroidów, zapalenia okolic narządów płciowych. Kąpiele w rumianku wygładzają skórę i poprawiają nastrój.

Rumianek pospolity - zastosowanie w kosmetyce

Rumianek jest stosowany także w kosmetyce. Można go odnaleźć zarówno w roli składnika gotowych kosmetyków: kremów, szamponów, balsamów do ciała, ale można skorzystać z jego dobrodziejstwa, używając go w domu.

Rumianek można stosować do rozjaśniania włosów. Choć efekty nie są spektakularne, jak po użyciu farby czy innego środka chemicznego, to jego dużą zaletą jest fakt, że nie niszczy włosów, a wręcz przeciwnie - wzmacnia je i pielęgnuje.

Rumianek pospolity to sprzymierzeniec dolegliwości związanych z oczami, które są zmęczone, podrażnione lub dotknięte jakimś schorzeniem. Zapalenie spojówek, oczy przemęczone długą pracą przy komputerze z pewnością docenią łagodzące i przeciwzapalne działanie okładów z rumianku. Aby poczuć natychmiastową ulgę i dostrzec różnicę, wystarczy przyrządzić według przepisu torebkę herbaty rumiankowej. Taki okład wystarczy położyć na oczy na kilka minut.

Warto wiedzieć, że reakcje nadwrażliwości na rumianek są bardzo rzadkie. Niemniej w przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z lekarzem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA